Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Zdravím,
rád bych archivoval určitý text. Pro tento účel jsem si koupil Verbatim AZO CRYSTAL CD-R Mám ohledně toho pár otázek:
Kdysi jsem jej používal. To byl ale myslím tenkrát ještě closed source. Docela mě překvapilo, že zdroják je teď otevřený. Přešel jsem pak na nativní LUKS a už jej měnit nebudu. Ani nevím/teď jsem se nedíval, jestli umí kontejnery. Každopádně zřejmě půjdu do GPG.
Díky za reakci
1) CD je pro jakýkoli běžný text „nekonečně“ velké, takže bych to tam dal klidně víckrát v různých formátech: prostý text v UTF-8, PDF, ODF, XHTML…
2) Pokud možno do žádného. Hlavně ne do proprietárního RARu (všiml jsem si, že tohle dodnes někteří lidé dělají).
3) Když už bys ho musel komprimovat, tak samozřejmě nejdřív zkomprimovat a pak teprve šifrovat.
4) Asi to GPG – šance, že to v budoucnu dešifruješ ty a zároveň to nedešifruje/neprolomí nikdo jiný jsou slušné.
Kolik těch dat máš resp. z kolika procent to CD zaplníš? Jestli využiješ jen malou část jeho kapacity, tak bych zvážil ještě jednu možnost: vytvořit si živé CD, na kterém budeš mít kromě samotných dat i programy potřebné k dešifrování a prohlížení těch textů. Tzn. upravit si nějakou živou distribuci GNU/Linuxu.
Komprimovat nemusím. Jen jsem myslel, že v nějakém archivu tomu bude líp.
Hele, to s tou živou distribucí se mi líbí. Akorát bych musel ještě koupit DVD, protože Mint se mi na CD nevejde. A já potřebuji Mint. Co přesně jsi myslel tou úpravou?
Aby tam byly potřebné programy – prohlížeč PDF, prohlížeč HTML, LibreOffice, GPG… dost možná už tam budou, tak pak stačí upravit to .iso a doplnit do něj ty svoje texty.
Ono DVD může být i lepší z důvodů odolnosti, ale jinak bych klidně šel i do nějaké starší distribuce, které stačilo CD. Na prohlížení textových souborů to bohatě stačí. Navíc, když to bude nějaká x86 32bitová verze, tak to bude fungovat i na celkem starých počítačích, takže kdyby byla nějaká krize, tak stačí vyhrabat jakýkoli „šrot“ a půjde to spustit (a na nových to pustíš přinejmenším v qemu/kvm).
P.S. Balit to do archívu by mělo smysl snad leda kvůli těm samoopravným kódům (kvůli hashům ne, ty si můžeš spočítat a uložit bokem). Nicméně pokud ty textové soubory budou zabírat jen zlomek kapacity média, tak bych je tam radši uložil víckrát – a spíš doufal, že se nepoškodí všechny kopie, než že se podaří jednu kopii opravit pomocí samoopravných kódů archivačního formátu.
Takže jo. Koupím DVD, balit nebudu, ale dám to tam vícekrát. Místa tam zůstane i tak dost. Teď jde o to, jak upravit to ISO? Programy tam budou. To je OK. Jak tam ale mám přidat ty soubory před vypálením?
Našel jsem tohle. Zkusím.
Zapomněl jsem vložit odkaz a teď už to nemůžu najít, ale na síti je těch návodů docela dost. V tom ztraceném se to dělalo pomocí mkisofs. Ten je v Mintu out of the box. Např. tady je jiný návod. Snad to bude OK.
Ano, taky už mě napadlo, že stávající jádro by za x let nemuselo jít zavést. Myslím, že není problém v nějakých pravidelných intervalech vytvářet upravené live s aktuální verzí Mintu. A navíc se k tomu dá vytvořit i CD pouze s těmi soubory a časem, když by technologie CD/DVD umírala to přesunout na něco jiného. Díky za připomínku.
Co myslíš tím "napřímo"? Jak bych je tam dostal?
1.rozbaleni ISO, vznikne par adresaru a filesystem.squashfs v kterem je komprimovanej celej rootfs pro live 2.rozbaleni squashfs a chrootnuti do nej, udelat upravy 3.zabaleni rootfs zpet do squashfs 4.zabaleni vseho do ISOmezi krokem 1 a 4 muzes do te struktury pridat soubory ktere nebudou videt v live v rootfs, ale v /cdrom, kam (pokud se nepletu) pri startu z cd je pripojen obsah cd, tedy kdyz to cd nenastartuje ale vlozis do jakehokoliv OS tak uvidis ty soubory primo
Chápu. Včera jsem na návod s chrootem narazil. Taky zkusím.
Díky
Díky za reakci.
Ty píšeš použít archiv s kontrolou parity, xkucf03 píše archivu se vyhnout. Ty píšeš napřed šifrovat, on píše napřed zabalit. Rád bude sledovat vaši diskusi. Jinak jako laikovi mi dává spíše smysl to, co jsi napsal ty, ale já tomu moc nerozumím. Třeba si to xkucf03 obhájí.
Jinak že CD/DVD končí a budu to časem muset přemisťovat atp je mi jasné. Zase tak hloupý nejsem.
O nešifrování nikdo nic nepsal.
Právě že se o citlivé informace jedná.
A fyzickú kontrolu nad nešifrovanými médiami chceš zabezpečiť ako?
Nechápu, kam tím míříš. Ty textové soubory budou šifrované.
Písal si že šifrovať teda nebudeš.
Kde?
A keby si aj šifroval, tak za pár rokov bude tá šifra prelomiteľná. Vždy. A nebude k tomu treba superpočítač.
Je samozřejmé, že když uvidím, že ta doba nastává, tak se podle toho zařídím.
Ja som sa takým niečim živil cca 15 rokov.
A ani za těch 15 let si si nevšiml, že všechny ty soubory, co jsi nejdříve zašifroval a pak komprimoval mají po komprimaci přibližně stejnou velikost jako před komprimací?!
Přiznám se, že před tím jsem to zasklil, ale vypadá to zajímavě.
Ak chceš, tak to vyskúšaj. A zváž či ti to stojí za to mať dáta na jednom disku a zabudnúť raz za čas skontrolovať konzistenciu údajov na archivačných médiách.PAR je pro mne novinka, asi tak jako pro ostatní kteří taky nepochopili rozdíl mezi archivací a komprimací. Jen přemýšlím jestli by to šlo na něco využít, ale nenapadají mne žádné výhody oproti zálohování na BTRFS nebo ZFS. Jedině snad to, že PAR je i pro Windows a za pomocí llvm a OpenMP by měl jít i na MacOS, tak by archivované data mohly být lépe přenosné mezi OS, pokud by teda přenositelnost byla jedna z podmínek pro offline zálohy.
Odkedy je archivácia symbolom kompresie?
Máš pravdu. Omlouvám se. V podstatě jsem to i tak měl na mysli při pokládání dotazu.
Tak očividně to tak podle reakcí tady pochopilo mnohem více lidí... Takže bych to nepovažoval za chybu na straně příjmače, ale vysílače. Protože prakticky je úplně jedno, jestli radíš špatně, protože tomu nerozumíš, nebo proto, že to neumíš srozumitelně popsat. Výsledek bude stejný.
V jednom textu bych slova RAR, zabalit a zaarchivovat míchal podstatně opatrněji...
Petr len skočil na tvoj trolling
Očividně máš problém nejenom se srozumitelným psaním, ale i s porozuměním textu. Petr těžko v jeho příspěvku mohl skočit na můj trolling, který se tady objevil až za několik dní...
9.12. 20:09 Peter Golis Takže najprv zašifrovať, a potom redundantne zaarchivovať. 14.12. 19:17 Peter Golis Nie, vždy sa to najprv komprimovalo a až potom šifrovalo na koniec. 14.12. 19:41 Peter Golis Odkedy je archivácia symbolom kompresie? [1] Archivácia je dlhodobé uskladnenie...
Kedze podla teba je archivacia [1] akt ulozenia dat (niekam), tak z prvej citacie to mozeme vynechat (a vynechal si aj kompresiu, preto som sa pytal). Takze nam ostane: Takže najprv zašifrovať vs. Nie, vždy sa to najprv komprimovalo a až potom šifrovalo na koniec.
[1] No neviem, ale pokial som sa s hocikym bavil o nejakej archivacii dat, tak vzdy to znamenalo cely proces: skomprimovat -> (volitelne) zasifrovat -> ulozit.
9.12. 20:09 Peter Golis Takže najprv zašifrovať, a potom redundantne zaarchivovať. To znamena, ze data mame zasifrovane, takze vramci archivacie nam uz ostava len kompresia a ulozenie dat.
14.12. 19:17 Peter Golis Nie, vždy sa to najprv komprimovalo a až potom šifrovalo na koniec. To znamena, ze data najprv skomprimujeme a az potom zasifrujeme a ulozime.
Uz je ti to jasnejsie? Zda sa ti, ze slovickarim? Hadaj od koho to mam.
Šlo by to zalaminovat, ale s tím jsou zase spojená jiná úskalí. GPG je OK.
To neni o diskusi ale o lidsky blbosti ... kdyz to nejdriv zasifrujes, tak bude komprese presne nulova - to v idelanim pripade, protoze v idealnim pripade zasifrovanej soubor vypada jako sum a sum se komprimovat neda.
Asi máš pravdu. Uvědomuji si, že když Clonezillou zálohuji OS šifrovaný LUKSem, tak se výsledný obraz nezkomprimuje. O to mi ale ani nešlo. Chtěl jsem ty soubory dát do nějakého "kabátku", protože jsem myslel, že to bude lepší s ohledem na čitelnost těch souborů po čase. Ten "kabátek" = něco jako AVI u videa. Ale ani nevím, jestli něco takového existuje - s nulovou kompresí. Proto jsem se zeptal.
Pokud to hodlas managovat jakkoli rucne, tak na to zapomen, protoze se s tebou klidne vsadim, ze to delat nebudes.
Já se nevsázím, ale prohrál bys.
prinesu ti kazetu (audio kazetu) ... a na ty je nahrany nejaky text z nejakeho editoru jehoz autor ... mozna ... jeste zije. Je to JEN +- 30let. Sem zvedav, jak to z toho budes pacit.
Viz třeba Hádanka/pozvánka – lidi to rozluštili během chvilky.
nebo dernou pasku
Tak na to ani nepotřebuješ žádný HW, to prostě vidíš :-) akorát je to pracné. A čtečku si můžeš vyrobit poměrně jednoduše. Pokud jde o dekódování těch bajtů, které si přečteš, tak to jsem ještě nedělal, ale počítám, že se k tomu dá dohledat dokumentace.
Ty píšeš napřed šifrovat, on píše napřed zabalit.Na tom, že se něco před šifrováním komprimuje není nic špatně, naopak to většinou dává z mnoha důvodů smysl (např. data se přece jenom lépe komprimují v čitelném stavu). Např. to gpg při šifrování souborů data nejdřív prožene zip kompresí (pokud se neurčí jinak). Tedy to co píše xkucf03 dává smysl. Ale pokud se jedná o kontrolní součty a opravné kódy (o čem se zmiňuje poprvé až Peter Golis), tak ty je potřeba samosebou udělat až naposled (jak píše). Dejme tomu že svůj důležitý a tajný soubor zabalíš s pomocí parchive. Pak jsi v případě mírného poškození takového archivu schopný poškozená data dopočítat a přečíšt. Pokud ale takový archiv s opravnými kódy zašifruješ, přijdeš o možnost ty data dopočítat, protože místo archivu s opravnými kódy máš obecný zašifrovaný soubor ...Rád bude sledovat vaši diskusi. Jinak jako laikovi mi dává spíše smysl to, co jsi napsal ty, ale já tomu moc nerozumím. Třeba si to xkucf03 obhájí.
Ty píšeš použít archiv s kontrolou parity, xkucf03 píše archivu se vyhnout. Ty píšeš napřed šifrovat, on píše napřed zabalit.On totiž Peter Golis odpovídá na kompresi, ale píše o archivaci a pak dodatečně vysvětluje, že archivací nemyslí kompresi. Jinak co se týče pořadí komprese a šifrování (když ta data chcete komprimovat), určitě nejprve komprese a pak šifrování. Opačně to nemá smysl. Účelem šifrování je, aby šifrovaná data co nejvíce vypadala jako náhodný šum – jakákoli pravidelnost do výsledku „prosvítá“ z nešifrované podoby dat a může prozradit něco z nešifrované podoby, v nejhorším případě úplně odhalit nešifrovanou podobu. No a náhodný vstup (výstup ze šifrování) se nedá komprimovat.Rád bude sledovat vaši diskusi. Jinak jako laikovi mi dává spíše smysl to, co jsi napsal ty, ale já tomu moc nerozumím. Třeba si to xkucf03 obhájí.
Vzhledem k tomu, že neznáš můj motiv, jsi blázen, že sis tohle troufl napsat. I když u tebe to věcí odvahy nebude.
Vypalované CD má životnost cca 5 let, pročež bych něco takového nenazýval „archivací“. Jo, kdysi dávno, asi tak v roce 2001, jsem se takhle pokoušel „archivovat“ své fotky. Samozřejmě jsou všechny nenávratně pryč. (Což jsem zjistil asi tak v roce 2008, když jsem se na ně chtěl podívat.) Jasně, možná by je dobře vybavení specialisté dokázali ještě nějak obnovit, ale nakonec jsem se s jejich ztrátou zkrátka smířil; čas a úsilí má smysl věnovat spíš věcem budoucím než věcem minulým.
Tedy CD (a plastová optická média obecně) jsou z mnoha dostupných možností v podstatě ta nejhorší „archivace“.
Zapisovatelná optická média byla zajímavou kapitolou historie. Byl to zvláštní „polofunkční scam“, který sice doopravdy něco dělal (ukládal a chvíli i četl), ale byl těžce podřadný, pokud jde o dlouhodobou spolehlivost. Neschopná technologie kolem „vypalování“ se dostala do popředí zájmu skrz lživou reklamu o údajné 100-leté životnosti vypalovaných CD. Kdyby tak vypalovaná CD vydržela aspoň dvacetinu slibované doby! Kdepak.
(Bohužel i u těch odkazovaných CD je známá „stoletá lež“ uvedená. Obecně platí: Pozor na neověřitelná tvrzení. Pozitivního výsledku se sami osobně nikdy nedočkáme (ze zjevných biologických důvodů). Negativní výsledek (který je vidět všude kolem; data jsou pryč za cca 5 let) se dá snadno odbýt stylem „vždyť ta CD nebyla ve správné stálé teplotě a v inertní atmosféře, tak smůla“.)
K archivaci čehokoliv bych doporučoval:
Ač mnozí uživatelé takové tvrzení neradi slyší, nedílnou součástí jakýchkoliv záloh / archivů (a nutnou podmínkou jejich smysluplnosti) jsou aktivity s nimi spojené, tedy jejich průběžná obnova a údržba. Nic nevydrží věčně. Já například u svých „archivovaných“ dat cca jednou za 10 let nahrazuji média, na kterých jsou uložená, většinou po třetinách replik, tj. větší akce tohoto druhu se u mě koná každé 3 roky a něco: Vzít nejstarší typ médií, vše pečlivě ověřit, zkopírovat na nejnovější typ médií — plus nejnovější souborový systém, plus nejnovější šifrování — a stará média vyřadit.
Tohle^^^ je podle mě jeden z mála „trvale udržitelných“ způsobů dlouhodobého ukládání osobních dat.
Ještě jedna pointa na závěr: Co kdyby náhodou zázračné CD přece jen vydrželo 100 let? Inu, to by nepomohlo, protože žádné šifrování nebude bezpečné 100 let. Zkrátka, zálohy musí být v nějakém smyslu aktivní.
Pár jich tu mám. Ale ta rychlost - x3 Pracovat s tím i v nezašifrovaném stavu vyžaduje dost času a trpělivosti.
žádné šifrování nebude bezpečné 100 let
To je samozřejmě nesmysl, Vernamova šifra bude i za 100 let stejně bezpečná jako dneska. Jasně, musíš mít dobrej klíč a ten těch 100 let někde uchovávat, ale ten problém máš víceméně s jakýmkoliv jiným klíčem...
On má ale pravdu. Na to nemusíme čekat sto let.
Opravdu zajímavé, ale nepoužitelné.
Jak na co. Na některé věci je ta šifra samozřejmě krajně nepraktická, někde ale její vlastnosti nepředstavují žádný problém.
V případě dlouhodobé archivace (bavíme se zde o 100 letech) to třeba vůbec nevadí. Ale prakticky je samozřejmě pro takovou archivaci nesmysl použít jakékoliv šifrování, protože jakýkoliv klíč musíš taky někde fyzicky bezpečně uchovávat a pak už je jednodušší na tom místě uchovávat místo klíče přímo ty data.
Ale prakticky je samozřejmě pro takovou archivaci nesmysl použít jakékoliv šifrování, protože jakýkoliv klíč musíš taky někde fyzicky bezpečně uchovávat a pak už je jednodušší na tom místě uchovávat místo klíče přímo ty data.Jednoduchá leč zajímavá myšlenka, která má něco do sebe.
No přesně z tohoto důvodu je to podle mě nepoužitelné. Přesně proto.
Tak nakonec 619 MB.
Ano, před. Zauvažuji. Díky
619MB v plaintextu (=~ 200000 stran A4, =~ 10 stran denně po celý život) asi nebudou tvoje data, to běžný člověk opravdu za život nevygeneruje... Takže se nabízí otázka, proč to prostě nenasdílet a nenechat archivovat "celý internet". To je totiž asi tak jediná dnes běžně dostupná metoda, jak za minimální náklady dosáhnout poměrně slušné dlouhodobé archivace... Ale předpokládá to, že ty data mají cenu pro mnohem více lidí, než jenom "autora".
--symmetric
).
Pokud potřebujete mít více hesel, tak si vytvořte jeden náhodný a ten zašifrujte (jednou pro každé heslo) a každý tento šifrovaný soubor uložte na disk.
Další možností je LUKS. Sice trochu nestandardní řešení, ale řekl bych, že je přinejmenším stejně rozšířený jako GPG. Řeší právě možnost víče klíčů.
Nezapomeňte na to, že pokud přijdete o klíč, přijdete i o data.
Pokud se bojíte, že klíč zapomenete, mužete druhý rozdělit na více částí a každou uložit na jiné místo. Potom budou data dostupná alespoň v případě, ze jsou dostupné všechny části druhého klíče. Můžete také vytvořit několik klíčů (pro různé varianty ztracení částí klíče) a ty uložit na příslušná místa. Existují i sofistikovanější (co do počtu klíčů úspornější) schémata, alr toto asi postačí. Např. takto (části příslušných klíčů jsou A, B, C a D:
Místo ┌───┬───┬───┬───┐ Klíč │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │ ┌──────┼───┼───┼───┼───┤ │ 1 │ │ A │ B │ C │ │ 2 │ A │ │ B │ C │ │ 3 │ A │ B │ │ C │ │ 4 │ A │ B │ C │ │ └──────┴───┴───┴───┴───┘
Skvělá odpověď, děkuji.
Určitě super, akorát 400 stran jen tak nepřečtu. Ale do budoucna bych určitě chtěl. Je to zajímavé. Díky
Jaký textový formát je k tomu nejvhodnější, .txt?Co to máš za Windows?
Čím šifrovat? Plánuji si vygenerovat pár gpg klíčů. Je dobré to šifrovat tímto, nebo by bylo lepší použít něco jiného?Tajné materiály beypečnostních složek? :D a máš toho ..byty ze by na to nestačil treba gzip, lzo? :D
Tak já vím, že HDD je dobrá volba. Nedávno jsem kvůli tomuto jeden kupoval. Redukce SATA > USB 3.0 + 12 V adaptér mám dvě, takže není problém. Co teď ale s těmi CD? Před časem jsem tady (ne v mnou založeném vlákně, proto jej teď nemůžu najít) archivaci textu řešil a TIGER mi právě poradil AZO CRYSTAL. Tak jsem si kvůli tomu koupil pakl 25 ks CD + externí mechaniku. A teď mi tady na to všichni plivou. Jinak já somozřejmě ty docs už zazálohované na pár HDD s Btrfs mám (kromě NVMe v pc a SSD v nb). Spolu s ostatními daty jsou to stovky GB. V tomto případě se jednalo o malé množství dat a bylo by dobré to mít i momo domov. Do budoucna tedy asi nějaké nové HDD's koupím. WD Blue 1 TB CMR jsem nedávno kupoval za 908 Kč. To není problém. A do té doby to dám na ty placky. Co s nimi?
TIGER mi právě poradil AZO CRYSTALTak jsme toho viníka vypátrali. Pokud se přizná, bude to polehčující okolnost
Jinak já somozřejmě ty docs už zazálohované na pár HDD s Btrfs mámPokud to na HDD zálohované máš a CD jsou jen doplněk, tak budiž, ale asi to byly vyhozené prachy (hlavně za tu mechaniku).
No ještě asi před rokem bych nevěřil, že si mechaniku vůbec koupím, ale pak jsem si objednal jednu audio knihu a byl jsem docela překvapený, že mi poslali CD. To samozřejmě mělo svůj vliv při volbě, jestli k nové sestavě ext. mechaniku ano, nebo ne. Protože jí nemám ani u nb, tak jsem jí nakonec koupil s tím, že jí snad párkrát použiju. Stála pár set.
M-Disc (DVD/CD-kompatibilní, ale nejde vypalovat úplně v každé mechanice)Ty by asi byly lepší než AZO. Nebo DTD což by měla být obdoba. Ale je otázka jestli by tyto disky fungovaly v Petrově mechanice.
- na koupené HDD hoď BTRFS,Důvod, jako že tím ochčiješ trvanlivost dat na mediu, nebo chceš udělat radost fandům toho FS?
pokud bude vše v OK, tak vrátíš hardisky zpátky do trezoru,A pokud ne?
Důvod, jako že tím ochčiješ trvanlivost dat na mediu, nebo chceš udělat radost fandům toho FS?Ani jedno. BTRFS se mi zdá jako nejjednodušší způsob jak rychle udělat checksumy dat, případně tam přihodit další zálohu pomocí
btrfs send
. Ta rada byla i v návaznosti na to, že vím, že Petr (tazatel) používá BTRFS.
A pokud ne?Tak ten HDD za 69 Kč odnese do sběrných surovin, místo něj vezme další HDD a zkopíruje na něj data z jiného HDD na kterém jsou data v pořádku. V podstatě udělá to samé co by udělal u vadného CD/DVD
BTRFS mozno o par rokov ani nenamountujes.
Z jakého důvodu?
losetup(8)
), aby se data nepoškodila při čtení (vinou nešikovnosti uživatele nebo případné chyby v ovladači daného FS). U optických disků, které jsou read-only to samozřejmě neplatí.
Trochu mě překvapilo, že nikdo nezmínil ještě SquashFS. Jeto něco mezi archivem a filesystémem, má to podporu komprese, řeší deduplikaci dat a umožňuje ukládat metadata jako jiné FS (vč. xattr, oprávnění, …).
Pokud naráží na to, že data btrfs poškozujeVzhledem k tomu, že to srovnává s FAT32, tak naráží na to, že za pár let nemusí být BTRFS podporované, takže bys na namountování BTRFS potřeboval starší HW (starší kernel). Tento problém je, ale už u samotného HW: - Pokud se Petrovi porouchá DVD mechanika, tak může mít v budoucnu problém sehnat novou. - Pokud přestane být SATA port na MB, tak HDD nepřipojí. - atd. Celé je to jen o tom jak moc to Petr s tím "staráním se" o zálohy myslí vážně. Pokud bude za pár let nějaký z těch zálohovacích systémů (FS, mechanika, médium) zastaralý tak bude muset přejít na nový modernější systém. Petr si dle mého jen zkomplikoval život tím, že ke stávajícímu systému záloh (zálohování na HDD) přidal nový systém (zálohování na DVD). A teď bude muset udržovat oba systémy.
Pak uz tu nebude fungovat vubec nic, co je na elektrinuA lidi po tak silné erupci fungovat budou?
Ne, ale zůstane po nich odkaz pro další civilizaci.
Treba proto, ze zmizi z kernelu, nebo proto, ze se zmeni format FS a nova verze nebude umet pripojit tu starou. Tech moznosti je cela spousta. Ukaz mi technologii, ktera je pouzitelna alespon po dobu 50, spise 100 let. Ja krome toho papiru zadnou jinou neznam.
Ale to se týká i toho navrhovaného FAT.
Treba proto, ze zmizi z kernelu, nebo proto, ze se zmeni format FS a nova verze nebude umet pripojit tu starou.Ve výhledu dejme tomu příštích 30 - 50 let je tohle zbytečná obava. Jádro Linuxu udržuje z hlediska API pro userspace přísnou zpětnou kompatibilitu, a v případě datových formátů souborových systémů je to podobné. Neznám žádnou verzi datového formátu soborového systému, pro který by se jeho podpora z kernelu za těch 30 let, co Linux existuje, vyhodila. Formát filesystému se navíc mění jen výjimečně, a musí se to dělat tak, aby byla jasná verze toho formátu a šlo jej připojit i se starým jádrem. Např. se kdysi rozšířil XFS aby podporoval nanosekundové časové značky, i na starém jádře si souborový systém s tímto rozšířením připojíš, stejně tak jako na novém jádře si připojíš XFS bez tohoto rozšíření. Podobně se kdysi vyhodil z jádra kód pro ext3 filesystém, ale s tím, že ext3 datový formát umí přečíst ext4 kód, který se narozdíl od ext3 kódu v tu dobu stále udržoval. Bát se toho, že zrovna btrfs z jádra "zmizí" je imho zbytečné, a z tohoto hlediska je na tom podobně jako kterýkoli jiný Linuxový filesystém.
Ukaz mi technologii, ktera je pouzitelna alespon po dobu 50, spise 100 let. Ja krome toho papiru zadnou jinou neznam. ... Staci jedna trochu vetsi erupce na slunci, a vratime se o 500let zpet.Jako jasně, ale používat to jako argument proti použití konkrétního linuxového souborového systému je přece zcela absurdní. V takovém případě je třeba začít u média (papír, mikrofilm, ...) a jeho uskladnění ...
Děkuji za rady.
Zároveň bych si pořídil nějakou usb flešku se zabezpečeným přístupem a na to si to nahrál jako offline kopii. Snad existují flešky co mají nějakou garanci trvanlivosti - něco jako HW peněženky na krypto apod...
Já mám už asi 8 let Corsair Survivor. Tady je odkaz na Heureku pro dotaz "Corsair Survivor". V seznamu je i verze Stealth. Já mám tu non Stealth 32 GB, akorát by rychlost r/w měla mít 80/40 MBps. Je to plnohodnotná MLC (2-bit) a opravdu vydrží hodně. Tím nemyslím, že je nárazuvzdorná a dá se s ní potopit do hloubky 200 m, ale to, že na ní mám už ~3 roky nainstalovaný Linux Mint (LUKS, rw), který jsem několikrát přeinstaloval a i aktualizoval a fleška šlape. Pokud by tedy někdy byla potřeba odolná fleška, doporučuji "Přeživšího".
Ale ten corsair vypadá docela odolně, tak třeba bude držet data dlouho, počítá se asi 10 let. Fleshky odcházejí spíš na počet write/erase cyklů, takže když ho nebudete používat tak by měl, podle mě, vydržet.
Právě proto jsem zmínil, že jde o MLC - snese více write/erase cyklů. A právě proto jsem zmínil, že jsem OS na něm několikrát přeinstaloval a povyšoval jeho verzi. A celou dobu jej prakticky i aktualizuji. A 8 let stará fleška šlape, takže bych se u tohoto modelu po hw stránce ničeho moc nebál. Vydržela, i když jí používám. Navíc, jestli si pamatuji dobře, tak tenkrát jsem jí kupoval s pětiletou zárukou.
Jako pro uchování nějakého textu bych volil postup text zašifrovat a zazipovat . Na pořadí příliš imho nezáleží
Už to tady jednou psal "j", ale je vidět, že je třeba to zopakovat - na pořadí záleží, respektivě záleží, pokud ta komprese má k něčemu být... Entropie zašifrovaných dat se bude blížit maximu a taková data z principu není žádný bezztrátový algoritmus schopen jakkoliv zkomprimovat.
Proto na pořadí nezáleží.
?! Tak proč to vůbec budeš komprimovat, když se velikost nezmenší (reálně se dokonce s nejvyšší pravděpodobností mírně zvětší)?
Nic nechci komprimovat, původní tazatel to z nějakého důvodu komprimovat chtěl. Já píšu taky, že komprimovat vlastně nemusí:Proto na pořadí nezáleží.?! Tak proč to vůbec budeš komprimovat, když se velikost nezmenší (reálně se dokonce s nejvyšší pravděpodobností mírně zvětší)?
V kontextu velikosti souboru 700MB je úplně jedno jestli vůbec komprimuje. Proto na pořadí nezáleží.Prostě podle mě je jedno jestli soubor bude mít 100MB nebo 720MB, je teda jedno jestli komrimuje plaintext, zašifrovaný plaintext, nebo nekomprimuje vůbec. Výhody a nevýhody jsem shrnul v úvodním příspěvku - tzn jsem napsal, krom jiného, že komprimace plaintextu bude mít asi odhadem 1/3 velikosti komprimovaného zašifrovaného plaintextu. Ta komprimace na tom celém je naprosto marginální záležitost - já odpovídal hlavně kvůli tomu, že ostatní tu diskutovali o celých OS a live distrech na CD a DVD, namísto použití imho nejlepší kombinace online a offline uložení, oss nástrojů na šifrování a bezpečného uložení šifrovacích klíčů (online password manager a HW peněženka).
Nic nechci komprimovat, původní tazatel to z nějakého důvodu komprimovat chtěl.
Už jsem to tu psal, ale chápu, že se v tomto vláknu orientovat je už těžké. V dotazu jsem o kompresi nic nepsal. Psal jsem o archivaci. Šlo mi o zabalení toho souboru(ů) do nějakého "kabátku". Něco, jako když máš u videa AVI. Ten "kabátek" (archiv) by ale nemusel nutně být komprimovaný. Nevím ale, jestli něco takového existuje, nebo ne. A taky by klidně komprimovaný být mohl. Ne kvůli výsledné velikosti, ale kdyby to bylo lepší kvůli kvalitě archivace s ohledem na čitelnost v budoucnosti. Prostě mi nešlo o velikost, ale o kvalitu uskladnění (archivaci).
Nic nechci komprimovat
Ještě jsem ochotnej diskutovat o tom, když někdo použije "zabalit" a "zaarchivovat" a tvrdí, že žádnou kompresi nemyslel. Ale pokud někdo použije slovo "zazipovat", tak tam už je to bez komprese hodně divokej výklad...
Copak nechápeš, že "archivovat" v dotazu pochopil jako komprimovat?
Nejde ani tak o tu archivaci, jako o to slovo "zabalit" v kombinaci se zmíněným RARem (v tvém příspěvku). A pod slovem "zazipovat" si troufám tvrdit, že si kompresi představí drtivá většina čtenářů.
Nicméně i kdyby si si to nakonec byl schopen obhájit, tak už jenom ten počet "lingvistických debat", co se tady kolem toho tvého příspěvku rozhořel, vypovídá o tom, že když už ne fakticky špatný, tak srozumitelný ten příspěvek asi nebude... Což může mít, a také podle jeho komentářů zde mělo, z hlediska tazatele ten stejný výsledek.
Opravdu super reakce. Díky
Prostý text na 3,5" 1 TB HDD + LUKS + Btrfs x 4. 2 doma v primárním pc vypnuté na SATA switcheru, 2 v boxech na 2 různých místech. Do kalendáře si dám upomínku a vždy 1 x ročně vše zkontroluji. S příchodem nových technologií se podle toho vždy zařídím. Myslím ale, že ještě pár let budou HDD's OK.
Nejedná se jen o prostý text, ale také o pdf, nebo zfo. S tím nic dělat nebudu a ponechám to tak, protože je to potřeba tak nechat. Tam, kde bude možný prostý text, tam to jako prostý text uložím. Ten prostý text řádků moc nemá.
Mám už 1 tento HDD starý necelé 2 měsíce. Chci koupit ještě další 2 stejné. Ten 1 si ponechám ve svém pc odpojený na SATA switcheru (vymáčknuté tlačítko na panelu v 5,25" pozici). Ty 2 další chci dát do tohoto a dát na 2 různá místa mimo byt, ve kterém bydlím. Tam budou offline. Nechce se mi věřit, že když ty HDD's zapnu jednou za rok na ~1 hodinu, že pár let nevydrží a selžou na stejnou chybu. Když třeba za 10 let jeden z nich odejde, tak jej nahradím, případně úložištěm postaveným na jiné technologii a hotovo. Takto to považuji za bezpečné. Pokud to ale vidíš jinak, rád se dám poučit.
Taky ještě přemýšlím o té tabulce, kterou jsi maloval výše. Přijde mi to docela dobré a pokud bych se pro tohle řešení rozhodl, tak bych ještě pár disků přikoupil. Zase tak drahé by to nebylo.
Děkuji za upozornění. Je to opravdu nesmírně poučné.
Tiskni
Sdílej: