Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Po šesti letech ukončí web, který byl posledních čtyři a půl roku známý jako The H, svou činnost. Důvodem je špatná rentabilita provozu, kterou nezachránil ani kvalitní obsah. V současné době dochází k vytvoření archivu jednotlivých článků, aby se zajistilo, že obsah webu bude i do budoucna veřejně přístupný.
Tiskni
Sdílej:
Po šesti letech ukončí web poslední čtyři a půl roku známý jako The H svou činnostto jsou zpravickari nebo korektor uz totalne na sr*cky, ze poustite takovy hruzy ?
Open source zabija celu konkurenciu a boj.Ne. Jen meni v nekterych oblastech podminky, ale prostor pro komercni soft tu je.
support daju do indie a budu mat vsetci holy kkt.To nesouvisi s FOSS a netyka se to jen supportu.
v dnesnej dobe je to len zbran ako vsetko vyhajpovat a dat do Indie.Mohl byste to rozvezt? Outsourcing je agnosticky, co se tyka Linuxu a jine oblasti jsou postizeny hure.
Nikto ich nepodcenujePravda, vy ne.
prave naopak...bojime saA je ten presun prace do Indie v CR/SK cititelny? Deje se to? Jak se zmenila atmostfera v IT za poslednich sest sedum let?
le su tam kde su pretoze boli za svoju snahu nalezite ohodnoteni.Paradoxne schopny SW engineer se ma uz relativne ekonomicky lepe v Bangalore nez v Londyne (napr. z hlediska dosazitelnosti bydleni ci vzdelani pro deti), ty duvody proc odchazi jsou vetsinou jine.
u nas to tlacia na cloud z unixov na leasovane servery co bshit ako hrom.To nedokazi posoudit, ale mohou byt scenare, kdy to ma smysl, ne?
Nie je to citelne v tom ze by tu nebola praca ale je to citelne na pracovisku. Ci uz vo vnutrofiremnych vztahoch (komunikujes a pracujes s americanmi co skratene "vedia co maju robit"...mozes sa na nich spolahnut a mate vybudovane vztahy a zrazu bum.Tohle jsem zazil u TI. Delal jsem na projektu, kde jsme pouzivali jejich procesory a support jsme meli v USA. Behem tri mesicu to prevedli do Bangalore, vetsinu lidi v USA propustili. Kvalita supportu sla dolu jako kamen do vody, rok to bylo velmi problematicke, zvazovali jsme i jineho dodavatele, ale jsou tam uz vsichni; po dvou letech to bylo OK.
Oni nie su nezavisli ako US/Uk alebo cech...to su boti co followuju nejake procedury a nevedia rozmyslat. Ind ta bude drzat hodinu po tvojej pracovnej dobe na drate lebo tomu nebude rozumiet kdezto amik ti povie ze kasli na to ja viem co chces spravit a spravi to. Mozes sa spolahnut.Hlavni rozdil mezi EU/USA a Indii je v tom, ze u nas to clovek dela protoze ho to bavi, a pokud ne, stejne penize se daji vydelat lepe jinde a tak jde od toho. V Indii to vetsina lidi dela, protoze v tom oboru jsou penize. Vysledkem je, ze se tam cpou vedle plna schopnych lidi i matlalove, ze se nenauci vic nez je treba - to vas musi bavit - krecovite sleduji procedury a relativne malo se venuji vyvoji FOSS. Pro komunikaci s nimi se vyplaci pouzit mistni Indy, ti to pak zvladaji, takze asi i mentalni rozdil.
Co sa tyka ekonomickej situacie je to relativne. Aj tebe je v konecnom dosledku lepsie zostat v CR a poberat nadpriemerny plat ako v UK platit 50% dane (teda ak to neojebavas na dietach a podobne). Je to tu proste lacnejsie.Ano, ciste ekonomicky by bylo asi vyhodnejsi pracovat v CR; na prelomu roku bych se tam chtel na cas ukazat. Jenze zivot neni jen o penezich.
V podstate ITckar si tam zije ako kralAno, maji vyssi zivotni standard; ta "miska ryze" je jen iluze.
ale s takou sumou si nikdy nebude moct dovolit vycestovat...Jsou pro ne jine cesty. Pracoval jsem s Indy, kteri procestovali a zili v ramci intrafiremnich transferu a kontraktu specialistu ve vice zemich nez vetsina z nas, vcetne rodiny. V Indii jim sel plny plat a tady meli tak polovinu az dve tretiny toho co my a to co usetrili byla z pohledu parity kupni sily castka o ktere se nam mohlo jen zdat. Stejne je k nevire, jak pracovni zakony vetsiny zemi jsou plne ucelovych vyjimek, jak to umoznit a co si velke firmy prolobovaly.
(nerealne ...mame vela velkych aplikacii kde to linux neustoji) na red hat a leasovane stroje. V konecnom dosledku nenakupujeme vlastny HW ale leasujeme servery, ktore nevyuzivame na 100% resp. platime aj za cas kedy je utilizacia nulova.Kdyz to nepude, tak to nepujde, cas ukaze. Treba ted se paradoxne nektere sluzby do UK zacinaji z Indie vracet, ono to nakonec neni tak horke. Muj dojem je, ze (a) odpadnou slabsi kusy, (b) chvili stagnuji platy a tak se relativne snizi a pak se jede dal. Hlavne s tim asi nic neudelame a urcite z toho nema smysl obvinovat Linux ...
Tohle jsem zazil u TI. Delal jsem na projektu, kde jsme pouzivali jejich procesory a support jsme meli v USA. Behem tri mesicu to prevedli do Bangalore, vetsinu lidi v USA propustili. Kvalita supportu sla dolu jako kamen do vody, rok to bylo velmi problematicke, zvazovali jsme i jineho dodavatele, ale jsou tam uz vsichni; po dvou letech to bylo OK.BTW. Velmi dobre sa mi s tebou pise. Je to asi tym ze uz nemas ruzove okuliare pred nosom ako vacsina z FOSS komunity. Neviem akych mate presne customerov...viem len ze robis embedded SW eng ale...vezmi si US spolocnost co ma biznis v US a zrazu zacne outsourcovat IT services do Indie. Vsetko sa zrazu robit ako v tovarni a na klienta (americanov) sa vobec neberie ohlad pretoze to ti ludia v Indii nevedia posudit (samozrejme "crappy management" v US zostane ale ti cela ta struktura, ktora poputovala do Indie a co robila v US suggestions je teraz ina) a services stale klesaju. Tvori to zacarovany kruh kedy chcu ludia stale lacnejsie a lacnejsie a spolocnosti im vyhoveju. V dnesnej dobe chcu vsetci vsetko zadarmo a nikto nie je ochotny platit za pracu a produkty.
Hlavni rozdil mezi EU/USA a Indii je v tom, ze u nas to clovek dela protoze ho to bavi, a pokud ne, stejne penize se daji vydelat lepe jinde a tak jde od toho. V Indii to vetsina lidi dela, protoze v tom oboru jsou penize. Vysledkem je, ze se tam cpou vedle plna schopnych lidi i matlalove, ze se nenauci vic nez je treba - to vas musi bavit - krecovite sleduji procedury a relativne malo se venuji vyvoji FOSS. Pro komunikaci s nimi se vyplaci pouzit mistni Indy, ti to pak zvladaji, takze asi i mentalni rozdil.Ano aj nie. Dnesni ludia v US/ UK alebo aj tu su uz ako keby zmiereni s tou situaciou a su stastni ked maju job a dostanu rocne premie. Treningy, workshopy ? Na co ? Pracoval som vo velkych / strednych spolocnostiach a tam sa uplne tlaci na to aby Ind alebo filipinec dostal trening a spravil si certifikaciu. Ich do toho tlacia aby ukazali aki su lacni a kvalifikovani...zazil som veci kedy sa "certifikovany vo vsetkom" spytal ci sa ma aj dane technologie realne naucit alebo mu stacia tieto certifikaty. Ako realne posudime teda kvalifikovaneho cloveka ? To ze ma certifikaty alebo 10 rokov praxe vobec nie je urcujuci faktor...a vlastne ani projekty kedze aj z hovna dokazes vykresat diamant. TLDR verzia...US/EU ludia sa o to zaujimali...mozno sa najde este zopar desiatok jedincov co sa zaujimaju aj nadalej ale vacsina ludi je zdecimovana myslienkou preco by sa vlastne mali o to zaujimat ked ich nikto neoceni ? Nezalezi na tom ako si dobry, co vsetko vies aj tak si nahraditelny. Dalsia vec..aj v indii im dost masiruju mozgy...staci sa mrknut na par videi od Google,HP,Microsoftu...ti ludia tam su uplne hrdi ze robia v tych firmach aj ked tie firmy su len otrokari.
Jsou pro ne jine cesty. Pracoval jsem s Indy, kteri procestovali a zili v ramci intrafiremnich transferu a kontraktu specialistu ve vice zemich nez vetsina z nas, vcetne rodiny. V Indii jim sel plny plat a tady meli tak polovinu az dve tretiny toho co my a to co usetrili byla z pohledu parity kupni sily castka o ktere se nam mohlo jen zdat. Stejne je k nevire, jak pracovni zakony vetsiny zemi jsou plne ucelovych vyjimek, jak to umoznit a co si velke firmy prolobovaly.Ano toto je dalsi smutny fakt. Tieto cesty, projekty a knowledge transfery. Ale vsimol som si ze uz to spolocnosti nerobia...radsej poslu americana / europana tam aby ich vyskolil nez aby Ind prisiel do krajiny..nahodou by mohol zistit ze je to v tej krajine lepsie.
Kdyz to nepude, tak to nepujde, cas ukaze. Treba ted se paradoxne nektere sluzby do UK zacinaji z Indie vracet, ono to nakonec neni tak horke. Muj dojem je, ze (a) odpadnou slabsi kusy, (b) chvili stagnuji platy a tak se relativne snizi a pak se jede dal. Hlavne s tim asi nic neudelame a urcite z toho nema smysl obvinovat Linux ... .Samozrejme ja neobvinujem Linux ako system ale ideologiu co za nim stoji. Ano co sa tyka tych sluzieb a biznisu...vracia sa to spat...ono to stale kolise medzi tym ci sa to oplati a nie. Nakoniec k tomu prispievaju aj vlady a samotni zakaznici. A nakoniec...toto sa v drvivej vacsine tyka anglicky hovoriacich krajin a firiem co nepotrebuju "napr. nemecky , francuzsky" hovoriacich zamestnancov. Avsak co sa tyka azijskych krajin tak tam je uz situacia ina...vsetko je lokalizovane a ak nevies ten jazyk tak sa proste nezamestnas.
Nekdy si rikam, zda to vetsim ceskym linuxovym webum stoji za to zobrazovat za tech drobnych par tisic mesicne reklamu od Google, kdyz pak potkate byvale inzerenty v inzertni siti od Google.Potenciální inzerenty blokujeme. Máme toho tam zablokováno opravdu hodně...
A jakési "The H" je "must know" pro každýho českýho linuxáka.Dlho som rozmyslal, ako je mozne, ze som o tom webe v zivote nepocul. A zrazu ma osvietilo - som predsa Slovak