Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
CHOST="i686-pc-linux-gnu"
CFLAGS="-march=athlon-xp -pipe -O2 -fomit-frame-pointer"
CXXFLAGS="${CFLAGS}"GENTOO_MIRRORS="http://distfiles.gentoo.org http://www.ibiblio.org/pub/Linux/distributions/gentoo"
SYNC="rsync://rsync.europe.gentoo.org/gentoo-portage"
RSYNC_RETRIES="2"
RSYNC_TIMEOUT=60
LANG="sk_SK"
MAKEOPTS="-j2"
AUTOCLEAN="yes"
FEATURES="sandbox buildpkg ccache distlocks autoaddcvs"
CCACHE_SIZE="4G"
PORTAGE_NICENESS="15"
USE="berkdb imlib -kde -qt -arts mmx 3dnow sse X a52 aac aalib acl acpi alsa apache2 avi bash-completion bzip2
cdparanoia cdr cups dga directfb divx4linux dv dvd dvdr dvdread encode exif fbcon ffmpeg flac foomatic gif gnome gphoto2 gpm gtk gtk2
howl iconv ieee1394 ipv6 java javascript jikes kdeenablefinal kdexdeltas libwww lm_sensors maildir matroska mbox mime mng mpeg
motif mp3 ncurses nls nocd ogg oggvorbis opengl pam pdflib png posix ppds quicktime readline samba scanner sdl sockets sox spell ssl svg
svga symlink sysvipc tcpd truetype unicode usb vcd videos vorbis win32codecs wmv xine xml xml2 xmms xpm xv xvid zlib"
LINGUAS="sk en"
ALSA_CARDS="intel8x0"
emerge info
Portage 2.0.51.22-r2 (default-linux/x86/2005.0, gcc-3.3.5-20050130, glibc-2.3.5-r0, 2.6.12-gentoo-r6 i686) ================================================================= System uname: 2.6.12-gentoo-r6 i686 AMD Athlon(tm) XP 2500+ Gentoo Base System version 1.6.13 dev-lang/python: 2.3.5 sys-apps/sandbox: 1.2.11 sys-devel/autoconf: 2.13, 2.59-r6 sys-devel/automake: 1.4_p6, 1.5, 1.6.3, 1.7.9-r1, 1.8.5-r3, 1.9.5 sys-devel/binutils: 2.15.92.0.2-r10 sys-devel/libtool: 1.5.18-r1 virtual/os-headers: 2.6.11-r2 ACCEPT_KEYWORDS="x86" AUTOCLEAN="yes" CBUILD="i686-pc-linux-gnu" CFLAGS="-march=athlon-xp -pipe -O2 -fomit-frame-pointer" CHOST="i686-pc-linux-gnu" CONFIG_PROTECT="/etc /usr/kde/2/share/config /usr/kde/3/share/config /usr/share/config /var/qmail/control" CONFIG_PROTECT_MASK="/etc/gconf /etc/env.d" CXXFLAGS="-march=athlon-xp -pipe -O2 -fomit-frame-pointer" DISTDIR="/usr/portage/distfiles" FEATURES="autoaddcvs autoconfig buildpkg ccache distlocks sandbox sfperms strict" GENTOO_MIRRORS="http://distfiles.gentoo.org http://www.ibiblio.org/pub/Linux/distributions/gentoo" LANG="sk_SK" LINGUAS="sk en" MAKEOPTS="-j2" PKGDIR="/usr/portage/packages" PORTAGE_TMPDIR="/var/tmp" PORTDIR="/usr/portage" SYNC="rsync://rsync.europe.gentoo.org/gentoo-portage" USE="x86 3dnow X a52 aac aalib acl acpi alsa apache2 apm avi bash-completion berkdb bitmap-fonts bzip2 cdparanoia cdr crypt cups curl dga directfb divx4linux dv dvd dvdr dvdread eds emboss encode esd exif fam fbcon ffmpeg flac foomatic foomaticdb fortran gd gdbm gif gnome gphoto2 gpm gstreamer gtk gtk2 howl iconv ieee1394 imagemagick imlib ipv6 java javascript jikes jpeg kdeenablefinal kdexdeltas libg++ libwww lm_sensors mad maildir matroska mbox mikmod mime mmx mng motif mozilla mp3 mpeg ncurses nls nocd ogg oggvorbis opengl oss pam pdflib perl png posix ppds python quicktime readline samba scanner sdl slang sockets sox spell sse ssl svg svga symlink sysvipc tcpd tiff truetype truetype-fonts type1-fonts unicode usb vcd videos vorbis win32codecs wmv xine xml xml2 xmms xpm xv xvid zlib linguas_sk linguas_en userland_GNU kernel_linux elibc_glibc" Unset: ASFLAGS, CTARGET, LC_ALL, LDFLAGS, PORTDIR_OVERLAYKonkretne sa jedna napr. o USE flag mozilla, ktory som predtym nastaveny mal a teraz som ho vymazal, avsak napr. emerge -pv evolution vypise:
[ebuild R ] mail-client/evolution-2.2.3-r2 +crypt -dbus -debug -doc +gstreamer +ipv6 -kerberos -krb4 -ldap -mono +mozilla -nntp -pda +spell +ssl -static 0 kBNevie niekto, co sposobuje toto spravanie? Dalej mam problem s package.use. Mam v nom definovane toto:
app-misc/mc -X dev-libs/DirectFB sysfs media-gfx/gimp gimpprint media-gfx/sane-frontends gimp media-libs/xine-lib nvidia media-video/mplayer 3dnowext media-video/mplayer dts media-video/mplayer mmxext media-video/mplayer nvidia media-video/mplayer real net-libs/gecko-sdk mozsvg net-print/hplip qt sys-libs/glibc userlocales www-client/links -X www-client/mozilla-firefox mozsvgNapr. taky emerge -pv hplip vypise:
[ebuild R ] net-print/hplip-0.9.3 +X +cups +foomaticdb +ppds +qt +scanner -snmp +usb 0 kBcize robi co ma(+qt, hoci v make.conf je -qt), ale emerge -pv mplayer vypise:
[ebuild R ] media-video/mplayer-1.0_pre6-r4 -3dfx +3dnow -3dnowext* +X +aalib +alsa (-altivec) -arts +avi -bidi +cdparanoia -debug +dga +directfb +divx4linux -doc -dts +dv -dvb +dvd +dvdread -edl +encode +esd +fbcon -ggi +gif +gtk -i8x0 +ipv6 -jack -joystick +jpeg -libcaca -lirc -live -lzo +mad +matroska -matrox +mmx -mmxext* +mpeg -mythtv -nas +nls -nvidia +oggvorbis +opengl +oss +png +real -rtc +samba +sdl +sse -sse2 +svga -tga -theora +truetype -v4l -v4l2 -xanim -xinerama +xmms +xv +xvid -xvmc 0 kBcize USE flagy 3dnowext, mmxext, nvidia, dts su vypnute, zapnuty je len flag real. Uz naozaj neviem, kde moze byt chyba. Diskusie na ABCLinuxu som uz preliezol, ale bez vysledku.
LINGUAS="en" emerge mplayer? Mam na mysli nejake nastavenie, aby sa mi vzdy po emerge world neskompiloval mplayer opat s LINGUAS="en"
LINGUAS="sk" v /etc/make.conf, ja som len chcel, aby mplayer sa mi skompiloval s LINGUAS="en" automaticky aj pri update. Skratka som potreboval nieco ako je /etc/portage/package.use pre use flagy. Ale teraz je to uz jedno, odkedy mplayer pouziva gtk2 dialogy, nemam so slovencinou problem
Tiskni
Sdílej: