OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
kopírování z disku na stolní počítač s Debianem Jessie bylo zhruba 30x pomalejší (méně než 1 MB/s)Tá ráchlosť by zodpovedala USB 1.x Fast Speed z prelomu tisícročí. Ak sa naozaj jedná o tak starý stroj, tak by mal mať PCI slot do ktorého sa dá zohnať 100Mbit/s sieťovka. Ale predpokladám že to bude zalomeným alebo zoxidovaným káblom na tom USB disku.
echo 104857600 | sudo tee /proc/sys/vm/dirty_background_bytes echo 209715200 | sudo tee /proc/sys/vm/dirty_bytes
25 MB/s je typická rychlost pro USB 2.0. Teoreticky 60 MB/s, prakticky kolem 25 MB/s. Takže použití USB 3.0 je zjevným řešením. Samozřejmě s ním musí být kompatibilní disk i řadič, ale to by v roce 2017 nemělo být tak neobvyklé.
Ten 1 MB/s je záhada. Že by ten disk byl připojený na USB 1.1 nebo zkrátka z nějakého důvodu v režimu USB 1.1? Tomu by ta rychlost odpovídala. Chtělo by to podívat se, co o tom říká dmesg, udev, lsusb a tak dále.
Ten první úsudek, že přenos diskem bude rychlejší než po síti, je naprosto mylný. Gigabitová síť dá hravě přes 100 MB/s. Ano, to disk možná tu a tam dosáhne taky, na USB 3.0, ale přenos diskem v sobě obnáší dvojí kopírování, zatímco přenos po síti se provede jenom jednou. Takže disk by musel mít něco přes 200 MB/s, aby se dokázal vyrovnat síti. A to tedy nemá.
Samozřejmě ještě může být úzkým hrdlem poškozený lokální disk / SSD na tom stroji, na který / ze kterého se kopíruje. Všechno bude nanejvýš tak rychlé jako nejpomalejší článek řetězce.
Tiskni
Sdílej: