Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Jak se GenAI etabluje v podnikových informačních systémech? Podvodní severokorejští IT pracovníci jsou kritickou hrozbou i pro evropské organizace. Tellur zvyšuje výkon 2D polovodičů. GFI Software: prudký nárůst objemu dat zvyšuje rizika deepfake útoků. Firmy chtějí ukládat data lokálně, ale s globálním zabezpečením. HPE uvádí portfolio pro privátní cloud s inovacemi pro podnikové hybridní IT.
Generativní umělá inteligence (GenAI) představuje technologickou vlnu s potenciálem radikálně proměnit způsob, jakým podniky fungují a jak interagují se svými informačními systémy. Počáteční vlna nadšení a experimentování postupně ustupuje pragmatičtějšímu přístupu, kdy organizace hledají konkrétní a měřitelné přínosy. Trh s GenAI zažívá boom a stává se klíčovým prvkem digitální transformace.
Výzkumníci z jednotky Counter Threat Unit (CTU) pokračují ve vyšetřování hrozby NICKEL TAPESTRY, do které jsou zapojeni podvodní pracovníci jednající v zájmu Severní Koreje – oficiálně známé jako Korejská lidově demokratická republika.
Výzkumníci z Carnegie Mellon University (Pittsburgh) vyvinuli metodu, která umožňuje vytvářet ve velkém objemu materiál pro výrobu dvourozměrných polovodičů s rekordně vysokým výkonem. Jejich práce by mohla vést k účinnějším a laditelnějším fotodetektorům, které by otevřely cestu nové generaci světelných senzorů a multifunkčních optoelektronických zařízení.
Společnost GFI Software uvedla, že současný nárůst objemu dat a počtu úložišť vede ke zvýšení kybernetických rizik. Podle partnerů GFI Software z celého světa nejvíce organizace ohrožuje případná ztráta zákaznických a produktových dat. Ale nejsou to jen ztráty dat, které podnikům hrozí – se zapojením umělé inteligence (AI) dochází ke zneužití neoprávněně získaných firemních údajů k realizaci deepfake útoků.
Ačkoli firmy věří, že globální poskytovatelé umí lépe zabezpečit jejich data, přesto 90 % z nich preferuje lokální uložení dat, zjistil průzkum Cisco. Roste také podpora legislativy na ochranu osobních údajů, přičemž 86 % firem vnímá její pozitivní dopady na obchodní aktivity. Až 96 % organizací potvrdilo, že investice do ochrany soukromí přinášejí návratnost převyšující náklady, očekávají však přesun těchto výdajů do implementace umělé inteligence. Povědomí o generativní umělé inteligenci se zvyšuje, nicméně obavy uživatelů z možných rizik stále přetrvávají.
Společnost Hewlett Packard Enterprise oznámila novou generaci portfolia řešení pro privátní cloud. Ta zákazníkům přináší nové možnosti práce s privátním cloudem prostřednictvím softwaru HPE Morpheus.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: