Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Řešení dotazu:
rsync --link-dest
, nebo rsync + btrfs snapshoty.
Co záloha, to adresář pojmenovaný podle data zálohy. Deduplikace pak probíhá buď pomocí hardlinků (proti předchozí záloze), nebo pomocí snapshotů (rsync aktualizuje zapisovatelný adresář a toho se pak udělá snapshot).
Pokud by někdo měl tip na dobrý nástroj pro odstraňování starých záloh, sem s ním prosím. Už několik let se chystám ho napsat. :)
dela deduplikaci na urovni filesystemu (!!! tedy dosahuje tehoz efektu tim, ze na fs zavisly neni a ma nejaky vlastni format ulozeni dat v adresarich, ale vysledkem je deduplikace v ramci repository - a dela to fakt hodne dobre! protoze jsem zkousel deduplikacni fs a byly s tim ruzne potize a ruzne podminky, ale tohle tim netrpi!),To právě deduplikace na úrovni filesystému není. To je aplikační úroveň, tedy o úroveň výš. Kdyby to bylo na úrovni filesystému, tak vidíš všechny zálohy rovnou bez jakýchkoliv zvláštních nástrojů a připojování.
Tohle je asi tak nejtypičtější možný příklad na snapshoty v Btrfs nebo ZFS. Přírůstkové, čitelné, ba dokonce i zapisovatelné, atomické, postupně „ředitelné“, jak plyne čas, atd.
Žádný program na přírůstkové zálohy neexistuje a nikdy neexistoval (navzdory četným fámám o opaku), protože takové zálohy z principu nejsou atomické. Aby byla záloha atomická v rámci nějaké adresářové (pod)struktury nebo celého filesystému, je potřeba mít snapshoty na úrovni fileystému, tedy kernelu.
Algořiťmus pro zálohování mezi dvěma filesystémy (ideálně geograficky oddělenými, jak jinak):
#!/bin/bash mv /.snapshots_root/root/ /.snapshots_root/root-old mv /media/data/.snapshots_root_backup/root/ /media/data/.snapshots_root_backup/root-old btrfs subvolume snapshot -r / /.snapshots_root/root && sync btrfs send -p /.snapshots_root/root-old/ /.snapshots_root/root | btrfs receive /media/data/.snapshots_root_backup/ btrfs subvolume delete /.snapshots_root/root-old/ btrfs subvolume delete /media/data/.snapshots_root_backup/root-olda do ted jsem ten snapshot pomocí rsnapshot posílal přírůstkově na NAS a docela spokojenost. Jen postupem času začal adresář na NASu narůstat víc než se mi líbí. Tak hledám variantu
Já si napsal bash skript co posílá btrfs snapshoty (send/receive) přes SSH. Je to navržené na to, aby se to spouštělo automaticky vždy v 23:59. Všechny snapshoty jsou na cílovém zařízení normálně přístupné. Tak třeba se to bude hodit.
#!/bin/bash ################# ### Nastavení ### ################# #Adresáře k zálohování cesta_mistni="/srv" adresare=("http" "mysql" "nextcloud") cesta_snapshoty="/srv/.backup_increment" cesta_vzdalena="/srv/backup/" historie="30" server="***.***.***.***" klic="/root/BackupKey" ############## ### Funkce ### ############## #Vytvoření snapshotu vytvor_snapshot() { btrfs subvolume snapshot -r "${cesta_mistni}/$1" "${cesta_snapshoty}/$1_$datum" if [ $? == 0 ]; then return 0 else return 1 fi } #Odeslání snapshotu odesli_snapshot() { if [ -d "${cesta_snapshoty}/$1" ] && [ ssh "backup@${server}" -i "$klic" "[ -d ${cesta_vzdalena}/$1/$1_${datum_vcera} ]" ]; then btrfs send -p "${cesta_snapshoty}/$1" "${cesta_snapshoty}/$1_$datum" | ssh "backup@$server" -i "$klic" "sudo btrfs receive \"${cesta_vzdalena}/$1\" && \ sudo btrfs property set -ts \"${cesta_vzdalena}/$1/$1_$datum\" ro false && \ sudo touch -d \"$datum_touch\" \"${cesta_vzdalena}/$1/$1_$datum\" && \ sudo btrfs property set -ts \"${cesta_vzdalena}/$1/$1_$datum\" ro true" if [ $? == 0 ]; then return 0 else return 1 fi else if ssh "backup@$server" -i "$klic" "[ ! -d ${cesta_vzdalena}/$1 ]" then ssh "backup@$server" -i "$klic" "mkdir ${cesta_vzdalena}/$1" fi btrfs send "${cesta_snapshoty}/$1_$datum" | ssh "backup@$server" -i "$klic" "sudo btrfs receive \"${cesta_vzdalena}/$1\" && \ sudo btrfs property set -ts \"${cesta_vzdalena}/$1/$1_$datum\" ro false && \ sudo touch -d \"$datum_touch\" \"${cesta_vzdalena}/$1/$1_$datum\" && \ sudo btrfs property set -ts \"${cesta_vzdalena}/$1/$1_$datum\" ro true" if [ $? == 0 ]; then return 0 else return 1 fi fi } #Smazání snapshotu smaz_snapshot() { if [ -d "${cesta_snapshoty}/${1}_${datum_vcera}" ]; then btrfs subvolume delete "${cesta_snapshoty}/${1}_${datum_vcera}" fi if [ $? == 0 ]; then return 0 else return 1 fi } #Přejmenování snapshotu prejmenuj_snapshot() { mv "${cesta_snapshoty}/$1_$datum" "${cesta_snapshoty}/$1" if [ $? == 0 ]; then return 0 else return 1 fi } #Smazání starých záloh smaz_stare() { ssh "backup@$server" -i "$klic" "find \"${cesta_vzdalena}/$1\" -maxdepth 1 -type d -mtime \"+$((historie-1))\" -exec sudo btrfs subvolume delete {} \;" } ############## ### SKRIPT ### ############## #Aktuální datum datum="$(date '+%Y-%m-%d')" datum_vcera="$(date '+%Y-%m-%d' -d 'yesterday')" datum_touch="$(date '+%Y-%m-%d %H:%M' -d 'today 23:59')" #Vytvoření snapshotů pododdílů for adresar in ${adresare[@]} do vytvor_snapshot $adresar done #Odeslání snapshotů do zálohovacího zařízení přes SSH for adresar in ${adresare[@]} do odesli_snapshot $adresar done ##Smazání minulých snapshotů pododdílů for adresar in ${adresare[@]} do smaz_snapshot $adresar done #Přejmenování posledních snapshotů for adresar in ${adresare[@]} do prejmenuj_snapshot $adresar done ##Smazání starých vzdálených záloh for adresar in ${adresare[@]} do smaz_stare $adresar done exit 0
Tiskni
Sdílej: