OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Jenom díky funkční dvd+rw-booktype (a s parametrem -dvd-compat pro growisofs, přičemž během vypalování nesmím dělat nic jiného, i když mezi vypalováním na konzoli a pod X-y, dokonce v KDE, se už rozdíl být nezdá) dokážu vypálit Gigamaster DVD+R 4x ve své LG GSA-4163B (tuším že s firmwarem A103) tak, že je při troše štěstí přečtou jiné (vesměs combo) mechaniky v mém dosahu, sama LG z nich po sobě ještě nepřečetla bez chyb ani jedno. Přitom s Verbatim DVD+RW 2.4x (slim color) ani 4x (cakebox) potíže neměla a s Verbatim DVD+R 16x také ne (až na to, že na ně pálí podezřele pomalu, jednou dokonce growisofs ohlásilo průměrnou rychlost 3.8x), tak si myslím, že vadný kus nemám. Zkusil bych upgradovat firmware, kdybych věděl jak, ale kupovat si kvůli tomu Windows nebudu.
Jelikož krátce poté, co jsem si ji koupil, ceny DVD vypalovaček prudce spadly, koupil jsem si po krátkém váhání kromě značkových DVD taky Lite-On SOHW-1693B. Ta mé Gigamastery po sobě přečte (stejně jako LG GSA-4120B, ve které je zkoušel bratr), ale tak, aby je přečetla i moje LG, je přece jenom nevypálí (žádné plusko vypálené v GSA-4120B jsem ve své 4163B zatím nevyzkoušel, několik Gigamasterů DVD-R od bratra jsem v ní nicméně přečetl). Booktype by měla umět (narozdíl od LG) nastavovat i pro DVD+RW, ale dvd+rw-booktype ji vůbec nerozezná jako Lite-On, zdá se, že několik posledních vypalovaček od Lite-Onu zatím spolupracuje pouze s wokenními utilitami; na patch pro dvd+rw-tools, který by přidával změny booktype pro nové Lite-Onky, jsem nikde nenarazil.
Nejspíš bych podle té trošky zkušeností, co mám, doporučil LG GSA-4120B; 4263B je sice rychlejší, ale obávám se, že si vede hůř v práci s nekvalitními, špatně vypálenými nebo poškozenými medii. Drobnou výhodou staršího typu je možná i to, že dnes zakoupený kus při troše štěstí nebude ani v budoucnu potřebovat upgrad firmwaru. Lite-On SOHW-1693S si pravděpodobně poradí s kde čím, jestli líp nebo hůř než LG GSA-1420B, nevím. Nepodporuje DVD-RAM, naopak, jelikož je mladší, by měla umět pracovat nejen s DVD+R DL, ale i s DVD-R DL (nicméně dokud budou dvouvrstvá media dražší než dvě jednovrstvá, nebude mi na tom záležet a neověřím si to). Nevím, jak dlouho potrvá, než někdo přidá její podporu do dvd+rw-booktype.
Problémy své LG s levnými disky asi vyřeším tím, že pro příště už budu používat jenom značkové -- jak se zdá, jsou mimo jiné odolnější proti poškrábání, několik úspěšně vypálených Gigamasterů jsem si už poničil, ani přesně nevím jak (nejspíš poškrábal o Verbatim CD-RW).
Tiskni
Sdílej: