Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
cd '/zdrojový/adresář' for dir in {A..B}{1..12}; do cp "${dir}/assembly.fa" '/cílový/adresář/'"${dir}assembly.fa" done
Tohle^^^ tedy samozřejmě předpokládá, že jsou všechny ty adresáře v jednom a tom samém společném adresáři. Tady je jednoduchý ilustrativní příklad / test:
mkdir nějaký_pokus cíl cd nějaký_pokus mkdir {A..B}{1..12} touch {A..B}{1..12}/assembly.fa cd .. for dir in {A..B}{1..12}; do cp "nějaký_pokus/${dir}/assembly.fa" "cíl/${dir}assembly.fa" done ls -l cíl rm -Rf nějaký_pokus cíl
Pokud ty adresáře můžou být libovolně vnořené v jiných adresářích, tak třeba takto:
find zdroj -type d -regextype awk -regex '.*[AB](1[0-2]?|[2-9])' \ | while read dir; do cp "${dir}/assembly.fa" "cíl/$(basename "${dir}")assembly.fa" done
Opět ukázka s triviálním testem (která sice netestuje hlubší zanoření adresářů, protože jsem extrémně líný, ale mělo by to i s hlubším zanořením fungovat):
mkdir 'zdroj' 'cíl' mkdir 'zdroj/'{A..B}{1..12} touch 'zdroj/'{A..B}{1..12}'/assembly.fa' find zdroj -type d -regextype awk -regex '.*[AB](1[0-2]?|[2-9])' \ | while read dir; do cp "${dir}/assembly.fa" "cíl/$(basename "${dir}")assembly.fa" done ls -l 'cíl' rm -Rf 'zdroj' 'cíl'
KAM=""; Z=""; find $Z -name "assembly.fa" -exec echo "cp -v '{}' $KAM/\'\`echo {}|tr / _\`\'" \; |bashA u mna "demo" (pouzil som absolutne cesty, mozes pouzit i relativne):
$ KAM="/tmp/kam"; Z="/tmp/z/"; find $Z -name "assembly.fa" -exec echo "cp -v '{}' $KAM/\'\`echo {}|tr / _\`\'" \; |bash '/tmp/z/b/assembly.fa' -> "/tmp/kam/'_tmp_z_b_assembly.fa'" '/tmp/z/a/assembly.fa' -> "/tmp/kam/'_tmp_z_a_assembly.fa'" $
rename 's/\///' */assembly.fa
echo "nazdar honzo" | sed 's/nazdar/ahoj/'Pokud by se meli zmeni vsechny vyskyty na radku, pridas na konec g: 's/neco/zaneco/g'
To je skript pro sed
(stream editor). Úvodní s
znamená nahrazení (substitute) a pak následují dva výrazy oddělené (v tomto případě) lomítky, první je regulární výraz a druhý je šablona k nahrazení. Nelze než doporučit manuálové stránky, protože tohle vyžaduje pochopení rour (pipe) a regulárních výrazů.
Ještě bych doplnil, že pro jednoduché případy umí přesně tohle i samotný shell při expanzi proměnných a není tedy nezbytně potřeba další proces.
text='aabbcc' echo "${text}" # aabbcc echo "${text/b/z}" # aazbcc echo "${text//b/z}" # aazzcc echo "${text/[ac]/z}" # zabbcc echo "${text/%[ac]/z}" # aabbcz echo "${text//[ac]/z}" # zzbbzz
Význam jednotlivých znaků je popsaný v man bash
, kapitola Expansion / Parameter Expansion.
… shopt -s extglob …
Žádný z mnou uvedených příkladů nevyžaduje extglob, pokud se nepletu. Ten bývá většinou implicitně zapnutý, ale aby ho člověk fakt využil, musel by tam jako pattern zapsat něco z tohoto:
If the extglob shell option is enabled using the shopt builtin, several extended pattern matching operators are recognized. In the following description, a pattern-list is a list of one or more patterns separated by a |. Composite patterns may be formed using one or more of the following sub-patterns: ?(pattern-list) Matches zero or one occurrence of the given patterns *(pattern-list) Matches zero or more occurrences of the given patterns +(pattern-list) Matches one or more occurrences of the given patterns @(pattern-list) Matches one of the given patterns !(pattern-list) Matches anything except one of the given patterns
On to ale chtěl zkopírovat, zatímco rename
všechno přesouvá (jako mv
).
Tiskni
Sdílej: