Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
NVIDIA DRIVER VERSION: 96.43.23\ Preco neprejdes na open-source ovladaca, ale chces uzavrete?
Nejde tam něco přidat do parametru spouštění, aby to rozlišení po volbě zaváděného OS neměniloAno, vid paremeter kernelu video.
git bisect
) a mělo by to vyjít na pár pokusů.
/etc/apt/sources.list
nastavit toto:
deb http://archive.debian.org/debian wheezy main deb http://archive.debian.org/debian-security wheezy/updates mainNV ovladače budeš muset nainstalovat zvlášť, v základní instalaci určitě nebudou.
apt-get install mesa-utils zase píše, že se nemůže připojit k zadaným repozitářům.Wheezy byl přesunut do archivu. Změn v /etc/apt/sources.lists URL zdrojů na http://archive.debian.org/, např. na
deb http://archive.debian.org/debian wheezy main contrib non-free
sudo apt update
Poté, co se mi podařilo dostat výše uvedenou informaci od glxinfo, je nyní jisté 3D akceleraci mi instalátor zajistí i s otevřeným ovladačem?Ano. Ale, moze byt vykonov slabsie, ne az taky komfort alebo moznosti konfiguracia. Vsetko zalezi od vyrobcu alebo reverzneho inzinierstva.
A pokud jde o znak | , tak předpokládám, že pokud následně nainstaluji českou lokalizaci (klávesnici), tak se snad mohu spolehnout, že ALT + W bude normálně fungovat jako v každém jiném Linuxovém OS ...To zalezi len od uzivatelskych nastaveni. Inac v konzole (setxkbmap cs alebo us), ale ak stlacis pravy alt a klavesu, tak s tym pravim altom pises akoby +- na en rozlozeni klavesnice. Mozes skusit nainstalovat novsi a novsi Debian, dokym to pojde. Ovladac zistis aky grafika pouziva cez lspci -v.
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation NV18 [GeForce4 MX 440 AGP 8x] (rev c1) (prog-if 00 [VGA controller]) Subsystem: CardExpert Technology Device 0427 Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 248, IRQ 11 Memory at ee000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16M] Memory at f0000000 (32-bit, prefetchable) [size=128M] [virtual] Expansion ROM at effe0000 [disabled] [size=128K] Capabilities: <access denied> Kernel driver in use: nvidia Kernel modules: nvidia_96, nouveau, nvidiafbA VIA obvody čipové sady atd.... Osobně bych to už zlikvidoval, proděláš na spotřebě majlant
proděláš na spotřebě majlantNevím jestli majlant, ale souhlasím, že výhodné to není. Pokud by koupil nějaký bazarový mini PC (kolem tisícovky), který by výkonem byl srovnatelný se starým PC, ale spotřebu by měl v průměru o 100W nižší, tak při ceně elektřiny 4 Kč/kWh a při používání 4 hod/denně a 365 dní v roce, to znamená úsporu 584 Kč/rok. Takže by se investice do bazarového mini PC za 2 roky vrátila. Pokud PC používá 8 hod/denně, tak se to vrátí už za rok.
Tiskni
Sdílej: