Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Server DSL.sk, odvolávajúc sa na Phoronix, píše: "Procesory Ryzen od AMD majú nepríjemný problém, keď používanie Linuxu na počítačoch s týmto procesorom pri niektorých typoch záťaže vyúsťuje do chýb neoprávneného prístupu do pamäte."
Tiskni
Sdílej:
Nejlevnější Intelí osmijádro je pořád o 3000 Kč dražší než Ryzen 7 1800XNebylo by zajímavější řešit, jaký to má výkon, než kolik to má jader?
Ryzeny navíc podporují ECC pamětiMožná. Občas.
Počet jader a výkon spolu v době, kdy se vývojáři naučili psát solidně paralelní algoritmy docela koreluje. Dále pak na CPU s více fyzickými jádry můžu spustit více singlethread úloh vedle sebe - zrovna tohle leckdy využívám. Kdyby tě zajímala nějaká tvrdá data, mrkni třeba sem: Intel Core i7 7820X Linux Benchmarks.Nejlevnější Intelí osmijádro je pořád o 3000 Kč dražší než Ryzen 7 1800XNebylo by zajímavější řešit, jaký to má výkon, než kolik to má jader?
Z té diskuse se zdá, že pokud to výrobce desky umožní zapnout v BIOSu, bude ECC na právě prodávaných Ryzenech fungovat.Ryzeny navíc podporují ECC pamětiMožná. Občas.
v době, kdy se vývojáři naučili psát solidně paralelní algoritmyTak to me pobavilo, to bylo kdy? :)
Počet jader a výkon spolu v době, kdy se vývojáři naučili psát solidně paralelní algoritmy docela koreluje.Ne. Například dvoujádrový Atom vs. i5-4570T nebo osmijádrový AMD FX-8150 vs. i7-5960X.
A velikost a asociativita cache a predikce skoků a detekce smyček a inteligence out-of-order execution a ...A nelze náhodou tohle všechno přijatelně aproximovat hodnotou IPC? Kdybych v tvém směru uvažování pokračoval, došel bych k závěru, že porovnat mezi sebou mohu jen dva technicky identické procesory...
AMD mi vždycky způsobovaly pády... Nesmyslné procesory, co se přehřívají, sekají a mají ho*no a né výkonNjn, když s tím neumíte, tak na to nesahejte. Pro nás ostatní, komu stačí stejný výkon bez příplatku za nápis "intel", je AMD zcela vyhovující.
AMD mi vždycky způsobovaly pády... Nesmyslné procesory, co se přehřívají, sekají a mají ho*no a né výkon.AMD když se přehřeje tak se kousne. Na rozdíl od Intela, který se podivně podtaktuje a běží přerušovaně a tváří se, že se nic neděje, takže to může Intel cpát špatnou pastou a vybavovat poddimenzovanými chladiči. Ještě jsem neviděl Intel v zátěži nepodtaktovaný. Proto mají AMDčka větší chladiče (i výkon).
Profíka zajímá hlavně stabilitaA proto ho taky zajímá mimo jiné podpora ECC nebo způsob přenosu tepla z čipu na chladič.
Ne, to by mělo zajímat toho, co ten pracovní nástroj navrhujeA to není profík?
AMD jsem měl asi 3ks a padalo to 2x denně.Když s tím neumíte, tak na to nesahejte.
Aha ono j AMD takové heblo, že je k tomu zapotřebí nějaké speciální zacházení?No právě že není, takže heblo budete spíš vy.
Hlavně si to nejspíš vymejšlí, IMHO jasnej troll/fanboj.AMD jsem měl asi 3ks a padalo to 2x denně.Když s tím neumíte, tak na to nesahejte.
Je lepšie obecne nedávať diskusiu na tieto témy. Pretože vždy sa najde osoba ktorá bude skalopevne tvrdiť, že len jeden výrobca je najlepši. Ostatní sú nič a nemajú vôbec existovať.
Je toto tvoje videnie sveta ?
AMD mi vždycky způsobovaly pády...Tak to máš něco rozbité.
Ono je zabugovane uplne vsude vsechno, nikde se drasticky nestiha, nejaka test coverage?Nedavno jsem se videl nejakou prednasku o testovani pri vyvoji procesoru. Hlavni pointa byla v tom, ze pri testech procesoru (vcetne simulaci) narazi na fyzikalni omezeni. Kdyz ti to jede na 4+ GHz, tak verim, ze se to blbe validuje. Resi to tak, ze neustale kopiruji uz jednou otestovane moduly a modli se, ze to bude fungovat.