Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Ahoj, mam dilema. Po dvou letech co si hraju s linuxem jsem si na nej na desktopu zvyknul. Uz nemivam ty pocity, ze mi neco na windows chybi,Jo Virtual Box je dobrý sw.
* Linux používám, protože mám větší kontrolu nad tím, co se děje. * možnosti volby - jeden den mám plasmu, další den třeba xfce apod. * Za těch asi hmm 14 let, co použávám linux se mi systém posral sám o sobě jenom párkrát - většinou to stejně bylo mojí vinou * mám možnost se hrabat v systém a experimentovat * styl konfiguračních souborů je pro mě asi nejlepší možný řešení (jednoduchý backup a restore) * LiveCD/DVD/USB * Gentoo * Arch * Jednoduchý a přímý systém aktualizací (Windows Update je mor - všude) * Vše, co potřebuju mám jednoduše v repozitářích (PKG+Aur nebo portage+overlays) * Učím se * má to smysl a logiku * ...widle musím mít, protože supportuju komerční Win produkty (povětšinou založeženo na VB nebo .net) a potřebuju je provozovat na certifikovaných platformách (nemám chuť a ani to nemá smysl, řešit jinak). MS Windows a MS Office prostě potřebuju - nejde jinak a v dané situaci nejjednodušší/nejlepší řešení. Arch je pro mě osobně primární OS a Gentoo mám jako hračku. Hrát si dále budu s BSD - Gentoo fylozoficky vychází z modelu BSD, tak se chci podívat na BSD do hloubky. Nemám teď na to čas, ale půjdu do toho :)
Ale, docela casto si hraju s elektronikou a pro win je vetsina ruznych utilit, software pro programatory soucastek, atd. Dost casto musim kvuli tomu do virtualnich win a dost mne to sere.
..občas mívám pocit, že se tímhle trucováním připravuju o tu produktivitu, jaké v dnešním světě dosahují ti klikači, protože zákazník platí za výsledek a je mu jedno, jestli TO vzniklo v konzoli, nebo na leporelu
slmgr /upk slmgr /cpkya po preneseni aktivovat s oem cislem toho noveho hw ;)
slmgr /ipk oem-cislo
slmgr /?
Tiskni
Sdílej: