V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ahoj konfero,
je tady někdo zkušený ohledně jádra? Mám problém sehnat distribuci fungující na starých VIA EPIA (5000 nebo 8000
). Mám k tomu hezký pasivní zdroje a fungovaly skvěle, ale nemůže zpětne najít (nejlépe DEBIAN) distribuci, která na tom nabootuje a pojede...
Poraďte děkuji.
TP
Řešení dotazu:
ale nemůže zpětne najít (nejlépe DEBIAN) distribuci, která na tom nabootuje a pojedeA jak se projevuje, že to nebootuje? (to je zase popis problému…) Pokud to „nenapíše nic“ tak potřebuješ tohle.
qemu-system-i386 -cpu 486 -cdrom debian-11.1.0-i386-netinst.iso
(zpráva se korektně vypíše, protože bug s grafickým režimem je již opraven).
Podpora CPU C3 byla z aktuálních jader vyhozená, takže žádná distribuce na tomto CPU nebude fungovat.Zdroj? Já myslel, že to implementuje skoro-kompletní 686, ale 686 se na tom provozovat nedalo, ale Debianí 486/586 kernel a libc by na tom měl jet. A nevygooglil jsem že by to vyhazovali. A jestli vyhodili grafiku… tipuju, že takový počítač stejně nikdo nechce kvůli grafice, ale jako nějaký servřík na sbírání dat a tak.
Debianí 486/586 kernel a libc by na tom měl jet.https://www.debian.org/releases/stable/i386/ch02s01.en.html#idm186 However, Debian GNU/Linux bullseye will not run on 586 (Pentium) or earlier processors. (Sám jsem nezkoušel.)
Jak říkám už si neškrtneš protože nový kernel už nemá podporu CPU co tam je.Kernel (kdy to odstranili? se teprve nedávno řešilo že by se odstranila 486) nebo jeho konfigurace v Debianu, která teda už cílí jenom na 686?
2.1.2.1. CPU Nearly all x86-based (IA-32) processors still in use in personal computers are supported. This also includes 32-bit AMD and VIA (former Cyrix) processors, and processors like the Athlon XP and Intel P4 Xeon. However, Debian GNU/Linux bullseye will not run on 586 (Pentium) or earlier processors.Takže podľa oficiálnej dokumentácie Debianu sú CPU od Via daným distrom podporované, a malo by to ísť.
No to mi moc nepomáháte. LOL
Nové distribuce to nepodporují, takže ani nenabotuju. Takže otázku jsem myslel opravdu tak, jestli taky někde leží nějaká distribuce, která se nabootuje na tom C3 (586) s nainstaluje...
Děkuji
TP
Nové distribuce to nepodporují, takže ani nenabotuju.Tak jsi to měl, omg, napsat do dotazu. I s konkrétní chybou.
Prosím, prosím osobní invektivy a hodnocení si nech od cesty.
Buď znáš radu, poradíš nebo neznáš, neporadíš. Jinak flame děláš ty, já nikoho neosočuji, zejména ne na konferenci, která slouží k dotazům.
Dík
$ cat /etc/debian_version 8.11 $ uname -a Linux router 3.16.0-10-586 #1 Debian 3.16.76-1 (2019-11-12) i586 GNU/Linux $ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 5 model : 4 model name : Pentium MMX stepping : 3 cpu MHz : 133.125 fdiv_bug : no f00f_bug : yes coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr mce cx8 mmx bugs : f00f itlb_multihit bogomips : 266.25 clflush size : 32 cache_alignment : 32 address sizes : 32 bits physical, 32 bits virtual power management:
Tiskni
Sdílej: