Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
TuxRadar vydal článek porovnávající Android, iPhone, Palm Pre a Maemo. Dočtete se o hardwarové i softwarové výbavě a o tom, jak si stojí 3 na Linuxu založené alternativy oproti iPhone. Podtrženo a sečteno si Linux na mobilním trhu vytvořil solidní postavení a přináší oblíbené aplikace z desktopů v jejich mobilních variantách, a to vše za podpory živé a rostoucí komunity vývojářů.
Tiskni
Sdílej:
Lidi ho prostě chtěj.
Asi tak. Jednoduše keeping up with the Joneses.
Nevím, možná jsem výjimka, ale k výběru telefonu jsem přistupoval čistě pragmaticky. Protože na telefon nemám příliš vysoké nároky co do šířky spektra funkcí, chtěl jsem telefon s 1) co nejlepší uživatelskou přívětivostí, 2) co nejširším výběrem kvalitních aplikací a ideálně 3) dobrým přehrávačem, abych případně mohl zahodit svůj původní MP3 přehrávač. A v těchhle směrech IMHO(!) nic lepšího než iPhone není.
Nejdřív jsem zvažoval N900 (geek factor by opravdu vysoký :-p ale dřív nebo později se onosí a myšlenka, že bych pro to mohl něco prgat, mě taky později pustila), pak Nexus One (po HW stránce imho povedený kus, ale Android Market přeci jen tehdy nebyl -- a imho zatím ještě pořád není -- tam, kde je AppStore a navíc se u nás pořád nedají stahovat placené aplikace), ale nakonec padla volba na iPhone.
Rozhodně to pro mě není srdeční záležitost, je pár věcí (převážně uměle vynucených omezení), co mě na něm více či méně vytáčejí, a umím si představit, že můj příští telefon už na iOS nepojede, ale v tuto chvíli je to pořád telefon s, dle mého názoru, nejvyladěnějším OS a nejlepší podporou vývojářů, což je pro mě v tuto chvíli rozhodující.
Nevím, možná jsem výjimka, ale k výběru telefonu jsem přistupoval čistě pragmaticky. Protože na telefon nemám příliš vysoké nároky co do šířky spektra funkcí, chtěl jsem telefon s 1) co nejlepší uživatelskou přívětivostí, 2) co nejširším výběrem kvalitních aplikací a ideálně 3) dobrým přehrávačem, abych případně mohl zahodit svůj původní MP3 přehrávač. A v těchhle směrech IMHO(!) nic lepšího než iPhone není.
Podobné nároky -- a mám Nokii 5130. Jenže cenově mě vyšla na desetinu, možná dvacetinu ajfounu a baterie vydrží na jedno nabití poněkud (možná spíš několikanásobně) déle, navíc to nemá ten idiotský (iDiotský? ^.^) kapacitivní dotykový displej.
Buhehe. Co takhle nechat každého, ať si vybere, co JEMU vyhovuje?No vsak to jsem napsal. iOvcim to vyhovuje = existuje skopina lidi (mame uzasne stesti ze jsou verejne oficialne pojmenovani), kterym to velice vyhovuje, takze to nemuze byt smejd. Ostatne, ja taky po 5 letech bez windows nemuzu pochopit, proc ti lidi je pouzivaji, kdyz jejich ergonomie je na urovni stredoveku. Kdyz je jednou za uherak musim pouzit, tak neskutecne trpim. Ale proste je to tak. Asi jsou to wOvce.
...japonské rozprávky.
Povídej, vykládej, přeháněj. Co víš o japonských pohádkách?