Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
TuxRadar vydal článek porovnávající Android, iPhone, Palm Pre a Maemo. Dočtete se o hardwarové i softwarové výbavě a o tom, jak si stojí 3 na Linuxu založené alternativy oproti iPhone. Podtrženo a sečteno si Linux na mobilním trhu vytvořil solidní postavení a přináší oblíbené aplikace z desktopů v jejich mobilních variantách, a to vše za podpory živé a rostoucí komunity vývojářů.
Tiskni
Sdílej:
Lidi ho prostě chtěj.
Asi tak. Jednoduše keeping up with the Joneses.
Nevím, možná jsem výjimka, ale k výběru telefonu jsem přistupoval čistě pragmaticky. Protože na telefon nemám příliš vysoké nároky co do šířky spektra funkcí, chtěl jsem telefon s 1) co nejlepší uživatelskou přívětivostí, 2) co nejširším výběrem kvalitních aplikací a ideálně 3) dobrým přehrávačem, abych případně mohl zahodit svůj původní MP3 přehrávač. A v těchhle směrech IMHO(!) nic lepšího než iPhone není.
Nejdřív jsem zvažoval N900 (geek factor by opravdu vysoký :-p ale dřív nebo později se onosí a myšlenka, že bych pro to mohl něco prgat, mě taky později pustila), pak Nexus One (po HW stránce imho povedený kus, ale Android Market přeci jen tehdy nebyl -- a imho zatím ještě pořád není -- tam, kde je AppStore a navíc se u nás pořád nedají stahovat placené aplikace), ale nakonec padla volba na iPhone.
Rozhodně to pro mě není srdeční záležitost, je pár věcí (převážně uměle vynucených omezení), co mě na něm více či méně vytáčejí, a umím si představit, že můj příští telefon už na iOS nepojede, ale v tuto chvíli je to pořád telefon s, dle mého názoru, nejvyladěnějším OS a nejlepší podporou vývojářů, což je pro mě v tuto chvíli rozhodující.
Nevím, možná jsem výjimka, ale k výběru telefonu jsem přistupoval čistě pragmaticky. Protože na telefon nemám příliš vysoké nároky co do šířky spektra funkcí, chtěl jsem telefon s 1) co nejlepší uživatelskou přívětivostí, 2) co nejširším výběrem kvalitních aplikací a ideálně 3) dobrým přehrávačem, abych případně mohl zahodit svůj původní MP3 přehrávač. A v těchhle směrech IMHO(!) nic lepšího než iPhone není.
Podobné nároky -- a mám Nokii 5130. Jenže cenově mě vyšla na desetinu, možná dvacetinu ajfounu a baterie vydrží na jedno nabití poněkud (možná spíš několikanásobně) déle, navíc to nemá ten idiotský (iDiotský? ^.^) kapacitivní dotykový displej.
Buhehe. Co takhle nechat každého, ať si vybere, co JEMU vyhovuje?No vsak to jsem napsal. iOvcim to vyhovuje = existuje skopina lidi (mame uzasne stesti ze jsou verejne oficialne pojmenovani), kterym to velice vyhovuje, takze to nemuze byt smejd. Ostatne, ja taky po 5 letech bez windows nemuzu pochopit, proc ti lidi je pouzivaji, kdyz jejich ergonomie je na urovni stredoveku. Kdyz je jednou za uherak musim pouzit, tak neskutecne trpim. Ale proste je to tak. Asi jsou to wOvce.
...japonské rozprávky.
Povídej, vykládej, přeháněj. Co víš o japonských pohádkách?