Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řešení dotazu:
Kľudne pokračuj, znie to naozaj zaujímavo. Skús to rozviesť na aspoň 200 slov, vyzerá to na zaujímavú fabulátorskú glosu z dielne nutričných poradcov v mienkotvorných periodikách ktorý sa poohliadli po segmente kde ešte emajú konkurenciu.Golis:
tak prešiel do osobného útoku. Presne ako malé rozmaznané dieťa ktoré sa montuje do rozhovoru ktorému nerozumie. A opakoval to, tak ako to zvykne robiť troll.
Na server ext4. /boot - sda1 +LVM: / /home /var /tmp
Na PC ext4. / - sda1 /home - sdb1
mdadm
, dmadm
a případně lvm
, je pouze AID — chybí tam R, redundance. Částečné selhání jednoho disku (ať už vlivem uživatele (cat /dev/zero > /dev/sdz
) či technickou chybou) zničí všechna vaše data. To platí pro AID1 (náhodné výsledky čtení, ale data se někdy dají zachránit) i pro AID5 (náhodné výsledky čtení a data už v podstatě nelze zachránit, protože je zničí resilvering). Jediné skutečné řešení je RAID na úrovni filesystému, s blokovými checksumy dat i metadat. Všechno ostatní je zoufalý kompromis z dob, kdy disky měly jednotky GB, ne jednotky TB, a kdy se počítalo jen s okamžitým a úplným selháním disku, nikoliv s diskem vracejícím špatná data.mmap()
a všechny stránky se dají načíst a namapovat podle potřeby, případně odstránkovat zpátky na disk. Swap se nazývá paging of anonymous memory. Tohle je přesně tentýž mechanismus, jen ta paměť není anonymous — jsou to třeba části běžících binárek a (kni)hoven, ke kterým se dlouho (nebo nikdy) nepřistupovalo, nebo obecně jakákoliv data či metadata z disku. To znamená, že i systém zcela bez swapovacího oddílu má stále možnost být trochu flexibilní při dočasné memory pressure situaci. Pokud je ovšem taková situace dlouhodobá, řešením je (opět) víc RAM, ne swap…kolik máš připadů "silent corruption"?
V práci si nejsem jistý, jestli jsou to stovky nebo tisíce denně. Musel bych se podívat a stejně bych to pak nesměl zveřejnit. :-P Zkrátka hodně. Doma bych je spočítal na prstech, ale všechny byly ošklivé.
V mém okolí se zatím nestal žádný.
Tak tohle ani náhodou nemůžeš vědět. Já bych se celkem i vsadil, že se jich staly stovky, jenom si jich nikdo nevšiml. Byl ten podivný žlutý čtverec v několika framech od filmu, který jsi nedávno sledoval, v tom filmu od začátku, nebo… Pointa je asi jasná; silent data corruption postihuje s největší pravděpodobností velké soubory, které jsou ale většinou buď do jisté míry odolné proti tomu to jevu, nebo jim poškození tolik nevadí, protože zvuk a video nemusí nutně být precizní data.
Tohle^^^ ale trochu kazí tu starodávnou iluzi, že data, která zapíšu na nějaký disk, tam prostě budou napořád a nezmění se.
A v jakém objemu se v práci pohybuješ? Protože to, kolik jich máš, mne překvapuje. Doma nemám žádné reporty ze silent corruption a přešel jsem už před lety na btrfs nad LUKSem, ale žádné zprávy v lozích nikde nejsou. Scrubnu celý prostor tak jednou za měsíc a je v pořádku. BTRFS mám proto spíše pro snapshoty a subvolumy i když jsem za chcksumy rád. Doma na foto a video mám cca 15 TB.kolik máš připadů "silent corruption"?V práci si nejsem jistý, jestli jsou to stovky nebo tisíce denně. Musel bych se podívat a stejně bych to pak nesměl zveřejnit. :-P Zkrátka hodně. Doma bych je spočítal na prstech, ale všechny byly ošklivé.
Dobrý spôsob ako si vyrobiť reťazec bezvýznamných jednotiek a núl. Obnova dát nemožná.
No a? S čím přesně srovnáváš? Když se posere LVM s Ext4 na tom, obnova bude přesně stejně možná nebo nemožná, podle situace.
Pokud jde o obnovu, raději bych vsadil na souborový systém s checksumy a s redundancí než na souborový systém bez těchto vlastností.
Linux to berie tak, že admin vie čo robí
A to většinou neví, bohužel. Pokud například nechápe naprosté základy kolem ukládání dat, například proč musí být RAID na úrovni filesystému, aby RAID fungoval a dával smysl, pak neví, co dělá.
Třeba v roce 2000 by se admin bez takových znalostí obešel, protože disky měly jednotky GB, ne jednotky TB, a většina problémů z konzistentností dat existovala pouze na papíře. Dnes máme ovšem rok 2018…
Swap je na to, že ak ti dôjde ram tak nemáš s veľkou odozvou. Plus keď nemáš swat tak ti to ovplyvňuje spôsob akým alokuješ ram. Inak musíš isť na overcommit 1 a to je trochu zradne, ak nesleduješ využitie ram.
Huh? Já nerozumět. Swap odezvu nezlepšuje, naopak ji zásadně zhoršuje. Swapování funguje v dostatečné míře i bez swap oddílu, jak jsem vysvětlil v původním komentáři. Nic z toho ale neřeší problém, který je třeba vyřešit — nedostatek RAM. S dostatkem RAM je debata o swapu bezpředmětná.
Jak přesně swap ovlivňuje způsob alokace RAM? Prosím odkazy do zdrojáků, kde přesně to ovlivnění je. To si tedy rád počtu.
Overcommit je naprosto normální mechanismus, který funguje na všech systémech bez rozdílu, se swapem i bez něj. Využití RAM vždy sleduješ; mám dojem, že zaměňuješ využití adresního prostoru a využití RAM, což jsou naprosto zásadně odlišné věci.
K čemu je swap?Záleží na tom co je to za stroj a kolik máš paměti. U disklessového stroje ti lokální disk se swapem dovolí dělat kejklem na které bys jinak nedosáhnul - kupř. provozovat virtuální Widle se 100GB velkým virtuálním diskem a 4G virtuální paměti i na stroji, který má pouhých 8G RAM.
Já jsem měl na mysli swap na Linuxu. O nějakých neznámých nestandardních rádoby-operačních systémech jsem neuvažoval.
Já jsem měl na mysli swap na Linuxu.No však já taky
Tiskni
Sdílej: