OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Jedine, ceho se obavam je vykon KVM.Výkon linuxového OS na KVM je lepší než na ESX. Při použití virtio na straně KVM. Virtualizovaný linux má virtio přímo v kernelu, takže to funguje rychle a out of box. Zatímco na ESXi se musejí doinstalovávat toolsy a hlídat každou změnu jádra (někdy se toolsy po update jádra zavedou automaticky, někdy nikoliv). Takže výkonu u virtualizace linuxových os bych se vůbec neobával.
Takže podľa teba majú linuxové distribúcie implementovanú podporu SMARTu len na parádu, a na nič sa nevyužíva.To určitě netvrdil. Mně taky MD nekouká do SMARTu. SMART mi čte jenom SMART démon, a když je nějaký problém, tak mi pošle mail, ale určitě to nevykopne z pole.
Jaky je rozdil mezi otazkou c.1 a c.3?Čekal bych, že rychlé seeky budou mechanický disk namáhat víc, než SSD. Takže při zátěži, kde se čtou malé náhodné bloky, se přenese stejně dat, ale rotační disk to zatíží mnohem víc.
Prosimte, nech toho. I ty levne consumer, pokud uz by byl nekdo tak hloupy dal je tam, budou spolehlivejsi. Useekovat na Exchange, Sharepoint, Virtualech s postou, db ... obecne OLTP je otazka velmi kratkeho casoveho useku. Stejne tak online deduplikace, nebo je proste jen zrusim tim, ze buou malo dat.
Savvio jsou spolehlive a osvedcene plotny od Seagate, modelu je vicero, ale jsou to plotny.
http://www.seagate.com/staticfiles/docs/pdf/datasheet/disc/savvio10k5-fips-data-sheet-ds1727-4-1201-us.pdf
Nebo si kup dvě „spotřební“ PC a do 4 hodin (spíš mnohem dřív) si sám skočíš do běžného IT krámu a koupíš si jakoukoli součástku sám
A/nebo si budeš udržovat vlastní „sklad“ – disk a zdroj není problém koupit do rezervy. Možná i nějakou tu RAM (ale ty moc neodcházejí a i kdyby, tak ti nejspíš neodejdou všechny a server s omezenými zdroji chvíli provozovat můžeš), případně koupit i jednu desku. Procesory jsou drahé, ale že by ti shořel CPU je celkem nepravděpodobné, takže na to bych se vykašlal.
1) určitě ty nové servery chceš minimálně dva, nejlépe identické, s dobrým NBD on-siteKdyž bude mít dva, tak naopak rychlý support nepotřebuje (pokud nepředpokládáš, že se oba rozbijou den po sobě).
ale víc 10k 2.5" SAS3 disků o kapacitě 1.8TB jsou dlouhodobě spolehlivější. Předpokládám, že na SAS SSD asi nemáš ?Interface asi nebude souviset se spolehlivostí, že? A když bude mít RAID se spare, tak mu to, že občas nějaký odejde, asi vadit nebude.
5) dobře si rozmysli, jak budeš řešit DR v okamžiku, když ti ta mašina lehne. Co budeš dělat těch 8+ hodin, než ti to začne někdo řešit.Pokud si ty servery koupí dva, tak se podívá, jak se ty virtuály automaticky nastartují na druhém serveru, a dá si nohy na stůl :).
ESXi je taková ta věc, jak to má management jenom jako windowsí aplikaciTohle už je naštěstí minulostí. ESXi je dnes taková ta věc, která má management jako flash webovou aplikaci a která jede jen někdy a jen v některých prohlížečích a kde třeba nefunguje předávání klávesových zkratek jako ctrl+c apod...
Ano, dělají pokroky. Potřebuješ potřebuješ proprietární Flash, dost možná i proprietární prohlížeč (MSIE) a aby ti fungovalo připojování ISO obrazů z klienta, tak ještě nějaký jejich proprietární plugin. Opravdu webová1 aplikace jak má být
[1] zejména co se týče těch špatných, jako že jsi ohrožený phishingem, CSRF útoky a dalšími chybami prohlížečů a webu obecně
Tiskni
Sdílej: