sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Ahoj, mam dilema. Po dvou letech co si hraju s linuxem jsem si na nej na desktopu zvyknul. Uz nemivam ty pocity, ze mi neco na windows chybi,Jo Virtual Box je dobrý sw.
* Linux používám, protože mám větší kontrolu nad tím, co se děje. * možnosti volby - jeden den mám plasmu, další den třeba xfce apod. * Za těch asi hmm 14 let, co použávám linux se mi systém posral sám o sobě jenom párkrát - většinou to stejně bylo mojí vinou * mám možnost se hrabat v systém a experimentovat * styl konfiguračních souborů je pro mě asi nejlepší možný řešení (jednoduchý backup a restore) * LiveCD/DVD/USB * Gentoo * Arch * Jednoduchý a přímý systém aktualizací (Windows Update je mor - všude) * Vše, co potřebuju mám jednoduše v repozitářích (PKG+Aur nebo portage+overlays) * Učím se * má to smysl a logiku * ...widle musím mít, protože supportuju komerční Win produkty (povětšinou založeženo na VB nebo .net) a potřebuju je provozovat na certifikovaných platformách (nemám chuť a ani to nemá smysl, řešit jinak). MS Windows a MS Office prostě potřebuju - nejde jinak a v dané situaci nejjednodušší/nejlepší řešení. Arch je pro mě osobně primární OS a Gentoo mám jako hračku. Hrát si dále budu s BSD - Gentoo fylozoficky vychází z modelu BSD, tak se chci podívat na BSD do hloubky. Nemám teď na to čas, ale půjdu do toho :)
Ale, docela casto si hraju s elektronikou a pro win je vetsina ruznych utilit, software pro programatory soucastek, atd. Dost casto musim kvuli tomu do virtualnich win a dost mne to sere.
..občas mívám pocit, že se tímhle trucováním připravuju o tu produktivitu, jaké v dnešním světě dosahují ti klikači, protože zákazník platí za výsledek a je mu jedno, jestli TO vzniklo v konzoli, nebo na leporelu
slmgr /upk slmgr /cpkya po preneseni aktivovat s oem cislem toho noveho hw ;)
slmgr /ipk oem-cislo
slmgr /?
Tiskni
Sdílej: