HollowByte je zranitelnost typu Denial of Service (DoS) v kryptografické knihovně OpenSSL. Útočník může odesíláním škodlivého payloadu o velikosti pouhých 11 bajtů zaplnit paměť serveru. OpenSSL před ověřením dat vyhradí nepřiměřený blok paměti (až 131 KB). Server pak čeká na data, která nepřišla. Zranitelnost je opravena ve verzích OpenSSL 4.0.1, 3.6.3, 3.5.7, 3.4.6 a 3.0.21.
Ve španělské A Coruñě probíhá GUADEC 2026, tj. letošní konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí GNOME. Videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Společnost Collabora ve spolupráci s Valve vyvíjí Holo Core, tj. port Arch Linuxu pro ARM64 procesory (AArch64), který bude pohánět VR headset Steam Frame. Pro testování Arch Linuxu pro AArch64 jsou k dispozici binární balíčky, zdrojové kódy i kontejner pro Docker nebo Podman.
Mikroprocesor Zilog Z80 byl oficiálně uveden na trh před 50 lety, tj. v červenci 1976. Výroba mikroprocesoru skončila v roce 2024.
Výzkumníci ze společnosti ESET objevili 11 zapomenutých UEFI shim zavaděčů, které byly podepsány společností Microsoft, a které umožňují útočníkům obejít ochranu UEFI Secure Boot na většině zařízení. Microsoft je zneplatnil (přidal jejich hash do databáze dbx) v rámci aktualizace Patch Tuesday dne 9. června 2026. Uživatelé Linuxu mohou databází aktualizovat pomocí LVFS. Ověřit zneplatnění zavaděčů lze pomocí skriptu uefi-dbx-audit. Jedná se o CVE-2026-8863 a CVE-2026-10797.
pico-usb-wifi je open source firmware pro Raspberry Pi Pico W, který jej promění v USB Wi-Fi adaptér. Po připojení k počítači se objeví jako zařízení USB CDC-NCM.
Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom včera informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.
… více »Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 150. Aktuální verze Firefoxu je 152. V březnu bylo oznámeno, že od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. To by znamenalo, že Chrome v číslování verzí Firefox brzy přeskočí. Vývojáři Firefoxu proto také od září přecházejí na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. :-)
Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Ještě jsem narazil na https://github.com/bbc/audio-offset-finder ale zatím nevím, jestli je to, co hledám.
dpkg -i davinci-resolve_17.1.1-mrd1.4.6_amd64.deb Vybírá se dosud nevybraný balík davinci-resolve. (Načítá se databáze … nyní je nainstalováno 475499 souborů a adresářů.) Připravuje se nahrazení davinci-resolve_17.1.1-mrd1.4.6_amd64.deb … Rozbaluje se davinci-resolve (17.1.1-mrd1.4.6) … Nastavuje se balík davinci-resolve (17.1.1-mrd1.4.6) … Zpracovávají se spouštěče pro balík gnome-menus (3.36.0-1ubuntu1) … Zpracovávají se spouštěče pro balík desktop-file-utils (0.24-1ubuntu3) … Zpracovávají se spouštěče pro balík bamfdaemon (0.5.3+18.04.20180207.2-0ubuntu2) … Rebuilding /usr/share/applications/bamf-2.index... Zpracovávají se spouštěče pro balík mime-support (3.64ubuntu1) …Jenže v dashi nemůžu najít davinci spouštěč. Jak to spustím?
Host 'Fusion' [42420] Added Host 'Fusion' Removed FusionScript Server [42632] TerminatedTak nevim..
https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-gaming-3-15?dq=6274942Bude na tom chodit Ubuntu a Davinci resolv?
Zeptám se blbě na názorném příkladu. Když bych vzal tenhle ntb s 16GB RAM a 4GB VRAM https://www.czc.cz/lenovo-ideapad-gaming-3-15arh05-cerna_9/306719/produkt, udělám v něm např. tohle https://www.youtube.com/watch?v=PJoJq-Tvgxo&t=3s ve FullHD bez toho, aby se mi to sekalo? Jestli se bude 30 minutové video exportovat celou noc, to mi asi vadit nebude
No já jsem asi velká konzerva. Menší větrák na chladiči než 12cm nemá smysl a ideální je vodník 12x36.
A middle tower je nejmenší rozumná krabice.
Zbytek snad něco zvládne.
Napadl mě ffmpeg, protože ten podle mě umí všechno, ale jak to udělat?Všechny zdravím. Vidím, že na ffmpeg nereagoval nikdo. Pokud je ještě zájem, tak rád poradím. Jirka
Děkuju
Kombinace videa z jednoho souboru a audia z druhého je triviální:
ffmpeg -i $src1 -i $src2 -map 0:v -map 0:a -c copy $dest
Ale nevím, jestli jde přímo pomocí ffmpeg nějak snadno zjistit ten offset, o který je potřeba zvuk posunout, to by se možná muselo zjistit někde jinde (Audacity?).
Tiskni
Sdílej: