Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Mám podezření, že tohle je Nupac.
Bez té konkrétní chybové hlášky můžu jedině říct, že jsem si zapomněl doma křišťálovou kouli.
Když jsem selhání zmíněné systemd
unit viděl posledně, bylo to tím, že v jednom ze souborů v /usr/lib/modules-load.d/*
byl kernelový modul, který se na daném stroji nedařilo načíst — matně si vzpomínám, že souvisel s hardwarovou kryptografii, ale procesor byl Westmere, takže nic. Jindy to bylo tím, že jsem si někam do /etc/modules-load.d/*
přidal modul, který se nedařilo načíst — například proto, že se kvůli nějakému dočasnému bugu po aktualizaci kernelu nepřekompiloval některý modul z AUR a podobně. Řešením bylo (a) odstranit řádku s modulem, který nefungoval, nebo (b) nainstalovat modul, který chyběl.
[vrtule@pc][~]%systemctl status systemd-modules-load.service ● systemd-modules-load.service - Load Kernel Modules Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/systemd-modules-load.service; static; vendor preset: Active: failed (Result: start-limit-hit) since St 2016-11-16 12:35:45 CET; 6min ago Docs: man:systemd-modules-load.service(8) man:modules-load.d(5) Process: 341 ExecStart=/usr/lib/systemd/systemd-modules-load (code=exited, status=1/FAILURE) Main PID: 341 (code=exited, status=1/FAILURE) lines 1-7/7 (END)Nějak se v tom moc neorientuji... Poradíte mi? Moc díky a hezký den.
Zdá se, že to (zatím) přesně pasuje na tento návod.
Pokud journalctl -b -u systemd-modules-load
neřekne, který přesně modul selhal, lze zkusit (pod rootem) všechny požadované moduly manuálně načíst, například takto:
for file in /{etc,usr/lib}/modules-load.d/*.conf; do while read module; do modprobe "$module" || echo "Selhal modul ${module} v souboru ${file}." done < "${file}" done
Většinou stačí modul, který selhává, jednoduše vynechat. Aby konfigurace nezmizela při další aktualizaci balíčků vlastnících soubory v /usr/lib/modules-load.d/
, nejlepší bude příslušný soubor zduplikovat do /etc/modules-load.d/
s vynecháním selhávajícího modulu. Tedy například takto:
grep -v nějaký_modul \ < /usr/lib/modules-load.d/nějaký_soubor.conf \ > /etc/modules-load.d/nějaký_soubor.conf
Tohle všechno je popsané v man modules-load.d
.
Tohle je ale korunovaná hovadina, kterou je dobré přidat na seznam důvodů, proč zakázat anonymy na ABCLinuxu.
Ve fosilních distrech bez systemd
to nejčastěji „fungovalo“ tak, že se chyby ignorovaly a schovávaly a nehlásily se v podstatě vůbec. To je ze všech možností ta nejhorší. Temná minulost, do které je lepší se nevracet.
systemd
jasně říká, co selhalo a co to chce. Jenom je potřeba si to přečíst.
A modprobe
jsi už někdy použil? Fakt nevím, co jiného na to říct. Vinit v tomto případě systemd jako takový je nesmysl.
Tohle je způsobené (když už to musím rozebrat polopatě) špatným návrhem příslušné systemd unit pro explicitní načítání modulů. Podle mě by měla existovat dynamicky generovaná systemd unit pro každý modul, který se explicitně načítá (podtrhuji explicitně). Pak by bylo hned vidět, který modul selhal. Navíc by takové uspořádání bylo mnohem bližší (paralelnímu) způsobu fungování systemd jako celku. Dokud bude explicitní načítání modulů seskupené do jediné systemd unit, která ani pořádně neloguje, povede to k nejasnostem tohoto druhu.
Proto jsem zmiňoval možnosti, jak manuálně ověřit, který modul selže.
Pokud jsi nepochopil psaný text (a zjevně ne), nevzdávej to. Zkus si ho přečíst znova. A znova. A ještě. A třeba to jednou zvládneš.
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
Tiskni
Sdílej: