Byla vydána verze R14.1.6 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.
Jon Seager z Canonicalu včera na Ubuntu Community Hubu popsal budoucnost AI v Ubuntu. Dnes upřesnil: AI nástroje budou k dispozici jako Snap balíčky, vždy je může uživatel odinstalovat. Ve výchozím nastavení budou všechny AI nástroje používat lokální AI modely.
Nový ovladač Steam Controller jde do prodeje 4. května. Cena je 99 eur.
Greg Kroah-Hartman začal používat AI asistenta pojmenovaného gkh_clanker_t1000. V commitech se objevuje "Assisted-by: gkh_clanker_t1000". Na social.kernel.org publikoval jeho fotografii. Jedná se o Framework Desktop s AMD Ryzen AI Max a lokální LLM.
Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).
Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáři v přehledu vypíchli vylepšenou instalaci, podporu senzoru okolního světla, úsporu energie, opravy Bluetooth nebo zlepšení audia. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.
Nové verze AI modelů. Společnost OpenAI představila GPT‑5.5. Společnost DeepSeek představila DeepSeek V4.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 164 (pdf) a Hello World 29 (pdf).
V Hamburku dnes začala čtyřdenní (nejen) bezpečnostní konference 29C3 (Chaos Communication Congress). Navštívit ji lze také online. Program slibuje řadu zajímavých přednášek. Natalie Silvanovich například již názvem své přednášky přiznala, že při její přípravě bylo mnoho virtuálních zvířátek zraněno (Many Tamagotchis Were Harmed in the Making of this Presentation).
Tiskni
Sdílej:

self-signed certifikaty jsou z principu nejbezpecnejsiNejbezpečnější? Podle mě to maximálně může vyjít nastejno. I tak ale vyjdou CA-signed lépe, protože nestačí, aby se Pepa přihlásil jako admin:admin do routeru se SSID default, ale ještě musí vyownovat nějakou CA. Což samozřejmě není nemožné, ale přecijen trochu složité.
Nejbezpečnější? Podle mě to maximálně může vyjít nastejno.Ty jsi neslyšel o tom, že falešný pocit bezpečí je sám o sobě původcem dalších bezpečnostních rizik? Ta bezpečnost nelze bez kontextu posoudit. Takže jo, všichni máte kus pravdy :).
. Ale cely ten system je o tom, aby to uzivatel neoveroval. A funguje to paradne, protoze ani hardcore linuxaci si pak takove certifikaty neoveruji.
Certificate chain 0 s:/C=DE/ST=Hamburg/L=Hamburg/O=Chaos Computer Club e.V./CN=events.ccc.de i:/O=CAcert Inc./OU=http://www.CAcert.org/CN=CAcert Class 3 Root