OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Po čtvrt roce vyšla osmá alfaverze strategie 0 A.D. s kódovým jménem Haxāmaniš. Mezi hlavními novinkami je perská civilizace, podpora ukládání a načítání herních pozic a opětovné připojování ke hře více hráčů, vylepšená umělá inteligence nebo funkční tržiště.
Tiskni
Sdílej:
Jo, těšil jsem se na to, graficky velice pěkné, tomuhle projektu moc fandim.
Docela ale zklame (snad to bude doděláno, ikdyž pochybuju, jelikož to je AOE based) neexistence formací, respektive, jsou tam, ale rozhodně ne věrné... Při útoku se falanga rozuteče a běhá po bojišti jak kdyby hráli na babu, to samé legie, místo semknuté řadové formace a klasické legionářské taktiky se formace rozpadne a bojuje každej s každym, na veškerou antickou válečnou taktiku se prdí. Jelikož pohyb jednotek je imho dost nedořešen tak se na něm zřejmě bude pracovat a doufám že se zapracuje i na tomhle, přecijen, je slíbená historická věrnost
Jinak na můj vkus se to až moc podobá tomu AOE
snad to bude doděláno, ikdyž pochybuju, jelikož to je AOE basedTo byli Cossacks taky. Je to porad jeste Alfa.
Jinak na můj vkus se to až moc podobá tomu AOETo skoro vsechny RTS. Cim bys to odlisil?
Víc se mi líbí styl Total war - formace, ne jednotlivci.
Právě už několik týdnů zase ve wine hraju Rome, taky mě víc baví ta taktická mapa, bitvy většinou nechávám řídit počítačem, a sám se věnuju politice, obchodu... Občas si střihnu nějakou tu bitvičku..
Rome přinesla oproti prvnímu Medivalu dost zlepšení, mám tu nainstalovanej Medival 2, ale nejde mi spustit se starším wine a novější mi nejde dokompilovat, sakra :(
Na Cossacks mrknu