Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Řada věcí se dneska řeší přes D-Bus a ten má vlastní systém oprávnění. Představ si to jako objektový systém, kde máš různé objekty (reprezentující HW zařízení nebo systémové prostředky), na nich máš metody (a vlastnosti a signály) a pomocí politik (viz adresář /etc/dbus-1/system.d/
) můžeš uživatelům nastavovat oprávnění volat jednotlivé metody. Takže tam máš mnohem větší granularitu než jen host-uživatel-root.
D-Bus má dvě sběrnice (teoreticky jich může být víc, ale to se moc nepoužívá). Jedna je pro uživatelskou relaci (Session Bus), tam najdeš objekty a metody desktopových aplikací jako je ovládání hudebního přehrávače atd. A druhá je systémová (System Bus), kde zjistíš třeba stav baterky (notebooku, UPS, myši…), můžeš ovládat disky, síť atd.
Projdi si tu systémovou sběrnici (GUI: qdbusviewer
, d-feet
, CLI: qdbus
) a podívej se, jestli tam jsou akce, které potřebuješ těm správcům povolit. A podle toho si uprav ty politiky (nebo zjistíš, že už ta práva mají…).
Nebo je tu klasický postup: sudo
– tím povolíš vybraným uživatelům spouštět vybrané programy pod jinými uživateli (typicky pod rootem).
Když ti nebudou stačit možnosti poskytované tvojí distribucí, tak si můžeš napsat vlastní program, který se bude volat přes sudo
, nebo vlastní D-Bus službu (což překvapivě není až tak obtížné – zkoušel jsem si to v rámci cadMousePro), pomocí které vystavíš objekty/metody a zpřístupníš je vybraným uživatelům.
A pak jsou případy, kdy je řešení nikoli technické, ale spíš společenské – donutit ty lidi, aby se chovali slušně a nezneužívali svoje pravomoci (a mít možnost prokázat, zpětně odhalit, pokud je zneužijí). Tady můžeš nasadit auditd
, dát lidem možnost přepnout se na roota nebo libovolné sudo
, ale logovat všechny jejich akce na vzdálený server (ke kterému máš přístup jen ty a oni z něj ty logy nemohou smazat). Alternativně lze mít nějaký terminál, přes který budou servery spravovat, a který bude všechnu jejich činnost nahrávat.
Trochu mi to připomíná něco jako školní projekt. Tedy umožnit studentům, aby v nějakém rozsahu měli admin práva, ale zároveň nezničili systém. Myslím si, že to nijak moc nejde.Jde. Je-li ten systém disklessový. Export z NFS je RO, takže i když má lokálního roota do něj nehrábne. A po restartu je (pro uživatele guest) ten stroj vždy opět ve výchozím stavu, jelikož má všechno v RAM.
nping -e $sitove_rozhrani --arp-reply --arp-sender-mac aa:bb:cc:dd:ee:ff --arp-sender-ip $ip_adresa 0.0.0.0 --count 0 --delay 50msPak si zkuste z jiného zařízení komunikovat s
$ip_adresa
. Obvykle na $ip_adresa
nic nedojde.
nping
se obvykle nachází v balíku nmap
.
Tiskni
Sdílej: