Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
500GB ext4 na zálohu Ubuntu pomocí timeshiftNa straknach pojektu je "Creates filesystem snapshots using rsync+hardlinks, or BTRFS snapshots." . Tak tady asi jednoznacne BTRFS. Usetris cas i misto.
počítač nemá a nebude mít ups a tak se mi zdá při výpadku proudu lepší ext4 než btrfsNeni to jedno? Vypadek proudu muze znamenat cokoli a pokud to zrovna neumre behem zalohovani tak to vyjde na stejno ne?
počítač nemá a nebude mít ups a tak se mi zdá při výpadku proudu lepší ext4 než btrfs. Obnova ext4 je po výpadku asi lepší.
P.r.o.b.o.h.a…D.i.o.n.ý.s.a.
Navrhoval bych tohle vlákno zamknout. Další anonymní trolling.
…ext4 na zálohu…
Stating the obvious:
Ext4 se na zálohy krajně a kategoricky nehodí. Ext4 (0) nechrání před silent data corruption a (1) vůbec neumí zálohovat (dle dnešních standardů), protože nepodporuje „rozdílové“ snapshoty pro přenos záloh (efektivní + atomický) mezi různými FS („originálem“ a zálohou).
Váhám, zda a proč tohle↑↑↑ vůbec psát. Podobně nemělo smysl odpovídat na tuhle slátaninu; kde se anonym pod původním nickem už ani neukázal.
Inu, jeden důvod se najde: Nelíbí se mi, když se na webu povaluje nesmyslný žvást typu „zálohovat na Ext4“ nebo „Ext4 ustojí lépe výpadek“, který následně, pokud mu nikdo neoponuje, může celé roky mást případné čtenáře.
Kdyby šlo o vážně míněný dotaz, odpověď je: Btrfs. Vždy. Všude. V technické praxi může být odpověď složitější, nicméně pokud se někdo potřebuje ptát, „který FS“, odpověď je vždy Btrfs. S dodatkem: Nedělit, nedělit, nedělit. (Raději násobit.)
Na netu je spoustu upozornění, že při výpadku napájení se btrfs zhroutí a opravné nástroje moc k dispozici nejsou.
Nechápu na co se tu tedy ptáš, když dáš na kecy lopat, co naslepo nasazují technologie kterým nerozumí a pak akorít kydají hnůj.
Vydržel btrfs někomu aspoň 10 let na nějakém disku a přežil zhroucení vlivem nepředvídatelných okolnosti?
Mně ty trumpeto. A neptal by ses tak pitomě, kdyby sis přečetl tu slátaninu na kterou odkazoval Andrej, protože by ses to tam dočetl.
Napsal jsi o tom blogový zápisek nebo dotaz do poradny, abychom si mohli přečíst detaily?Nakonec vyšlo najevo, že jediný blogový zápisek nebo dotaz do poradny, který Petr Tomášek v té vedlejší diskuzi uvedl byl tento a z toho se nakonec vyklubal (s 99% jistotou) jen bug, který spočíval ve falešné chybové hlášce. Druhý problém, který by s FS mohl nastat při výpadku proudu byl uveden špatný firmware SSD. V tomto případě by Ext4 mohlo mít "výhodu", že ti data ztratí na pozadí a fsck si to nějak opraví bez interakce uživatele. Je to ale hodně zvrácená výhoda, přijít o data a nevědět o tom
MAX je pro mne autorita a proto dám XFS.lol
Tiskni
Sdílej: