Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Kde se hlásí týrání dětí? Někdo by měl příslušný úřad upozornit na tento dotaz.
Ale teď vážně: Všechno špatně. Před 20 lety jsem byl (v roli fracka) v podobné situaci; stačí si jen adekvátně posunout časovou osu nazpět a najít na ní stejnou propast mezi současným hardwarem a zoufalstvím, které jsem musel používat.
Je to hovadina, je to vůči dítěti dost bezohledné a stálo mě to tenkrát enormní spoustu času a úsilí, které jsem místo toho mohl věnovat smysluplné práci s počítačem, programování v jazycích o desetiletí pokročilejších, než jaké na tom šrotu fungovaly, a vůbec poznávání zajímavého světa informačních technologií, který mi byl v podstatě odepřený až do dob vysoké školy.
Dodnes jsem tuhle kravinu rodičům neodpustil. Měl jsem jinak skvělé dětství, ale tohle je taková kaňka, jakýsi first world problem, na který se mi ale nikdy nepodaří zapomenout. Nezbývá mi tedy než apelovat na současné rodiče / příbuzné / učitele / rodinné známé 10-letých dětí: Nedělejte takovou prasárnu; nestojí to za to. Nejlevnější současný hardware poslouží dítěti nesrovnatelně lépe než archeologický artefakt z třetihorního šrotiště.
Notebook nie je vhodný. dôvody : v prípade poruchy je ťažšie vymeniť chybnú časť, náchylnosť na prehrievanie, často hw s množstvom bugov.
Nie som si istý či nový hardvér je to najlepšie. Keďže dnes sa vo veľkom nedodržiavajú špecifikácie a podobne.
Rodičia nebudú nikoho počúvať. Jedine aktuálne osobu, ktorá propaguje niečo čo je v móde.
Ale teď vážně: Všechno špatně. Před 20 lety jsem byl (v roli fracka) v podobné situaci; stačí si jen adekvátně posunout časovou osu nazpět a najít na ní stejnou propast mezi současným hardwarem a zoufalstvím, které jsem musel používat.BASIC, staré dobré vypalovačky (aneb co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš), velmi kvalitní shareware hry (Apogee), Unreal, Half-life…neměl bych zapomenout na zásobování od GameStaru, Score a Levelu. Tak nějak mi přijde že jsme to měli tehdá jednodušší.
Tak nějak mi přijde že jsme to měli tehdá jednodušší.
Jak kdo. Jestliže máš v době Pentia II doma na stole 286, na které neběží žádný rozumně současný operační systém, o svobodném softwaru nemluvě, a o (vytáčeném) Internetu taky nemůže být řeč, asi to nebude kdovíjak jednodušší.
Tiskni
Sdílej: