Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Řešení dotazu:
Kľudne pokračuj, znie to naozaj zaujímavo. Skús to rozviesť na aspoň 200 slov, vyzerá to na zaujímavú fabulátorskú glosu z dielne nutričných poradcov v mienkotvorných periodikách ktorý sa poohliadli po segmente kde ešte emajú konkurenciu.Golis:
tak prešiel do osobného útoku. Presne ako malé rozmaznané dieťa ktoré sa montuje do rozhovoru ktorému nerozumie. A opakoval to, tak ako to zvykne robiť troll.
Na server ext4. /boot - sda1 +LVM: / /home /var /tmp
Na PC ext4. / - sda1 /home - sdb1
mdadm
, dmadm
a případně lvm
, je pouze AID — chybí tam R, redundance. Částečné selhání jednoho disku (ať už vlivem uživatele (cat /dev/zero > /dev/sdz
) či technickou chybou) zničí všechna vaše data. To platí pro AID1 (náhodné výsledky čtení, ale data se někdy dají zachránit) i pro AID5 (náhodné výsledky čtení a data už v podstatě nelze zachránit, protože je zničí resilvering). Jediné skutečné řešení je RAID na úrovni filesystému, s blokovými checksumy dat i metadat. Všechno ostatní je zoufalý kompromis z dob, kdy disky měly jednotky GB, ne jednotky TB, a kdy se počítalo jen s okamžitým a úplným selháním disku, nikoliv s diskem vracejícím špatná data.mmap()
a všechny stránky se dají načíst a namapovat podle potřeby, případně odstránkovat zpátky na disk. Swap se nazývá paging of anonymous memory. Tohle je přesně tentýž mechanismus, jen ta paměť není anonymous — jsou to třeba části běžících binárek a (kni)hoven, ke kterým se dlouho (nebo nikdy) nepřistupovalo, nebo obecně jakákoliv data či metadata z disku. To znamená, že i systém zcela bez swapovacího oddílu má stále možnost být trochu flexibilní při dočasné memory pressure situaci. Pokud je ovšem taková situace dlouhodobá, řešením je (opět) víc RAM, ne swap…kolik máš připadů "silent corruption"?
V práci si nejsem jistý, jestli jsou to stovky nebo tisíce denně. Musel bych se podívat a stejně bych to pak nesměl zveřejnit. :-P Zkrátka hodně. Doma bych je spočítal na prstech, ale všechny byly ošklivé.
V mém okolí se zatím nestal žádný.
Tak tohle ani náhodou nemůžeš vědět. Já bych se celkem i vsadil, že se jich staly stovky, jenom si jich nikdo nevšiml. Byl ten podivný žlutý čtverec v několika framech od filmu, který jsi nedávno sledoval, v tom filmu od začátku, nebo… Pointa je asi jasná; silent data corruption postihuje s největší pravděpodobností velké soubory, které jsou ale většinou buď do jisté míry odolné proti tomu to jevu, nebo jim poškození tolik nevadí, protože zvuk a video nemusí nutně být precizní data.
Tohle^^^ ale trochu kazí tu starodávnou iluzi, že data, která zapíšu na nějaký disk, tam prostě budou napořád a nezmění se.
A v jakém objemu se v práci pohybuješ? Protože to, kolik jich máš, mne překvapuje. Doma nemám žádné reporty ze silent corruption a přešel jsem už před lety na btrfs nad LUKSem, ale žádné zprávy v lozích nikde nejsou. Scrubnu celý prostor tak jednou za měsíc a je v pořádku. BTRFS mám proto spíše pro snapshoty a subvolumy i když jsem za chcksumy rád. Doma na foto a video mám cca 15 TB.kolik máš připadů "silent corruption"?V práci si nejsem jistý, jestli jsou to stovky nebo tisíce denně. Musel bych se podívat a stejně bych to pak nesměl zveřejnit. :-P Zkrátka hodně. Doma bych je spočítal na prstech, ale všechny byly ošklivé.
Dobrý spôsob ako si vyrobiť reťazec bezvýznamných jednotiek a núl. Obnova dát nemožná.
No a? S čím přesně srovnáváš? Když se posere LVM s Ext4 na tom, obnova bude přesně stejně možná nebo nemožná, podle situace.
Pokud jde o obnovu, raději bych vsadil na souborový systém s checksumy a s redundancí než na souborový systém bez těchto vlastností.
Linux to berie tak, že admin vie čo robí
A to většinou neví, bohužel. Pokud například nechápe naprosté základy kolem ukládání dat, například proč musí být RAID na úrovni filesystému, aby RAID fungoval a dával smysl, pak neví, co dělá.
Třeba v roce 2000 by se admin bez takových znalostí obešel, protože disky měly jednotky GB, ne jednotky TB, a většina problémů z konzistentností dat existovala pouze na papíře. Dnes máme ovšem rok 2018…
Swap je na to, že ak ti dôjde ram tak nemáš s veľkou odozvou. Plus keď nemáš swat tak ti to ovplyvňuje spôsob akým alokuješ ram. Inak musíš isť na overcommit 1 a to je trochu zradne, ak nesleduješ využitie ram.
Huh? Já nerozumět. Swap odezvu nezlepšuje, naopak ji zásadně zhoršuje. Swapování funguje v dostatečné míře i bez swap oddílu, jak jsem vysvětlil v původním komentáři. Nic z toho ale neřeší problém, který je třeba vyřešit — nedostatek RAM. S dostatkem RAM je debata o swapu bezpředmětná.
Jak přesně swap ovlivňuje způsob alokace RAM? Prosím odkazy do zdrojáků, kde přesně to ovlivnění je. To si tedy rád počtu.
Overcommit je naprosto normální mechanismus, který funguje na všech systémech bez rozdílu, se swapem i bez něj. Využití RAM vždy sleduješ; mám dojem, že zaměňuješ využití adresního prostoru a využití RAM, což jsou naprosto zásadně odlišné věci.
K čemu je swap?Záleží na tom co je to za stroj a kolik máš paměti. U disklessového stroje ti lokální disk se swapem dovolí dělat kejklem na které bys jinak nedosáhnul - kupř. provozovat virtuální Widle se 100GB velkým virtuálním diskem a 4G virtuální paměti i na stroji, který má pouhých 8G RAM.
Já jsem měl na mysli swap na Linuxu. O nějakých neznámých nestandardních rádoby-operačních systémech jsem neuvažoval.
Já jsem měl na mysli swap na Linuxu.No však já taky
Tiskni
Sdílej: