Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
/etc/config/network
je napsáno, které porty patří do které VLANy. Defaultně je typicky jeden WAN (defaultní VLAN ID 2) a čtyři LAN (VLAN 1):
config switch_vlan option device 'switch0' option vlan '1' option ports '0 2 3 4 6t' config switch_vlan option device 'switch0' option vlan '2' option ports '1 6t'můžeš ale ten jeden (zde "1") přehodit do té první VLAN a pak je to jako kdyby všechny byly v bridgi:
config switch_vlan option device 'switch0' option vlan '1' option ports '0 1 2 3 4 6t' config switch_vlan option device 'switch0' option vlan '2' option ports '6t'(teď jsem vlastně mohl VLAN 2 smazat, ale neřešil jsem to) (jinak "6" je port switche co vede do procesoru a t je že to je tagované) A stejně tak můžeš naopak nějaké porty dát z VLAN 1 do VLAN2. A nebo si vytvořit ještě VLAN3 a dát nějaký port do ní. Používáme Mikrotiky (RB750Gr3 - jen ethernetový, ale zase má dvoujádro, gogabit a 256 MB RAM; a již zmíněný hAP/hAP AC) s OpenWRT a spokojenost. Zejména je super, že mají 16 MB flashky (ostatní routery mívají jen 8 MB), takže si tam můžeš doinstalovat co potřebuješ a je to pohodlné (např. plnohodnotný bash místo busyboxího ash, screen, nmap, tcpdump, bwm-ng…).
již zmíněný hAP/hAP ACPardon, beru zpět, zmíněn byl ARMový nový AC2. My máme zkušenost jen se staršími MIPSovými hAP. Ale nic nenasvědčuje tomu, že by ty nové AC2 také neměly být dobré. Jen jsme to ještě nezkoušeli.
je super, že mají 16 MB flashky (ostatní routery mívají jen 8 MB), takže si tam můžeš doinstalovat co potřebuješ a je to pohodlné (např. plnohodnotný bash místo busyboxího ash, screen, nmap, tcpdump, bwm-ng…).mam v routerech TP-Link (wr1043nd, wdr4300, Archer C7) s OpenWRT bash, byobu(takze +python), nmap, tcpdump... a mc, htop, openssh (misto dropboxu), rsync, atd, 16MB by nestacilo, mam to s extroot na USBFlash
přidat do staging_dir/host/bin/mksquashfs4 [...] -ef /tmp/excl (na konec řádku), v tom souboru např: usr/share/nmap/nmap-os-db usr/share/nmap/nmap-service-probes usr/share/nmap/nmap-services usr/share/nmap/nmap-mac-prefixes usr/share/usb.ids tj. bez / na konci
Cpát do mikrotiku OpenWRT je podle mě blbost, kolem sítě si vše nastavím v tom RouteOS od mikrotiku.
Nepíšeš jak moc na router pospícháš. Osobně čekám na OpenWRT 21.02 stable release a na to jestli bude stabilní na routeru TP-Link Archer C6U v1, který se nyní prodáva za okolo 1100,- a hlavně má 2-jádrový procesor. Jinak mám dobré zkušenosti s TP-Link Archer C7, jen je limitující procesor, VPN Wireguard zvládá šifrovat tak 4MB/s.
LEDE Reboot 17.01.1 r3316-7eb58cf109 / LuCI lede-17.01 branch (git-17.100.70571-29fabe2)
Tiskni
Sdílej: