Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Handshake, decentralizovaná certifikační autorita a peer-to-peer DNS aneb DNS v blockchainu, postupně rozděluje mezi svobodné a open source projekty celkově 10,2 milionu dolarů. V srpnu získalo 300 000 dolarů GNOME a 100 000 dolarů GIMP. Dnes oznámila nezisková organizace KDE e.V. zastupující komunitu kolem KDE v právních a finančních záležitostech, že od Handshake získala 300 000 dolarů, z čehož 100 000 dolarů je alokováno pro multiplatformní balík svobodných kancelářských a grafických aplikací Calligra.
Tiskni
Sdílej:
ty asi tiez nevies aky je rozdiel medzi automechanikom a vlastnikom autaty asi nevis jaky rozdil je mezi autem ktere koupis za 300.000Kc a autem ktere dostanes zadarmo, je pak na tvem uvazeni, jestli tomu kdo ti zadarmo dal auto budes hlasit bugy, pomuzes s lokalizaci/dokumentaci, nebo podporis financne tvurce nekterych komponent...
nastvany som len na takych vyvojarov ktori nie su schopni vydat jedinu verziu ktora by bola stabilna tak ako konkurenciaKterou konkurenci používáš?
ESM is offered as part of Ubuntu Advantage (which costs from $150/year for desktops and from $750/year for servers) or it can be purchased separately.
Prostě by portovali a občas změnili nějakou drobnost.U tak zakladni knihovny jako je GUI toolkit nic jako drobna zmena ABI neexistuje - tam se ABI rozbit proste nesmi, jakakoliv zmena ABI ma obrovske nasledky. Je mi jasne ze s neplacenou praci na open source nemas vlastni zkusenost. Urcite ne na projektu, kde by ti nekdo menil knihovny pod rukama. Predstav si, ze delas na necem uplne jinem a zacnou ti uzivatele reportovat nejaky problem, a zase je to kvuli tomu ze se maintaineri gtk rozhodli zmenit nakou drobnost a nikdo te za to neplati, no nevykaslal by ses na to? XFCE ma aktivnich vyvojaru dostatek, ale byt jednim z nich uz na to taky kaslu. Predstav si kdyby takto menil ABI linux (jadro).
But de Icaza says the desktop wars were already lost to OS X by the time the latest shakeups started happening. And he thinks the real reason Linux lost is that developers started defecting to OS X because the developers behind the toolkits used to build graphical Linux applications didn't do a good enough job ensuring backward compatibility between different versions of their APIs. "For many years, we broke people's code," he says. "OS X did a much better job of ensuring backward compatibility."A od te doby je to jen horsi a horsi.
[...]Konkrétně postrádám slušný taskmanager. Co udělat aby jsem s tím nějak pohnul? To co je v KDE,GNOME,XFCE neumí zjistit jaké síťové prostředky proces momentálně využívá.myslis info u procesu jake tcp porty ma otevrene, jake/kam otevrene spojeni atd?
myslis info u procesu jake tcp porty ma otevrene, jake/kam otevrene spojeni atd?Ne myslím, že si třeba otevřu browser nebo nějaký přehrávač ve kterých otevřu nějakou url a teď chci zjistit na jaké další url (domény nepo IP) se to připojuje a třeba si zjistit u jednotlivých whois, traceroute, tracepath. Zdůraznuji, že proces ty url dlouho nedrží, takže než bych si třeba otevřel shellový ss, už se to ztratí, nebo tavé ty statické okenní whois prográmky. Sice jsem to předtím nezmínil ale třeba i zobrazení plných cest při zápisu na disk. Třeba otevřu nautilus nebo jakýkoliv program který něco zapisuje na disk a teď bych to chtěl sledovat v reálném čase, třeba jestli v tu dobu něco zapisuje do /home do /tmp nebo kamkoliv jinam. Stacer, přesně je to co na mysli nemám. Všechno jsou to jen statistická data. Grafika mě neoslní, hledám fukčnost ne jen někaké barevné koláče nebo omezené informace, ale díky. Abych se vyjádřil konkrétně, pokud máte šanci vyzkoušet program pro Windows processhacker je to opensource a je mi jasné, že Linux používá procesy jinak, ale takové informace jaké jsem popsal zobrazovat může kdy chtěl.
tak tu plasmu pozivaj a nepozeraj sa na nu lenJsem tam někde psal, že se na ni jen koukám? Na KDE jedu už někdy od verze 0.9x, mám jej na všech strojích doma i na pracovním v práci, aktuálně Plasma 5.14, NB + externí monitor. A funguje velmi dobře. Nemám potřebu přecházet někam jinam.