Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
500GB ext4 na zálohu Ubuntu pomocí timeshiftNa straknach pojektu je "Creates filesystem snapshots using rsync+hardlinks, or BTRFS snapshots." . Tak tady asi jednoznacne BTRFS. Usetris cas i misto.
počítač nemá a nebude mít ups a tak se mi zdá při výpadku proudu lepší ext4 než btrfsNeni to jedno? Vypadek proudu muze znamenat cokoli a pokud to zrovna neumre behem zalohovani tak to vyjde na stejno ne?
počítač nemá a nebude mít ups a tak se mi zdá při výpadku proudu lepší ext4 než btrfs. Obnova ext4 je po výpadku asi lepší.
P.r.o.b.o.h.a…D.i.o.n.ý.s.a.
Navrhoval bych tohle vlákno zamknout. Další anonymní trolling.
…ext4 na zálohu…
Stating the obvious:
Ext4 se na zálohy krajně a kategoricky nehodí. Ext4 (0) nechrání před silent data corruption a (1) vůbec neumí zálohovat (dle dnešních standardů), protože nepodporuje „rozdílové“ snapshoty pro přenos záloh (efektivní + atomický) mezi různými FS („originálem“ a zálohou).
Váhám, zda a proč tohle↑↑↑ vůbec psát. Podobně nemělo smysl odpovídat na tuhle slátaninu; kde se anonym pod původním nickem už ani neukázal.
Inu, jeden důvod se najde: Nelíbí se mi, když se na webu povaluje nesmyslný žvást typu „zálohovat na Ext4“ nebo „Ext4 ustojí lépe výpadek“, který následně, pokud mu nikdo neoponuje, může celé roky mást případné čtenáře.
Kdyby šlo o vážně míněný dotaz, odpověď je: Btrfs. Vždy. Všude. V technické praxi může být odpověď složitější, nicméně pokud se někdo potřebuje ptát, „který FS“, odpověď je vždy Btrfs. S dodatkem: Nedělit, nedělit, nedělit. (Raději násobit.)
Na netu je spoustu upozornění, že při výpadku napájení se btrfs zhroutí a opravné nástroje moc k dispozici nejsou.
Nechápu na co se tu tedy ptáš, když dáš na kecy lopat, co naslepo nasazují technologie kterým nerozumí a pak akorít kydají hnůj.
Vydržel btrfs někomu aspoň 10 let na nějakém disku a přežil zhroucení vlivem nepředvídatelných okolnosti?
Mně ty trumpeto. A neptal by ses tak pitomě, kdyby sis přečetl tu slátaninu na kterou odkazoval Andrej, protože by ses to tam dočetl.
Napsal jsi o tom blogový zápisek nebo dotaz do poradny, abychom si mohli přečíst detaily?Nakonec vyšlo najevo, že jediný blogový zápisek nebo dotaz do poradny, který Petr Tomášek v té vedlejší diskuzi uvedl byl tento a z toho se nakonec vyklubal (s 99% jistotou) jen bug, který spočíval ve falešné chybové hlášce. Druhý problém, který by s FS mohl nastat při výpadku proudu byl uveden špatný firmware SSD. V tomto případě by Ext4 mohlo mít "výhodu", že ti data ztratí na pozadí a fsck si to nějak opraví bez interakce uživatele. Je to ale hodně zvrácená výhoda, přijít o data a nevědět o tom
MAX je pro mne autorita a proto dám XFS.lol
Tiskni
Sdílej: