Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zaměstnanci Alphabetu / Googlu založili svou odborovou organizaci Alphabet Workers Union.
Tiskni
Sdílej:
universal symbol of solidarity and support. It is also used as a salute to express unity, strength, defiance, or resistance.Ze článku odkazovaného jako zdroj:
the universal symbol of solidarity and support — was reportedly created by blogger Lou KayeAno, v době kdy to původní (komunistické) logo vzniklo jistě byl jistě Internet a blogy.
Dříve jsem byl dokonce dost levicově zaměřen…then I took an arrow in the knee.
Historie se datuje spíše k dělnickým protestům z roku 191Hm, to byli dělníci na římských silnicích nebo něco takového?
...prosté právní ekvivalence, ale ve stejnou dobu nikomu nepřipadá zvláštní, že trojice lidí registrované partnerství uzavřít nemohou.A dokonce ani jednotlivci. Proc by jednotlivec nemohl uzavrit manzelsvi? Je to rasismus. Diskriminace. I jednotlivec si zaslouzi danovu slevu na manzelku a manzela...
But because the union is not seeking ratification through a federal agency, it won’t have collective bargaining rights, potentially limiting the leverage the group may be able to wield within the tech giant. … The union at Alphabet is forming without federal ratification, limiting its rights. And Google has signaled its willingness in the past to fight back against such efforts. In December, the NLRB filed a complaint against Google for surveilling and terminating employees, and in 2019, the company hired consultants known for their anti-union efforts.WaPo Uvidíme.
Obecně, odbory jsou normální součást tržního hospodářství a není na nich nic špatného. Píšu to tady už dlouho, např. 2011, 2011, 2014:
Totéž si myslím o pracovním právu – regulace vynucované státem (nebo alespoň příliš mnoho regulací) jsou špatné a omezují svobodu, člověk se z nich nemůže „odhlásit“ a dělat si to po svém (snad leda emigrovat, ale to je extrémní případ s velkými náklady a nepříjemnostmi). Zatímco demokratické odbory, které vyjednají lepší pracovní podmínky svým členům, jsou normální součást svobodného trhu. Když mi to totiž nebude vyhovovat, tak z odborů jednoduše vystoupím (nebo do nich vůbec nevlezu) a dohodnu se se zaměstnavatelem sám. Funguje tu přirozená samoregulace – když si odbory budou vymýšlet blbosti, nebo třeba tunelovat členské příspěvky, lidé od nich začnou odcházet a tím se bude zhoršovat vyjednávací pozice té odborové organizace.
Takových organizací (ať už odbory nebo družstva) může existovat víc paralelně vedle sebe a člověk si vybere tu, která mu nejvíc vyhovuje – nebo třeba žádnou. Zatímco stát je tu jen jeden a jeho podmínky platí pro všechny, vybírat si nemůžeme, a tak by se stát měl omezit jen na to nutné minimum a vše, co jde, nechat na občanech, firmách, sdruženích, odborech…
…
Jestli se dělníci cítí znevýhodněni, ať si založí odbory a získají tím lepší pozici. Ačkoli se odbory často berou jako nějaké levičácké zlo, já je vnímám celkem pozitivně (tedy pokud jde o demokratické odbory, členství není povinné a lze vstupovat a vystupovat). Určitě jsou lepší odbory než státní zásahy do ekonomiky – ze státu totiž nejde jen tak vystoupit a dohodnout se bokem a taky nemůže fungovat více států na jednom území současně.
…
Navíc odbory mají řešit vztah zaměstnanců a zaměstnavatele, podílet se na kolektivním vyjednáváním mezi těmito dvěma stranami – ne se montovat do politiky a snažit se prosazovat svoje zákony. Odbory vnímám hlavně jako protiváhu k fúzujícím firmám – tam je jejich postavení legitimní a prospěšné.
O motivaci různých odborových předáků a různých organizacích vznikajících v současnosti na západě mám tedy jisté pochybnosti, ale pochybnými lidmi jsou prolezlé i ty korporace. Takže pokud vedlejším efektem bude, že se to tam požere navzájem a dojde k rozkladu firem jako Google, Microsoft, Facebook… a k decentralizaci internetu a návratu do normálního stavu, tak to bude vlastně dobrý výsledek :-)