Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Dell nabízí ve Velké Británii ke koupi nového PC i instalaci Firefoxu. Za položku "Mozilla Firefox Web Browser Installation Service" žádá 16,25 £. Mozille se to nelíbí. Je to v rozporu s pravidly pro ochrannou známku Firefoxu. Dle Dellu je to v pořádku. Jedná se o platbu za instalaci softwaru. Případ pro právníky. [Mozilla.cz, Slashdot]
Tiskni
Sdílej:
Proč? Vždyť jde o název a ne o software. GNU IceCat může klidně existovat a je to svobodný software, jen se nesmí jmenovat Firefox.
IMHO je to celkem legitimní požadavek – když si Mozilla zakládá na tom, že její SW je zadarmo, tak chápu, že nechtějí, aby si pak uživatelé mezi sebou říkali, jak je to Firefox drahý, případně jak je nekvalitní (to zase v případě, kdy by ho někdo jiný rozbil svým zásahem a dělal mu ostudu).
Jako jasně, taky je mi sympatičtější, když ten software můžu upravovat/šířit včetně původního názvu – já vím, jestli používám původní verzi nebo nějakou opatchovanou a vím, že i když jsem zaplatil za nějaké služby, že jsem si něco podobného mohl stáhnout jinde z Internetu nebo si to vyrobit sám. Ale www prohlížeč používají často BFU, kteří to rozlišit nedokážou – a v tom případě se taková licence dá pochopit.
třeba pokud UPC bude mít na svých stránkách stažení Firefoxu, které půjde jen uživatelům UPC, pak to legální není.Že ISP provozuje mirrory, které jsou přístupné pouze pro jeho zákazníky, je celkem normální. A chci vidět, jak to někdo napadne. Jsem v pokušení založit web, kde bude možné po zaplacení 16£ získat odkaz na stažení FF z mozilla.org. S předem danou informací, že FF je free, ale že je to služba pro lidi, kteří nedokáží na té pitomé mozillé stránce zjistit, jak mají Firefox vlastně stáhnout -- a za tuto službu je těch 16£. A bonzout se Mozille...
...If you are using the Mozilla Mark(s) for the unaltered binaries you are distributing, you may not charge for that product. By not charging, we mean the Mozilla product must be without cost and its distribution (whether by download or other media) may not be subject to a fee, or tied to subscribing to or purchasing a service, or the collection of personal information...Tohle se imho nevztahuje na situace, kdy si lidé účtují tu práci (čti čas a námahu strávenou tím, že něco takového budou dělat). Vztahuje se to čistě k distribuci. Dell tedy neprodává Firefox, ale čas a práci technika, který pro tebe něco udělá. PS: Vynechme diskuze o částce, která se mi také zdá přehnaná.
distribution ... may not be tied to purchasing a serviceTohle se na tu práci vztahuje - distribuce je spojená s tím, že si koupíš službu "práce technika"
Ve chvíli, kdy zákazníkovi prodají počítač, ale stále ho mají u sebe se imho nejedná o distribuci, ale provedení práce instalace.Dříve či později ten počítač dáš zákazníkovi do ruky. Tím zároveň distribuuješ software, který je na něm nainstalovaný.
Protože tam někde sedí banda debilů, kteří neví coby.To mi dle occamovy břitvy taky vychází jako nejrozumnější vysvětlení.
Jenže když ten Firefox někomu nainstalují, tak ho nedistribuovali z toho volně stažitelného webu, ale tak, že někomu dali nosič (disk v tom počítači) a v souvislosti s tím chtěli penízeTakhle to u nás (a ani nikde jinde v EU) nefunguje. Nad tím prostě Mozilla už nemá žádnou kontrolu a ta jejich známkoprávní pravidla jsou snůška hovadin.
Proč nesvéprávný? Když budu objednávat počítač na pobočku na druhém konci světa, kde není nikdo z místních zaměstnanců schopen nakonfigurovat BIOS, radši si připlatím, že mi to Dell přednastaví než riskovat, že po telefonu to nikomu nevysvětlím a budu tam muset někoho poslat.U Dellu muzete konfigurovat BIOS pres sit
To samé s tím Firefoxem. Stáhnout FF pomocí IE ve výchozí konfiguraci Windows, kdy i návštěva www.microsoft.com obnáší několik varovných dialogů a pro stažení FF musíš přidat několik webů mezi "Důvěryhodné weby" je takový vopruz, že to za příplatek stojí, pokud to nemáš vyřešeno jinak.IE Enhanced Security mají jen serverové edice Windows, ne?
a za kolik MSIE?Za necele dva tisice - cena nejlevnejsich windows, co nabizi.
To sice ano, ale když se stejným způsobem kupují licence na proprietární software, chtělo by to nějak odlišit – a dát jasně najevo, že tohle je svobodný software a ta cena je za instalaci, ne za ten software samotný.
chtělo by to nějak odlišit – a dát jasně najevo, že tohle je svobodný software a ta cena je za instalaciAno. Pro zvláště natvrdlé tam dají třístránkový disclaimer, protože Installation Service blbec holt nepochopí... *facepalm*