Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Pro zálohování a sdílení souborů v malé firmě jsem chtěl pořídit nějaké NAS řešení. Nicméně cena lepších modelů atakuje hranici 20 tisíc bez disků a to se mi zdá poměrně dost. Vzhledem k malým nárokům jsem začal uvažovat o nějakém starším PC s linuxem, který by po nastavení nejspíše zastal službu stejně dobře. Momentálně se mi tu neválí volné železo a tak zvažuji koupi staršího serveru. V serverech se moc nevyznám, zdědil jsem jediný a ten dávno dosloužil a tak by mě zajímalo zda se oplatí a má cenu kupovat starší železo podobné tomuto:
Řešení dotazu:
Ak to ma byt spolahlive, tak server s dvoma zdrojmiToť otázka. Ono pro malou firmu může úplně stačit mít desku napájenou z notebookového adapteru a mít náhradní adapter(y) v šuplíku pro případ nouze.
ECCECC má kdeco, třeba i APU 2 od PC Engines.
RAIDom.Já bych naopak doporučoval softwarový RAID a na hardwarové sračky se vykašlat.
ale SW RAID5 alebo 6 by som sa neodvazil nasaditProč? (já mám naopak zážitky s různými HW RAIDy, od věcí jako „neumíme různě velké disky“ přes „neumíme disky přes 2 TB“ a „něco tam hnije a neexistuje žádný způsob jako to debugovat“ po „řadič shořel, přendal jsem disky do jiného počítače a normálně by stačilo udělat mdadm --assemble --scan, ale vy máte HW RAID, takže máte smůlu“)
Už jsem si pro něj chtěl skočit, ale nacházím na něj dosti rozporuplné reakce majitelů. Sice většina jásá a chválí, ale zároveň si spousta majitelů stěžuje na slabší výkon. Tedy pokud problémy s výkonem cítí jednotlivci, nedovedu si představit co udělá pokud kromě sdílení souborů budu potřebovat zálohovat data a provozovat jednoduché webové aplikace. Ideálně bych pak potřeboval rozjet doménový řadič, ale nevím, zda by ho to nezabilo už úplně. Bohužel reálné ukázky, rychlosti sdílení a chování v zátěži jsem nenašel a tak se těžko odhaduje co je "slabší výkon". Nakonec, proč ho ještě nemám, je i aktuálně vycházející inovovaný typ G10, údajně skladem už u několika prodejců. Za pár stovek navíc člověk získá modernizované vnitřnosti a hlavně o 4GB RAM navíc, což už bude cítit nebo alespoň bude místo pro virtuál: http://www.b2c.cz/ProductDetail.aspx?eid=529662
PS. Asi jsem staromilec, ale připadá mi současný stav, kdy každy CMS systém znovu a znovu počítá stránku při požadavku na zobrazení jako na hlavu. Misto toho, aby se po editaci přegenerovaly statické stránky a ty dodávaly. Málo aplikací potřebuje skutečně dynamická data.Generování statických stránek je jednou z cest, jak je udělat rychlé a bezpečné. Mezistupněm je dynamické generování s využitím cache na reverzní proxy, které odvede podobnou práci. A pak jsou taky tragédi, kteří se snaží dělat cache přímo v PHP přes nějaké Memcache apod.
Mezistupněm je dynamické generování s využitím cache na reverzní proxy, které odvede podobnou práci. A pak jsou taky tragédi, kteří se snaží dělat cache přímo v PHP přes nějaké Memcache apod.I v tomto případě se reverzní cache musí zeptat serveru (CMS) jestli nemá aktuální data, pokud jí server řekne, že aktuální data má, tak cache o data požádá a server počítá. Co na tom, že článek je týden starý.
Pokud chceš minimalizovat náklady a držet rozumnou dostupnost při poruše [...] SASWTF SAS = dražší a hůře dostupné disky. SAS = v případě selhání krabice nemůžeš disk zapojit do libovolného jiného počítače.
SAS = dražší a hůře dostupné disky. SAS = v případě selhání krabice nemůžeš disk zapojit do libovolného jiného počítače.Jenom škoda že je SAS kompatibilní se SATA...
2xdisk RAID0 pro data ke kterým se bude neustále přistupovat a chci max. rychlost.
A v čem je problém použít JBOD na řadiči a softwarový RAID-0 v linuxu?
Jako CPU pro malý server vůbec nemusí být špatnou volbou nějaký quad-core BayTrail nebo Braswell [...] GA-N3150 series. Bohužel to má onboard jenom dva SATA porty.[...] Vejde se do toho myslím 8 GB RAM.btw: ASRock Rack C2550D4I ITX s CPU Avoton/Atom C2550 ma 12x onboard SATA, vejde se do toho 64GB (ECC/NoECC) a s IPMI ktere bezi na dedikovanem CPU s Linux jadrem :) da se na tom pri pxe/nfs/smb provozovat i par virtualu :)
Tiskni
Sdílej: