OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
+1
Maildir je jasná volba. Co se týče DB: starám se o několik poštovních serverů, na většině mám DB a je to prakticky bezúdržbové, navíc mám sdílená data mezi Postfixem, Dovecotem a dalším softwarem (Jabber atd.). Na jednom serveru (ten jsem neinstaloval) je to v souborech – asi „aby to bylo jednodušší“ – a je v tom takový bordel… že by bylo nejjednodušší to všechno smazat a začít znova s DB.
Takže databázi (používám PostgreSQL – ale i MySQL resp. MariDB bude OK) doporučuji i pro malé instalace, kde máš jen pár účtů a máš pocit, že na to DB není potřeba.
To má nevýhodu, že takhle obsloužíš jen jednu doménu.
Konfiguraci (účty, přesměrování) do DB.Textová DB má taky svoje kouzlo.
tak si v postfixu nahodím jenom seznam domén
No právě.
a další nastavení typická pro SMTP
Co třeba aliasy?
Databáze má smysl, pokud ji potřebuju pro nějaký management. V tuhle chvíli ale existuje jen dost primitivní postfixadmin
Správa není zdaleka jen hotový klikátor.Spravovat to můžeš svým oblíbeným SQL klientem nebo si správu napsat na pár řádků v nějakém skriptovacím jazyce – výsledek je spolehlivé a jednoduché řešení (vícevláknový a víceuživatelský přístup, řízení práv, referenční integrita, rychlé vyhledávání, síťová transparentnost… věci, kterých bys s obyčejnými soubory těžko dosahoval).
Databáze teoreticky znamená další komponentu, která může selhat a snižuje dostupnost systému. Ale vzhledem ke spolehlivosti PostgreSQL (nebo i MySQL/MariaDB) bych se toho nebál. Výhody podle mého převažují. Co se týče spotřeby zdrojů, tam bych se DB vzdal asi jen v případě, že by poštovní server měl běžet na nějakém wifi routeru, jinak to není moc relevantní.
a jako tresnicka na dortu se ted _nektere_ eventy nesynchronizuji na iOS zarizeni.Vypadlo mi "pres CalDav".
Tiskni
Sdílej: