Byla vydána nová stabilní verze 7.6 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 140. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byla vydána verze 1.90.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.25.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byla vydána nová major verze 7.0 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově je postavena je na Debianu 13 (Trixie) a GNOME 48 (Bengaluru). Další novinky v příslušném seznamu.
Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Byla vydána nová verze 258 správce systému a služeb systemd (GitHub).
Byla vydána Java 25 / JDK 25. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 18. Jedná se o LTS verzi.
Věra Pohlová před 26 lety: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Jde o odpověď na anketní otázku deníku Metro vydaného 17. září 1999 na téma zneužití údajů o sporožirových účtech klientů České spořitelny.
Řešení dotazu:
compton -b --vsync opengl --backend glx
__GL_YIELD
musí začínat dvěma podtržítky, jinak nebude fungovat. Používám __GL_YIELD=USLEEP __GL_SYNC_TO_VBLANK=1
a nic se netrhá na 3840×2160@60 ani na GTX 1070 ani na GTX 960.
nvidia-settings --assign CurrentMetaMode="nvidia-auto-select +0+0 { ForceCompositionPipeline = On }"
takže je jasné, že cesta vede tímto směrem.
Upravím ten konfigurák ručně a ozvu se.
Příklad mého /etx/X11/xorg.conf : 8 řádek od konce je vlastnost o které se hovoří
# nvidia-settings: X configuration file generated by nvidia-settings
# nvidia-settings: version 396.24 (builduser@felixonmars2) Wed May 9 20:37:28 CST 2018
Section "ServerLayout"
Identifier "Layout0"
Screen 0 "Screen0" 0 0
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
Option "Xinerama" "0"
Option "StandbyTime" "0"
Option "SuspendTime" "0"
Option "OffTime" "0"
Option "BlankTime" "0"
EndSection
Section "Files"
EndSection
Section "InputDevice"
# generated from default
Identifier "Mouse0"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "auto"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "Emulate3Buttons" "no"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection
Section "InputDevice"
# generated from default
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
EndSection
Section "Monitor"
# HorizSync source: edid, VertRefresh source: edid
Identifier "Monitor0"
VendorName "Unknown"
ModelName "Samsung SMXL2370HD"
HorizSync 30.0 - 81.0
VertRefresh 56.0 - 75.0
Option "DPMS"
EndSection
Section "Device"
Identifier "Device0"
Driver "nvidia"
VendorName "NVIDIA Corporation"
BoardName "GeForce GTX 1050"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Device0"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 24
Option "Stereo" "0"
Option "nvidiaXineramaInfoOrder" "DFP-0"
Option "metamodes" "nvidia-auto-select +0+0 {ForceCompositionPipeline=On, ForceFullCompositionPipeline=On}"
Option "SLI" "Off"
Option "MultiGPU" "Off"
Option "BaseMosaic" "off"
SubSection "Display"
Depth 24
EndSubSection
EndSection
vo=opengl-hq:deband=no vo=vdpau hwdec=vdpau sub-font-size=32V nvidia-settings mám zapnuté "Sync to VBlank" a "Allow Flipping" a vypnuté "Enable FXAA".
Je situace s nvidia kartami opravdu tak špatná?
Ano.
Neví někdo co ještě vyzkoušet, než to vzdám?Wayland. Tedy, až ta věc bude fungovat, snad za pár let. Letos už se mi do toho konečně podařilo poprvé přihlásit (zhruba dva roky poté, kdy se začalo tvrdit, že "už to je"), ale není to ono, je tam problém prakticky s každým ovládacím prvkem, kdekteré okno nebo menu se tu a tam náhodně objeví čistě černé, animace občas vypadá, jako by běžela na Pentiu 100, a co je nejhorší, občas to celé zatuhne a uživatel neví, jestli je to jenom na pár sekund nebo tentokrát už napořád.
Ale pokud jde o "konečné" řešení tearingu, je to zkrátka Wayland nebo jiná náhrada X11. Jakmile bude Wayland fungovat, doporučuji vyzkoušet ho. Dá se do něj přihlásit normálně přes SDDM; stačí si jenom doinstalovat balíky, které ve jménech obsahují kde
a wayland
, případně plasma
a wayland
. Pak bude SDDM umět spouštět Wayland session. A jednoho dne to třeba začne být použitelné.
Tiskni
Sdílej: