Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
V pořadí šestou knihou autora Martina Malého, která vychází v Edici CZ.NIC, správce české národní domény, je titul Kity, bity, neurony. Kniha s podtitulem Moderní technologie pro hobby elektroniku přináší ucelený pohled na svět současných technologií a jejich praktické využití v domácích elektronických projektech. Tento knižní průvodce je ideální pro každého, kdo se chce podívat na současné trendy v oblasti hobby elektroniky, od
… více »Linux Foundation zveřejnila Výroční zprávu za rok 2025 (pdf). Příjmy Linux Foundation byly 311 miliónů dolarů. Výdaje 285 miliónů dolarů. Na podporu linuxového jádra (Linux Kernel Project) šlo 8,4 miliónu dolarů. Linux Foundation podporuje téměř 1 500 open source projektů.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.12.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.4.0.
Kriminalisté z NCTEKK společně s českými i zahraničními kolegy objasnili mimořádně rozsáhlou trestnou činnost z oblasti kybernetické kriminality. V rámci operací OCTOPUS a CONNECT ukončili činnost čtyř call center na Ukrajině. V prvním případě se jednalo o podvodné investice, v případě druhém o podvodné telefonáty, při kterých se zločinci vydávali za policisty a pod legendou napadeného bankovního účtu okrádali své oběti o vysoké finanční částky.
Na lepší pokrytí mobilním signálem a dostupnější mobilní internet se mohou těšit cestující v Pendolinech, railjetech a InterPanterech Českých drah. Konsorcium firem ČD - Telematika a.s. a Kontron Transportation s.r.o. dokončilo instalaci 5G opakovačů mobilního signálu do jednotek Pendolino a InterPanter. Tento krok navazuje na zavedení této technologie v jednotkách Railjet z letošního jara.
Řešení dotazu:
zvažuji po deseti letech běžného používání na desktopu přechod zProč? Používam jedno distro už dvakrát dlhšie. Viem ako funguje, viem čo od neho môžem čakať, viem kam sa obrátiť, keď sa niečo pokašle, ... nie je to mainstream, ale prečo by som sa mal púšťať do neznámych vôd, keď mi toto vyhovuje?

Tak Gentoo sem zkoušel před Archem ale podle mne už na gentoo hodně lidí kadí tak má dost nefunkčností. FreeBSD tam půlka softu z linux nejde. Arch zatim funguje jakš takš ale musí člověk číst infa před aktualizací a občas force upgrade mariadb neb se nechce občas pc vypnout. Neexistuje nic dokonalého ani Win ani OSX ano BSDlike ani všeliaké Linuxdistra.
Gentoo zřejmě nechápu proč vždy jede a po pár instalací softů se pak rozmlátí. Pro mne prostě AUR a je jasné kde je problém.
.
jinak ja nesleduju Ubuntu, ale Xubuntu a tam naopak je vyvoj castecne propojen s Xfce kdy nekolik (z tech par) vyvojaru Xfce jsou zaroven v Xubuntu teamu... nicmene tazatel chce KDE takze oboje je mu ukradene
KDE Neon davaji i na "svuj" KDE Notebook...
To je blbost! Kubuntu 18.04 je stabilní. Kde neon je založen taky na 18.04 ale používá nejnovější verzi KDE[...]to "ale" je zrovna u KDE celkem podstatne, co je ale nejpodstatnejsi, ze KDE Neon pripravuji primo vyvojari KDE...
suse taky takové všelijaké.openSUSE Tumbleweed pouzivam na 2560x1440 laptopu (17" gsync) + externim monitoru (27" gsync) 2560x1440 s meritkem 1.7 HiDPI zde funguje bezvadne na nvidia 1070 s ovladacem 435.21 z repo. VLC pri presunu na druhy monitor nema skalovaci problemy. KDE 5.16.4 zde nepada. Jidiny crash zpusobuje modul (colors) v nastaveni SystemSettings ktery tam byl ale momentalne po updatu zmizel (asi ho prepracovavaji). demo ukazka
Samozřejmě nejlepší by bylo zůstat na .deb platformě, kterou už za ty roky znám poměrně dobře. Příští léto vyzkouším kubuntu, neon(který jsem zapomněl zmínit) a rozhodnu se. Zatím si můžu bokem hrát s manjaro, abych nebyl úplně bez zkušeností při případném přechodu. Jinak výše zmíněné xfce (mint) provozuju bez problémů na archaickém netbooku. Celkově se mi ale směrování GTK v poslední době moc jakožto běžnému uživateli nezamlouvá. XFCE po portaci na gtk3 pěkně nabubřelo a přidávání funkcí bude asi za x let, gnome3 pořád ubírá funkce a dělá tak trochu z uživatele nesvéprávného tydýta, jediný rozumný mi připadá cinnamon a překvapit může i mate. Překvapivý směr nabrala plasma - jede svižně, vychytávají největší neřesti, trochu zjednodušili(ku prospěchu)- jsem moc zvědavý na další směrování
[...] XFCE po portaci na gtk3 pěkně nabubřelo a přidávání funkcí bude asi za x let [...]nabubrelo? jako ze zabira vice mista? nebo je vice narocne na cpu/ram zdroje? misto sem neporovnaval ale jestli pribilo par MB neresim ;) ohledne CPU/RAM sem si take nevsiml ani na netbooku s 2GB RAM a 5let starym BayTrail Atomem

. Zkouším právě taky kubuntu 19.04 a debian 10kde. Oboje velmi slibně vypadá. Ten debian nasadím máti - má teď mint xfce a furt vzpomíná kubuntu 14.04 - prostě zvykla si na kde. To už je v debíkovi v rozumně vyzrálé verzi, počeštění taky jinde oproti kubu 18.04.1 a debian je sám taky stabilní, takže na to její šušňání bude ideál. Pro sebe plánuju přechodně nejspíš kubuntu 19.04 (zkusím na externím disku, ale přímo na železe - ne jen virtualbox). Pokud si sedne, udělám čistou instalačku do příchodu dejme tomu 20.04.1. U manjaro mám obavu z příliš čerstvých verzí některého sw, neon je založen na postarším 18.04(to už radši debian). Mint cinamon by byl vpoho, ale ten nemo je neskutečně lagující, včera mne zase šíleně dožral(i3 cpu+ssd) Gnome jde do háje, stále gui zjednodušují a to až kontraproduktivně - škoda, v počátcích vypadal hodně slibně a byl silně návykový. Novější KDE a Dolphin s milionem vychytávek plus příjemnějším gui jede jak z praku. Už je oproti stavu v 18.04. před rokem znatelně vyzrálejší po mnoha stránkách. Volba prostředí je tedy vlastně zpečetěna, zůstává jen distro - čistý debian/ubu rodina? Uvidím. Jen doufám, že ve 20.04 zase něco nesprzní...
stabilní je ten systém od přirození.tveho?
asi jsi chtel napsat od zacatku/pocatku
A končí, když si vzpomenu, jak nedávno Apple poslal svým zákazníkům do mobilu aktualizaci, aby jim "vylepšil" baterii 
No nekup od nich i pc.
Keby Apple nemál svojích fanúšikov, tak možno by už neexistoval.
Nedávno dostali zákaz určité macbooky na palubu lietadla.
Pouzitelnost macu je pro profi grafiky, profi video strihace, zkratka kreativce…Znám lidi co by tvůj názor nesdíleli. A produkty od Apple hardwarově neposílíš, ani kdyby ses rozkrájel.
.
Jedine co se asi da vytknout, ze posledni dobou zacina bobtnat instalacni ISO - pridavaji programy takze pak prubezne smaznu co nepotrebuju.
Na pracovnim ntb jedu tohle distro cca 4.rok, pouze s aktualizacemi, na kralikovi (testovaci ntb) obcas reinstal - zadny rozdil.
Stabilita bez komentare, a co jsem smaznul widle domaci blondyne, kterou jsem naucil sudo -Syu mam softwerovy klid
.
To byl důvod, proč jsem nedávno přešel z Windows na Linux. Debian je ale open-source. Myslím, že lidé, kteří kódu rozumí by dávno zjistili, pokud by Debian něco posílal. Nebo mi něco uniká?
BTW: viděl jsi tohle?
Tiskni
Sdílej: