Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Datum vydání úterý 25. května 2021 23:50:46 Konec platnosti pondělí 23. srpna 2021 23:50:46
Řešení dotazu:
Je to dost trapne, ze kluci ze zdejsiho portalu neumi nahodit cron a renew certu. To je fakt sila. Sorry jako.
Naopak by bylo velmi trapné, kdyby v roce 2021 (!) používali cron. Dnes se tahle věc jmenuje systemd timer.
Jinak bych ještě poznamenal, že správná rotace LetsEncrypt certifikátů je překvapivě netriviální problém. Jsou dvě možnosti:
s/dnů/hodin/
, pokud správce ví, co dělá.)Inu tak; skoro nikdy to není jenom nějaký systemd timer a skoro vždy to chce nějakou extra úvahu k tomu.
(Jo a samozřejmě ta rotace musí být implementovaná tak, aby (kvůli nově vydaným certifikátům) dokázala správně fungovat pro každý klíč+certifikát zvlášť. Je dobré mít možnost kdykoliv „bez obav“ přidat další certifikáty…)
Z tohoto hlediska jsou pak všechna ta hujerská tvrzení anonymů, že někdo zapomněl na to či ono, s největší pravděpodobností mimo mísu.
Ať tak nebo tak, je dobré nezapomenout.
Díky za vysvětlení :)
Tak ono to visí na vlásku a na niti, dá se říct, protože kód (jestli si to správně pamatuju z různých blogpostů) cca od roku 2006 skoro nikdo nevyvíjí, kromě nouzových zásahů typu captcha proti vytapetování diskusí. To je dobrých 15 let.
Dnes by stačilo, kdyby se nějaký aktivní občan-udavač začal pídit po GDPR, cookies a dalších věcech, a celý tento webový skanzen by bohužel zanikl. Bohužel, protože — kam bych potom chodil trollovat???
Otázka je, co je klasické.
Rozumně častá změna certifikátů mi připadá v konečném důsledku jako mnohem menší oser, protože správce přiměje dát dohromady nějaký trvale udržitelný a 100% automatický systém rotace certifikátů a k nim příslušných TLSA záznamů.
S ročními (nebo dvouletými nebo jakými) certifikáty od „klasických“ autorit se stává, že se nic automatizovaně neřeší, protože si správce řekne: No a co, no tak budu mít jednou za rok/dva trochu manuální práce, a co má být; beztak to nemám jak testovat. Takový přístup je pak ovšem překvapivě náchylný k chybám. Neplatnost TLSA a/nebo dokonce neplatnost samotných certifikátů se už přihodila „větším“ webům než ABCLinuxu.
Častá rotace certifikátů se sice asi tak v prvních třech případech nepovede, někde je bug, musí se v tom zas a zas manuálně vrtat, ale potom je roky příjemný klid.
Nezbývá než doufat, že jednoho dne přijde 100% bezúdržbový mechanismus podobný dnssec-policy
u BINDu (plus k tomu auto-dnssec "maintain"
pro stejnou zónu v jiném pohledu, která má sdílet klíče vytvořené pomocí dnssec-policy
) také do oblasti X509 certifikátů a LetsEncrypt. Je lepší, když to naimplementuje někdo jednou a pořádně, než aby to každý admin sám různě bastlil.
S ročními (nebo dvouletými nebo jakými) certifikáty od „klasických“ autorit se stává, že se nic automatizovaně neřeší, protože si správce řekne: No a co, no tak budu mít jednou za rok/dva trochu manuální práce, a co má být; beztak to nemám jak testovat.
Nebo si to ani neřekne. Spíš je to tak, že ve chvíli, kdy už mu ten certifikát vypršel, je potřeba rychle vyřešit výměnu a není čas dávat dohromady systematické řešení. Jakmile krize pomine, je spousta času na to udělat to pořádně, ale nejdřív je potřeba se podívat na jiné věci, které jsou urgentní. A tak to jde celý rok, dokud není potřeba zase co nejrychleji vyměnit certifikát, který právě vypršel nebo za chvíli vyprší…
Tiskni
Sdílej: