Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Zdarec,
mám na svém počítači dva systémy. Vypadá to nějak takhle:
SSD 500 GB:
500 MB oddíl se zavaděči
250 GB Windows 10
250 GB Linux Mint 18 (brzy nová instalace Mint 18.1)
HDD 1 TB:
Datový disk, na který přistupuji z obou systémů. Slouží i pro zálohování.
Až přeinstaluju Mint a vše v něm naladím, tak bych si chtěl udělat zálohu Linuxového oddílu. Ve Windows používám pro zálohování Acronis. Ale protože licence dovoluje zálohovat jen jeden počítač, tak jej nemůžu použít pro zálohu Linuxového oddílu. Takže s ním zálohuju jenom Windows a oddíl se zavaděči. No a potřeboval bych ještě teda nějak pořešit ten Mint. Slyšel jsem, že dobrá je třeba Clonezilla, ale ta umí prý jen celý disk. Což by bylo na nic, kdybych chtěl obnovit jen Linux, tak by to obnovilo i Windows. A to takhle nechci. Poraďte prosím nějaký dobrý osvědčený soft na zálohování jednoho oddílu na rozděleném disku. A pokud by uměl dělat i denní zálohy souborů (rozdílové, přírustkové), tak to by byla úplná pecka. Koukal jsem, že v Mintu něco na zálohování je - má někdo zkušenost?
Díky,
zatím...
Řešení dotazu:
Záloha typu "raw": dd if=/dev/sd[a-z]{1}[:digit:]? of=/cesta/raw_zaloha.img
Na ostatní věci doporučuju rsync
Díky za snahu pomoct Vašku.
Měj se.
Chci se zeptat. Než přeinstaluju Mint, tak bych si chtěl zkusit tu Clonezillu a taky:
dd if=/dev/sd[a-z]{1}[:digit:]? of=/cesta/raw_zaloha.img
sudo dd if=/dev/sdb5[:digit:]? of=/sda1/zalohy/nazev_zalohy.img
[:digit:]?
Regulární výrazy dávno plánuju. Ale je toho všeho moc. Ale chci se je naučit. Je to potřeba.
Takže ta syntax bude teda takhle?
sudo dd if=/dev/sdb5 of=/dev/sda1/zalohy/nazev_zalohy.img
Takže ta syntax bude teda takhle?sudo dd if=/dev/sdb5 of=/dev/sda1/zalohy/nazev_zalohy.img
Tak nějak, akorát se mi nezdá ta cesta /dev/sda1/zalohy…
– /dev/sda1
je soubor zařízení, které se obvykle někam připojí (takže třeba do adresáře /media/MujDisk/
). Clonezillu jsem nedávno použil a ten průvodce mi (externí) disk připojil a příkazy pro zálohy vygeneroval, přičemž si nevzpomínám, že by se to chovalo jinak než běžné desktopové distribuce.
Ještě taková drobnost. Právě mi jede to zálohování. Vím to, protože mi chroustá plotňák. A taky jsem se podíval do "sledování systému", ale v terminálu nic vidět není. Jen bliká kurzor. To ve Windows se udělaj přesýpací hodiny a user ví, že něco běží na pozadí. Jde to nějak poznat v terminálu, co se právě děje?
This silent behavior is typical of any UNIX shell.
Sledování se dá dělat řadou způsobů, ale obvykle předem (parametr pro upovídané chování a přesměrování do sledovacího nástroje).
První výsledek hledání dd progress
.
Tak to je skvělý.
Díky, díky.
Počkat, počkat! Já jsem se včera díval, kolik zabírá nově nainstalovaný Mint a bylo to necelých 10 GB. Ta záloha už má teď přes 40 GB. To se jako zálohuje celý oddíl sektor po sektoru? 230 GB?
partimage
partclone
. (a ntfs pomocí ntfsclone
) (když si do googlu hodíš "man příkaz" tak ti najde manuálovou stránku i pro příkazy, které nemáš nainstalované) Z hlediska sledování, co se děje v systému jsou dobré příkazy top
(většinou je hned po instalaci) sleduje procesy htop
konfortnější sledování procesů. iotop
monitoruje operace s disky a kdo je dělá. iftop
síťové komunikace. atop
globání pohled na zatížení systému. (většinu jich musíš doinstalovat). nech si vypsat jejich man
Díky za vysvětlení ohledně zálohy, lertimir.
dej si do Googlu "man příkaz" - tos mi teď ukázal super věc. O stránkách s příkazy vím. Chodím na ně. Jak už jsem zde psal, začal jsem chodit na kurz Linuxu se zaměřením na terminál. Rád bych jednou přešel na Arch. Ale to je prý tak dva roky přede mnou. No, a v tom kurzu dělám jen v terminálu, ale zatím jen cp, mkdir, ls, useradd, usermod, chmod, clear, date atd... Takže já si příkazy doma i hledám. Ale teď mě to vůbec nenapadlo udělat. Chci se naučit být samostatný a používat Google. A až budu v koncích, tak pak se ptát. Když jsem teď viděl ty "tvoje" příkazy na stránce s příkazy, došlo mi, že jsem si to mohl v pohodě najít a ne se furt ptát. Tak jsem zase dál.
Díky za všechno.
Měj se fajn.
Poradím jenom částečně. Pro příště: dd
má parametr status
a tebe bude zajímat hodnota progress
Pokud už ti disk "chroustá", tak použij třeba ps -ef
Ono je to teďka vlastně fuk. Jde jen o test. Stejně mě čeká nová instalace s LVM. A před tím studium MBR atd...
Za vše díky Vašku
Nemáš zač. Rád vidím takto zapálené lidi. Takové lidi Linux potřebuje.
A já rád vidím lidi, který rádi poradí. Takové Linux taky potřebuje
Být tebou, tak si nejdříve prostuduju, co je to MBR, co jsou primární/logické oddíly... A vůbec o dělení disků na oddíly.
digit znamená číslice/číslo (? znemená, že předchozí výraz je volitelný). Jinak, pokud tě dobře chápu, by to mělo být takto:
sudo dd if=/dev/sdb5 of=/sda1/zalohy/nazev_zalohy.img
Abych ti to vysvětlil po lopatě: dev je zkratkou anglického device, což znamená zařízení. V Linuxu se v adresáři /dev
(a jeho podadresářích) nacházejí speciální soubory ("zařízení"), které zastupují zařízení vyskytující se v počítači. Např. /dev/sda
zastupuje celý první pevný disk. /dev/sda1
představuje první primární oddíl na prvním pevném disku.
Pokud pracuješ přímo např. s /dev/sda1, tak zjednodušeně pracuješ v režimu "raw", tedy tě v podstatě nezajímá, jaký systém souborů se nachází na oném zařízení.
Naopak, pokud chceš pracovat se systémem souborů (např. ext4), který je uložený na určitém zařízení, tak pracuješ se soubory a adresářovým stromem, který začíná kořenovým adresářem. V Linuxu je to adresář /
, neboli "root".
Vysvětlím na ukázce (je to jenom příklad):
sudo dd if=/dev/sda1 of=/cesta/sda1.img
Do adresáře /cesta
se zapíše soubor (zjednodušuju) sda1.img
, který bude představovat/obsahovat bitovou kopii prvního primárního oddílu na prvním pevném disku.
Příjde mi to jako naprostá paráda na denní zálohování. Navíc na webu, na který jsi poslal link je vše perfektně vysvětleno. Co se denního zálohování týče, nic jiného už ani hledat nebudu. Naprostá spokojenost.
Díky Stene,
Měj se
rsync --link-dest
a vlastní skript na rotaci záloh (rsnapshot není nic jiného).
Moc tvoji odpověď nechápu, ale zeptám se na tohle:
Šlo by to udělat tak, že bych veřejné dokumenty zálohoval pomocí rdiff-backup a ten zakryptovaný soubor zálohoval tím snapshotem? Přesněji řečeno, jestli by ten snapshot šel nastavit tak, aby mazal každý den např. 4 dny starou zálohu a aby se to zálohování provádělo zcela automaticky? Nejlépe po kliknutí na "vypnout počítač" před jeho úplným vypnutím?
A díky za odpověď
No to máš pravdu. Ten rdiff-backup je teda fakt docela dobrej. Je to vlastně jako rozdílová záloha pomocí Acronusu. Uvědomil jsem si jednu věc. Já to mám teď s daty takhle: Mám 1 TB disk na data, na kterém mám 3 hlavní adresáře:
V prvním je 50 GB soubor zašifrovaný TrueCryptem. V něm mám adresáře jako dokumenty, audio, video atd. Slouží vlastně jako můj domovský adresář, ve kterém mám dokumenty, které nechci sdílet. Přistupuji k němu z obou systémů a z obou ho chci zálohovat (ve Windows na to mám Acronis).
Ve druhém adresáři mám veřejné dokumenty, které sdílet chci, a tak šifrovaný není.
No, a ve třetím mám zálohu systému Windows (desktop, notebook). Pouze systém bez dat. Už jsem tam včera vytvořil i adresář Linux, ve kterém budou zálohy Linuxu z desktopu a notebooku.
A teď, když to teda vezmu od zadu. Zálohování třetího adresáře nemusím řešit. Nic se v něm totiž denně nemění a ihned po provedení zálohy kopíruji soubor se zálohou ještě na externí disk a druhý den v práci do notebooku. Sichr je sichr. Míním tím teď zálohu desktopu. U notebooku je to samozřejmě opačně. Takže tady nemusím nic řešit.
Záloha druhého adresáře je na místě, protože se v něm denně (můžou a nemusí) mění soubory. Tady by stačila ta rozdílová záloha rdiff-backupem. A je mi pro tento účel vzhledem k velikosti mého datadisku i sympatičtější.
Velký problém však spatřuji v záloze prvního adresáře. Je v něm totiž jeden zakryptovaný soubor (TrueCrypt) o velikosti 50 GB. To by mi to zálohovalo každý den celé. Tzn. 50 GB/den. To dobrý není. Acronis, který mám na Windows umí dost věcí. Můžeš tam nastavit zálohu rozdílovou, přírustkovou, celou atd. Taky můžeš nastavit, po kolika zálohách se má poslední záloha smazat. A to by bylo řešení pro mě. Druhý adresář (veřejné soubory) bych denně zálohoval pomocí rdiff-backup no a pokud by ten rdiff-backup uměl i zálohovat ten první adresář s tím 50 GB šifrovaným souborem s tím, že by třeba každý den mazal 4 dny starou zálohu, tak bych to mohl řešit jím. Otázka tedy je, jestli to umí? A pokud ne, tak bych na to musel použít jiný nástroj. Jenže jaký?
A vůbec nejlepší by to bylo celé zautomatizovat. Např. kdybych klikl na "vypnout počítač", tak by se automaticky napřed provedla denní záloha a pak si se teprve pc vyplo. Je to méžné?
Budu ti VELMI vděčný (KAŽDÉMU), když se nad tím zamyslíš (zamyslí kdokoliv) a napíšeš mi sem, jak to co nejlépe udělat. A já zkusím Googlit, mno.
A díky za odpověď k3dAR
Měj se dobře
rsnapshot
nebo rdiff-backup
a obě šifrované zařízení zavřeš.rdiff-backup
. Ten zazálohuje jen diferenci a TC soubor se změní jen v oblastech, které ovlivníš, (zápis a mazání souborů a položky v adresářích)AHOJ Lertimire,
No možnosti jsou v zásadě dvě
K bodu jedna:
To bych rovnou mohl prostě jen ten TC kontainer někam zkopírovat, druhý den zase, třetí zas, čtvrtý zas a pátý zas s tím, že bych tu úplně první kopii smazal a bylo by to. Jenomže to bych to musel dělat ručně a to nechci. Jde mi o automatizaci. Aby se to provádělo samo.
K bodu dva:
Ze studijních důvodů zkusím a uvidím, jak to funguje.
Díky
K bodu jedna:
Mě by nevadilo, kdyby se to zálohovalo celé. Na to místo mám. Ale musela by se při každém zálohování poslední např. čtvrtá záloha automaticky smazat.
No, a právě že ten soubor vždycky nemám otevřený. Někdy jdu jen na net a se soubory nic nedělám. Ale v takovém případě ani není potřeba zálohovat, ne? Když se nic nezměnilo.
Zdar k3dAR
tak ohledně zálohy linuxového oddílu je rozhodnuto. Jednoznačně Clonezilla.
Díky moc,
měj se
snapper
je pro management snapshotů velmi dobrý.
Clonezilla je dost fajn nástroj, jen drobná nevýhoda je, že se systém musí vypnout a pustit jen clonezillu. Pokud jde o nějaké stabilní zálohování tak se dá do systému nainstalovat příslušný nástroj (jako partimage) a zálohovat přímo z něj.
No díky za tip. Četl jsem si ten článek a vypadá to zajímavě. I když jsem tam spoustě věcí nerozuměl. Škoda, žes to napsal tak půl hoďky poté, co jsem ten Mint přeinstaloval. Prosím tě, zodpověz mi ještě pár otázek.
1. Když bych chtěl používat btrfs, tak bych musel mint znovu přeinstalovat, nebo to půjde nějak změnit? Asi přeinstalovat, co?
2. V tom článku se píše, že jednou z vlastností tohoto filesystému je autodefragmentace. Tu já mám právě ve Windows vypnutou, protože u SSD není potřeba (nic se netočí) a navíc SSDčko poškozuje, protože SSDčko má jak jistě víš omezený počet zápisů na jedno místo. Proto je lepší na SSD "jednou" zapsat a pak to jen číst. Proto mám na data druhej plotnovej disk. Půjde tedy ta defragmentace vypnout?
3. Dál se tam píše o nějakejch duchách, nebo co. Jestli jsem to dobře pochopil, tak každý soubor je tam vlastně dvakrát. To taky kvůli SSD není úplně ideální. Ale pokud půjde jen o systém, tak bych to skousnul. Jak to je prosím tě s těma duchama?
PS: to, že Clonezilla běží při vypnutém pc považuji spíš za výhodu, s ohledem na kvalitu zálohy. Jako laik soudím, že je lepší zálohovat stojící systém, než běžící.
Tak snad mi ty a nebo klidně někdo jinej ještě poradíte.
Tak zatím zdarec,
Petr
Tak už jsem to přeinstaloval a dal jsem tam teda ten btrfs.
Díky za dobrou radu,
měj se dobře
Celkem je i inspirující ssd na mint
Zrovna v tomhle článku v bodu 6 autor píše, že pro SSD je nejvohodnější ext4. "Hlavně ne btrfs" kvůli možnému velkému zápisu dat. Tak teď nevím, čemu mám věřit?
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds: ID# ATTRIBUTE_NAME FLAG VALUE WORST THRESH TYPE UPDATED WHEN_FAILED RAW_VALUE 1 Raw_Read_Error_Rate 0x000f 120 120 050 Pre-fail Always - 0/0 5 Retired_Block_Count 0x0033 100 100 003 Pre-fail Always - 2 9 Power_On_Hours_and_Msec 0x0032 070 070 000 Old_age Always - 26326h+02m+42.420s 12 Power_Cycle_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 340 171 Program_Fail_Count 0x0032 000 000 000 Old_age Always - 1 172 Erase_Fail_Count 0x0032 000 000 000 Old_age Always - 0 174 Unexpect_Power_Loss_Ct 0x0030 000 000 000 Old_age Offline - 140 177 Wear_Range_Delta 0x0000 000 000 000 Old_age Offline - 9 181 Program_Fail_Count 0x0032 000 000 000 Old_age Always - 1 182 Erase_Fail_Count 0x0032 000 000 000 Old_age Always - 0 187 Reported_Uncorrect 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 0 194 Temperature_Celsius 0x0022 128 129 000 Old_age Always - 128 (0 127 0 129 0) 195 ECC_Uncorr_Error_Count 0x001c 100 100 000 Old_age Offline - 0/0 196 Reallocated_Event_Count 0x0033 100 100 003 Pre-fail Always - 2 201 Unc_Soft_Read_Err_Rate 0x001c 100 100 000 Old_age Offline - 0/0 204 Soft_ECC_Correct_Rate 0x001c 100 100 000 Old_age Offline - 0/0 230 Life_Curve_Status 0x0013 100 100 000 Pre-fail Always - 100 231 SSD_Life_Left 0x0013 097 097 010 Pre-fail Always - 0 233 SandForce_Internal 0x0000 000 000 000 Old_age Offline - 24273 234 SandForce_Internal 0x0032 000 000 000 Old_age Always - 29107 241 Lifetime_Writes_GiB 0x0032 000 000 000 Old_age Always - 29107 242 Lifetime_Reads_GiB 0x0032 000 000 000 Old_age Always - 17335Takže zapsáno cca 30TB a pokud by to bylo normální ssd s životností cca 3000 zápisů na buňku, tak je to životnost na zápis cca konzervativní odhad 400TB, jsem někde na opotřebení 10% (disk hlási 3%) a dalších 50 let ho asi používat nebudu. Podle poweron času to je zápis cca 1GB za hodinu. A po asi 2 letech, kdy jsem ho šetřil, tak pak jsem do něj pustil všechno. Systém, pracovní data, swap, a bcache na zrychlení operací s disky. Od té doby už do všech SSD posílám, co se dá. (a samozřejmě zálohuji) 500GB SSD musí vydržet PB zápisu.
Tak to je teda fakt zajímavý! Taks mě nahlodal to tak nechat (btrfs). Docela haluz je, že i tady:
https://wiki.debian.org/SSDOptimization
doporučují na SSD ext4. Ale zkusím teda ten btrfs. Ale čeká mě ještě jedno přeinstalování, abych udělal swap a nechal tam těch 10 GB volné místo. Možná ještě pak budu mít otázky ohledně nastavení toho SSDčka, tak když tak pak založím nové vlákno.
Tak zatím...
No, taky jsem o tom tak přemýšlel. Mám Samsung 850 EVO. Což už není asi tak úplně nejhorší SSDčko. Říkal jsem si, jestli to už tu funkci nemá vestavěnou? Každopádně průšvih je v tom, že mám teď partišny takhle:
sda1: datadisk
sdb1: zavaděče
sdb2: Windows
sdb5: Linux Mint
sdb6: swap
volné místo
Takže kdybych to volné místo 10 GB chtěl přidělit k Linuxu, tak nevím jak to udělat, protože mi není jasné, jak přeskočit swap. A přidělit ho ke swapu mi přijde jako úplná pitomost, protože swap mám 16 GB a ram taky 16 GB.
Možná bych to ani neřešil. Linux mám nainstalovaný na oddíle, který má 223 GB. Kolik ten Mint může zabírat? Tak do 10 GB, ne? No. A Windows mám na oddíle velkém něco málo přes 249 GB. A situace je tam podobná. Ale jestli myslíš, že by stejně bylo lepší to přidělit k linuxovému oddílu a věděl bys jak, tak to klidně udělám. Jednou jsme s jedním člověkem, který tomu celkem rozumí něco podobného pomocí gparted dělali, ale nešlo to.
Mimochodem, začínám si tady všímat, že někdy jsou názory lidí dost různé. Jeden druhého tady pak usměrňuje, že jeho řešení není tak dobré a že on má lepší a pro nás, kteří tomu moc nerozumíme je pak těžké se v tom vyznat. Asi platí, co pravil klasik: "nejlepší učitelka je zkušenost".
Zdar
AHOJ k3dAR,
ty seš taky masochista, když se dívám na časy tvých odpovědí
Hele, trochu jsem přemýšlel o tom, cos tu napsal a je mi jasné, že mě čeká další instalace. Ale udělám to rád. Škoda jen, že mi dalo tolik práce vše nastavit a čeká mě to znovu. Ale neva. Psal jsem tu, že na sdb1 mám zavaděče, ale asi to tak není. Při instalaci Mintu zvolím jako místo pro zavaděč čistě sdb, takže zavaděč Linuxu nebude na sdb1 se zavaděčem Windows. Napadla mě (podle mě) skvělá věc. Trochu jsi mě inspiroval. Úplně bych shodil Linux. Swap už tam nemám a na konci disku jsem si nechal 20 GB na testování dalších dister. Chci mít každý z nich pár dní nainstalovaný a zkoušet je. Takže bych teda shodil Linux a situace by vypadala takhle:
sda1: datadisk
sdb1: Windows loader
sdb2: Windows 10
volné místo
No, a při instalaci Linuxu bych teda vytvořil dva oddíly:
sdb5: 500 MB pro instalaci grubu (podle mě perfektní věc)
sdb6: LVM s tím, že bych to rozdělil na oddíl pro Linux a oddíl pro testy dister
Vůbec jsem nevěděl, co to LVM je. Myslel jsem, že je to nějaká virtualizace. Něco jsem o tom (lehce) četl na Wiki a líbí se mi to. Taky uvažuju o tom, že bych neinstaloval Mint 18.1, ale 17.3. Ten jsem kdysi používal a šlapal perfektně. Ty sáms mi kdysi radil, když jsem dával do kupy ntb známým, ať tam nedávám aktuální Kubu/Xubu? (už nevím které z nich), ale předchozí, že je odladěné a nebudou tam chyby. Tak si říkám, že by to bylo asi lepší, dát tam tu Rosu. No, a pak už jen vše postahovat a nastavit a pak by přišla na řadu konečně ta Clonezilla
A vymalováno. A pak už jen vybrat ten správný nástroj na denní zálohy a šmitec. Co na to říkáš? A co ostatní? Myslím:
1. - sdb5 500 MB pro Grub? (Jestli teda nemusí být v sdb?)
2. - Starší Linux Mint 17.3 Rosa?
A ještě něco k tomu šifrování. Psal si, že bys po shození Windows zašifroval celý disk. Patrně jsi zapomněl, že jde o SSD, ne? To přece není dobré mít plné dat, ne?
Na další příspěvky budu reagovat, až se vrátím z práce.
Zdar k3dAR.
Čágos amígos.
/boot
se v minulosti dělo hlavně proto, že do zavaděče je třeba dostat kód na podporu vrstev, které jsou k dosažení filesystému potřeba (jako je LUKS, RAID nebo LVM) a mnohé distribuce to neměly standardně. Takže se udělal běžný oddíl na /boot
z něj se natáhlo standardní jádro a root byl na cílové konfiguraci. V současnosti jednoduchá vrstva jako LVM je asi v podporována v každém distru. Zkoušení distribucí bych určitě dělal ve virtuálním prostředí. Když budeš dávat testovací distra přímo na železo, někde se blbě ukikneš, něco přehlédneš, nebo si tvurci distribuce myslí jako jsou skvělí a ani se nezeptají, a přepsaný bootloader máš hned a pak to budeš pracně lovit. Ve virtuálu budeš mít testovací distro pěkne omezené, zavřené v procesovém přístupu i datovém prostoru a je mnohem menší šance na problémy.
Chmm, to je pro mne novinka. Myslel jsem, že mít zašifrované SSD znamená mít ho plné dat.
sudo lvextend -L +3G -r /dev/mapper/vg-root
Ještě, žes to napsal. Sáhl bych stoprocentně po Virtual Boxu. Dám si poradit.
Díky moc
sudo apt install qemu-system virt-managerpro pridani toho getdeb repositare (pro 17.3 snad plati totez co pro *buntu 14.04, tedy trusty:
echo "deb http://archive.getdeb.net/ubuntu trusty-getdeb apps" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/getdeb.list wget -q -O- http://archive.getdeb.net/getdeb-archive.key | sudo apt-key add -a pak v ramci bezne aktualizace se ti virt-manager povysi na novejsi verzi:
sudo apt update sudo apt upgrade sudo apt full-upgrade
No, budu si to muset asi ještě párkrát přečíst, abych to úplně pochopil, ale na první pohled to vypadá skvěle.
A dám tam ten Mint 17.3.
Díky, díky
Píšeš to krásně Problém je v tom, že lertimir zase krásně napsal tohle: http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/421883#12 A protože nejsem odborník, tak nevím, kdo z vás má teď pravdu. Tak mi nezbývá, než se zeptat: Proč myslíš, že čím méně partyšen u SSD, tím lépe?
Jenom ještě doplním, že mě to taky přišlo zbytečný. Na pc mám Mint už rok a swap jsem tam nikdy neměl. Říkal jsem si k čemu, když mám 16 GB RAM? Taky jsem nikdy nezaznamenal žádný problém. Ale v tom vlákně, na které jsem sem dal odkaz právě lertimir říká, že je swap dobrý mít bez ohledu na to, kolik máš RAM. A protože tomu moc nerozumím, tak jsem se řídil jeho radou a swap udělal. No, něco si o tom ještě zjistím a buď ho nechám, nebo ho zruším případně i s tím volným místem a celé to přidělím Linuxu. Ještě uvidím.
Čágos
No, já uspání na disk nepoužívám, protože to ničí SSDčko. Když bys tam párkrát za den uložil nějaké to giga, tak je to za 3 roky docela masakr. Ještě k tomu na jedno místo (swap) pořád dokola. I když poté, co jsem viděl tady tu tabulku od lertimira (využití jeho SSD), tak si říkám, že to udělám jako on a přestanu to SSDčko šetřit. Je to asi přehnané.
Windows jednou plánuji opustit. Teď se v Linuxu rozhížím a moje nadšení z něj roste. Chodím i na kurz
Díky za radu, beru v potaz.
Ještě k tomu na jedno místo (swap) pořád dokola.To si to SSD pořeší samo.
snapper
, který provádí management snapshotů velmi efektivně a přes Yast i v grafickém prostředí) a nyní v Archu a v obojím to bylo jednak bez problémů a jednak spolehlivé. Včetně toho, že mi btrfs jede nad LUKS šifrovaným oddílem. Odhadoval bych, že Mint prostě má špatně doladěné automatické skripty na správu rootového oddílu. Volné místo mimo oddíly je jedno. Spíše bych se soustředíl na celkové zaplnění disku a provozoval jej někde pod 60% (max 80%) celkové zaplněnosti a rozumným způsobem pracoval s TRIMem. Obvykle stačí uvolňovat buňky jednou týdně, není moc doporučovaná mount volba discard
pro okamžité uvolnění, ale spíše dávkové pomocí cronu.
Z hlediska oddílů, já už léta používám na linuxu jednak LVM prakticky všude, a jednak dělení uvnitř LVM na /, /home a swap. Oddělení uživatelského prostoru mi dává možnost svobody ve volbě distribuce, když bych chtěl přeinstalovat na jinou distribuci tak bez problémů. Stejně tak, pokud by se stal nejaký závažný průšvih a bylo nutné reinstalovat, tak uživatelská data zůstanou nedotčena. (což se mi stalo u kamaráda, spustil jsem upgrade verze distribuce bez předchozí kontroly volného prostoru a asi ve 2/3 procesu se zcela ucpal root filesystem a nepodařilo to opravit, takže místo upgrade byla nová instalace cílové verze distribuce, ale veškeré uživatelské data byly netknuté.) A LVM umožňuje manipulaci s velikostí oddílu dost bezbolestně. A LVM používám i když btrfs umožňuje suboddíly, (což také používám) ale pořád to není takové oddělení jako samostatný datový oddíl. Swap 16 GB je zbytečně moc. Stejný swap jako RAM je z doby 128MB RAM. Když si nad tím zauvažuješ, tak když ti najede systém tak vezme tak cca 500MB, zbytek budou brát aplikace a ty svoje data potřebují dost často, když běží, a pochybuji, že by ses dostal do situace, kdy bys měl více než cca 2GB v paměti, které je možné rozumně odswapovat. Větší swap je jen na to, když budeš chtít hibernovat. A jednoduchý výpočet dá, SSD disk s rychlostí 500MB/s zapíše/přečte 16GB za 32 vteřin a více, což není nijak super rychlý start. Takže já už notebook nehibernuji. uspávám ho. A díky současné kapacitě baterií a malé spotřebě pamětí, v uspání vydrží asi 3 dny a do té doby jej někde na napájení strčím. Pokud by sis s tím zase chtěl hrát tak nechat swap jako jeden z oddílů na LVM, když máš pro linux cca 230GB v první fázi bych rozdělil na /, /home a swap cca 180GB, swap nechal nekde na cca 4G když ho chceš, a po pul roce práce jestli potřebuješ dorozdělit něco z toho zbytku a obvykle to dorozděluji tak, že rozdělím polovinu toho, co zbývá v LVM group. Jsem podezřívavý a nechávám si rezervy.
Oprava odkazu systemrescuecd, předpokládám, že nebudeš chtít kupovat DVD, ale stačí Ti stáhnutí obrazu.
Předpokládals správně Tak jsem to stáhl, spustil a když to naběhlo, tak jsem absolutně nevěděl co dál. Tak jsem to ukončil, nainstaloval GParted, shodil swap a v pohodě ho přidal k linuxovému oddílu. Lépe řečeno to volné místo, které po něm zbylo. No, a pak jsem chtěl přidat i to druhé volné místo, které tam bylo kvůli šetření SSD, ale to už nešlo. Šel tam jen vytvořit další oddíl, se kterým šly dělat další věci, ale volné místo přiřadit nešlo. Zkoušel jsem to několikrát. Takže jsem musel přeinstalovat
Šílený! A pak jsem zase v tom nově nainstalovaném Mintu cosi nastavil (souviselo to s nějakýma efektama - rychlost maximalizace atd..) a úplně jsem tím odpálil systém. Úplně vytuhl. Po každém rebootu nebylo nic aktivní, jen start. Ale pak nic spustit nešlo. Takže další instalace. Už toho mám po krk. Už mám vše hotovo i nastaveno a zítra teda zkusím tu zálohu Clonezillou. Tak snad se to podaří v pohodě a bude klid.
Zatím díky všem. Díky moc.
PS: většinou linuxáci hanobí Windows a chválí Linux, jak je proti Windows spolehlivý a skvělý, ale já se teda poslední dva dny nestačím divit. Zkusím nějaký jiný distra. Jsem zvědavý, jak to dopadne.
Místo po swap mi právě přiřadit šlo, ale to druhý volný místo ne. Tak teď už vím jak na to.
Díky
startx
odstartuje grafické prostředí, ve kterém můžeš být více spokojený.
AHOJ TIGŘE,
možná teď pomůžu já tobě. Dám ti sem odkaz na docela dobrej web. Člověk, kterej ho provozuje je docela nabušenej. Pracuje v IT a fakt tomu docela rozumí (programování, Windows, Linux atd...). V jednom ze svých článků (Jak z Windows 10 udělat desktopový systém) má úplně dole odkaz na stažení skriptu, který sám vytvořil a který všechny ty věci pozakazuje, a nebo ty žádané zase vytvoří. Ten skript se spouští v PowerShellu a provádí změny v registrech. Pokud chceš, mrkni na to.
https://www.dasm.cz/clanek/jak-z-windows-10-udelat-desktopovy-system
No nejhorší je a on to tam zmiňuje, že nějaká aktualizace udělá to, že ti to zapne tu funkci zpátky a zároveń to nějak nastavtí, abys to už nemohl vypnout. Jsou to syčáci. Jinak na vysvětlenou, já nejsem obhájcem MS. Jsem ale rád, žej mám Windows i přes jejich mouchy. Jsem zrakově postižený a v tomhle jsou pro mne zatím bez debat lepší Windows. Míním lupu, vysoký kontrast, myš atd... Proto si je zatím ponechávám. Vlastně ze všech dister, která jsem vyzkoušel - Mint, Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Debian mi zatím "vyhovoval" jen Mint. I ten má nedostatky proti Windows. Ale věřím ve zlepšení. Taky chci testovat další distribuce. Právě jsem si stáhl nový Debian, Ubuntu, Arch, a hlavně jsem zvědavý na openSUSE a Fedoru, protože ty jsem zatím spuštěné ani neviděl.
Tak se měj
Zrovna se v noťasu dívám na GParted a chtěl jsem sem napsat, že to je v poho. Ale udělám to teda jak píšeš.
Díky za radu.
Tak jsem si pročítal:
dost hezky jak pracovat s btrfs
a usoudil jsem, že se vrátím k ext4. Definitivně. Ale ty tvoje odkazy jsou užitečné a ty články nastuduju.
Tak se měj a díky
Díky za snahu pomoci, ale to není to co hledám. Musel bych nabootovat. Já chci, aby se to dělo automaticky. Přikládám PrintScreen nápovědy Acronisu, sekce záloha souborů a složek při nějaké události. Tady je krásně vidět, co hledám. Prostě tam nastavíš, že chceš zálohovat danou složku při každém vypnutí a hotovo. Pak, když klikneš myší na vypnout, tak můžeš v klidu odejít od stroje. Acronis provede požadovanou zálohu a pc se vypne. PARÁDA, PARÁDA, PARÁDA!!! Nemáš s tím vůbec žádné starosti a vše máš pěkně zálohované. Každý den. A to si ještě můžeš navolit spoustu věcí - kompresi, kontrolu zálohy, kontrolu jednou za měsíc u každé zálohy, zálohovat můžeš přírustkově, rozdílově, můžeš nastavit aby se nejstarší záloha po provedení poslední zálohy smazala a kolikátá by to měla být atd. Acronis je prostě pecka. A umí toho víc. Klonovat disky, můžeš dát obraz jednoho disku na jiný hw atd atd atd...No, a já bych prostěl chtěl, aby když kliknu na "vypnout" (počítač) se provedla denní záloha tak, abych se o nic nemusel starat. Žádné příkazy v terminálu, žádné bootování, prostě pohodička. Otázka zní:
Doufám, že mě někdo nevyhodnotí jako trolla. To opravdu nejsem. Neprovokuji, ani nedělám reklamu Windows, nebo Acronis. Jen jsem chtěl prostě jasně ukázat, čeho se snažím v Linuxu docílt.
Zdarec
Lertimire díky moc. Vážím si toho (tak obsáhlé odpovědi). Fakt díky.
Hele, na jednu stranu jsem z Linuxu fakt nadšený, protože stále více vidím, jaké možnosti proti Windows nabízí. To je úžasné! Ale je toho prostě moc. Ta variabilita je vykoupena draze. Musíš toho moc umět. Na druhou stranu, když to umíš, tak je to fakt paráda. No, a já se tady trápím tak dlouho se zálohováním. A to je jen zlomek toho všeho. Teď jsem párkrát zkusil zálohu Clonezillou a vždycky jsem vyhořel. Když jsem dával poslední enter pro zahájení zálohování, tak to vyhodilo error s tím, že detaily jsou ve /var/log/Clonezilla... Díval jsem se tam a nic tam není. Tak nevím. Na chvilku si teď od toho odpočnu.
Ještě jednou díky a zdarec
PS: chci se ještě zeptat, jak děláš když sem vkládáš odkaz, že tam pak místo webové adresy http://www.webova-adresa.cz/blablabla/bla-bla-bla máš jenom např: Wiki ? Různě jsem to zkoušel a nejde mi to. A právě ani nevím jak to zformulovat do Googlu.
Tak mě napadlo, jak se dostat k tom logu. Že musím spustit příkazový řádek z Clonezilly po selhání zálohování. Tak jsem ještě jednou vše odklikal (alespoň už to perfektně umím ) a dostal se pak k tomu logu. Snažil jsem se mountnout sdb5, abych tam ten log zkopíroval, ale to bylo na mě zatím moc. Byl jsem rád, že jsem si vůbec vzpomněl na příkaz cat, abych si ho přečetl. Ale mám alespoň jeho fotku. Alespoň tak, no. Tak jí sem vložím a budu rád, když se na to někdo z vás prosím vás podívá a řekne mi, co je špatně. Fotku jsem musel zkonvertovat do nižší kvality. Nechtělo to sem tu původní vzít.
sdb
jsou oba dva typy partition table. Jak MBR tak GPT. To se clonezille nelíbí. Je potřeba mít jen jednu table. (neexistuje způsob jak udržovat obě konzistentně a se stejnými informacemi automaticky, a když máš obě tak jeden program může použít jednu a druhý druhou.) A správnou. Radí ti nástroj (gdisk
nebo sgdisk
) na opravu a varují, že když to uděláš blbě, přijdeš o všechny data. Oprava znamená, že tu špatnou zrušíš. Opravit (tedy mít jen jednu table) bys to tedy měl.
No to jsem tak nějak i vytušil. Ale co s tím? A jak to, že to takhle vůbec je?
No, se zavaděčem Windows a se samotnýma Windows asi hýbat nebudu. Takže jedině s Linuxem. Ale jak mám docílit toho, aby mi to zase Mint u instalace sám nějak neudělal na GPT? Při instalaci to myslím ani volit nejde.
gdisk -l /dev/sdba
fdisk -l /dev/sdbměly by to být výpisy partition table jedno DPT a druhé MBR uvidíme co to vypíše. a přečti si man stránky a o
gdisk
sgdisk
.
superuser@GIGABYTE ~ $ sudo gdisk -l /dev/sdb [sudo] heslo pro superuser: GPT fdisk (gdisk) version 1.0.1 Caution: invalid main GPT header, but valid backup; regenerating main header from backup! Caution! After loading partitions, the CRC doesn't check out! Warning! Main partition table CRC mismatch! Loaded backup partition table instead of main partition table! Warning! One or more CRCs don't match. You should repair the disk! Partition table scan: MBR: MBR only BSD: not present APM: not present GPT: damaged Found valid MBR and corrupt GPT. Which do you want to use? (Using the GPT MAY permit recovery of GPT data.) 1 - MBR 2 - GPT 3 - Create blank GPT Your answer:fdisk:
superuser@GIGABYTE ~ $ sudo fdisk -l /dev/sdb [sudo] heslo pro superuser: Disk /dev/sdb: 465,8 GiB, 500107862016 bytes, 976773168 sectors Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disklabel type: dos Disk identifier: 0x7186cd97 Zařízení Zaveditelný Start Konec Sektory Size Id Druh /dev/sdb1 * 2048 1026047 1024000 500M 7 HPFS/NTFS /dev/sdb2 1026048 488859647 487833600 232,6G 7 HPFS/NTFS /dev/sdb3 488861694 937711615 448849922 214G 5 Rozšířený /dev/sdb5 488861696 937711615 448849920 214G 83 Linux superuser@GIGABYTE ~ $
prosím tě, já jsem se rozhodl svůj desktop přeinstalovat na Mint 17.3. To bude ještě taková pokusná instalace na které se vše naučím (hrozí rozbití nečeho) a až budu umět vše sám nainstalovat a nastavit, tak pak to přeinstaluju ještě jednou (aby bylo vše krásně nové, funkční a perfektní) a teprva pak udělám tu zálohu. Chci nabrat i zkušenosti s LVM, takže před tou instalací si budu muset o tom něco nastudovat a možná se ohledně toho pak tady na něco ještě zeptám, ale teď potřebuji vědět jednu jedinou věc. Když bych teď dal instalační DVD do mechaniky, nabootoval z něj a v instalátoru Mintu ponechal pouze Windows loader a Windows 10 a zbytek bych shodil, takže by to celé bylo volné místo ze kterého bych pak vytvořil oddíl pro Linux sdb5 a místo pro grub bych nastavil na sdb, tak by ten problém byl vyřešen? Clonezille by už nic nevadilo při záloze sdb5?
Samozřejmě to bude kvůli LVM asi celé trochu jinak, ale to teď (před nastudováním) nedokážu posoudit.gdisk
pro GPT a fdisk
pro MBR, které jsi poslal. Instalace ti to "sama" neopraví. Na rozdíl od Win, jejichž programátoři systém nastavují tak, že "oni vědí lépe než uživatel, co vlastně chce", v linuxu žádný samoopravný proces není. V tom snímku, který jsi poslal je rada.sgdisk -z /dev/sdxPřečti si man stránku k
sgdisk
a pečlivě si zkontroluj, že likvidaci GPT pouštíš na správný disk. Když bys to udělal, jak jsi napsal (pustil instalaci), nevím co by se stalo. Pravděpodobně by instalace bud protestovala a zastavila se nebo GPT ignorovala, ale téměř jistě by GPT neopravovala.
sudo sgdisk -z /dev/sdb
A můžete hádat, jak to dopadlo K odkazu. Já píšu v přímém textu. Ne v tom CSS editoru. V tom případě máš odkaz jako značku <a> mezi html zančkou je to co je vidět a mezi uvozovkami dáš URL adresu. V CSS editoru to jednoduše udělaš tak, že text, který chceš, aby byl klikací, označíš a pak klikneš na spojené články řetězu a vložíš URL.
Tiskni
Sdílej: