Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
4 největší inovace, které vzešly z open source. Linuxformat.co.uk nabízí svůj seznam čtyř softwarových inovací, kterými přispěl open source: 3D desktop, živá CD, wiki a VNC.
Tiskni
Sdílej:
To, co autor prezentuje, není 3D desktop, ale pouze několik 2D desktopů v projekci na krychli.Navíc tyhle věci přinesl jako první OS X. První (ne)použitelné kompozitní tentononc pro X11 byl tuším až xcompmgr.
To, co autor prezentuje, není 3D desktop, ale pouze několik 2D desktopů v projekci na krychli. Hezké, ale to je tak vše. Skutečný (a opravdu inovativní) 3D desktop se nikdy nerozšířil.Tím skutečným 3D desktopem myslíš něco jako je Metisse nebo Compiz Fusion s Freewins a Input redirection nebo něco vychytanějšího (spojeného s nějaký 3D zobrazovacím zřízením)? PS.: Největší inovací, kterou OSS přineslo je jeho myšlenka.
Tím skutečným 3D desktopem myslíš něco jako je Metisse nebo Compiz Fusion s Freewins a Input redirection nebo něco vychytanějšího (spojeného s nějaký 3D zobrazovacím zřízením)?Systém, pro který není základním objektem okno, ale 3D objekt, jehož GUI knihovny implementují 3D widgety, který má podporu 3D vstupních zařízení, jehož výstupní zařízení, která nejsou nativně 3D, provádějí definovanou 2D projekci. Například 3Dwm dotáhl tuto ideu do funkčního stavu (architektura klient-server, kompatibilní vrstva pro hostování X aplikací v plochých obdélnících), ale upadl v zapomění.
Bohužel, dnes jde vývoj cestou omalovánek s 3D efekty.To mozna tak u tech parodii na featury z OS X, jejichz tvurci jeste nepochopili, ze to panove z Cupertina nevymysleli proto, aby se na to hezky koukalo (v prvni rade), ale aby to k necemy bylo...
nedovedu si takhle představit třeba textový editorDovedu. Okno textového editoru by tvořilo svitek (u textového procesoru knihu). Na hřbetu knihy byste ukázali, kam chcete v dokumentu skočit. Také by tam byly záložky. Vedle by byl pořadač s nápisem „Předlohy“, na každém šuplíku by bylo pole pro název a tlačítko „Hledat zde“. Nad pořadačem tlačítko „Hledat v tomto pořadači“. 3D vizualizace historie dokumentů by se dala dělat pomocí záplat, které by se vznášely nad místem, kam byly „vlepeny“. Drobným pohybem by se dala odkrýt stará verze daného místa, větším pohybem stará verze celého dokumentu. Po ukázání na červeně podtržený text by se nad ním začaly vznášet možné opravy. Otázka je, co z toho by opravdu urychlylo práci.