OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Nedávno vydané KDE 4.3 již v ArchLinuxu není jako několik monolitických celků (kdebase, kdegraphics, ...), ale je nyní rozdělené na jednotlivé aplikace. Více na webu ArchLinuxu.
Tiskni
Sdílej:
kdemod týmto stráca význam?
Myslím, že aj v openSUSE je to porozdeľované.
Checm sa spytat, ci je to specificke pre Arch, alebo ci je to zmena packagingu KDE vseobecne?Měla by to být teď vlastnost KDE obecně. Dříve to museli dělat "balíčkovači" ručně a proto to v ArchLinuxu nebylo rozdělené.
Znamena to, ze si konecne mozem nainstalovat core KDE bez pre mna zbytocnosti ako je napr. Konqueror?Ano
Měla by to být teď vlastnost KDE obecně. Dříve to museli dělat "balíčkovači" ručně a proto to v ArchLinuxu nebylo rozdělené.V KDE zadna zmena neni, musi se to delat rucne i ted. Jediny rozdil je, ze nova verze pacmanu a makepkg tuto cinnost lehce zautomatizovala, stale je ale nutne rozdelit PKGBUILD na vice casti podle jednotlivych podbalicku.
The new major release of KDE does not only include exciting upstream improvements and new features but also introduces a new set of packages that makes it possible to only install those applications you like.Teď jsem si to přečetl ještě jednou a možná je to opravdu myšleno jinak, než jsem to pochopil. Každopádně je v ArchLinuxu teď KDE rozdělené a odpadá nutnost používat kdemod (i když vlastně pro svn verze a nějaké novinky v KDE je kdemod stále použitelný).
Znamenita vec, u KDEmod se pouzivala jina verze qt, ktera nefungovala s nekolika aplikacemi, ted uz je ke KDEmod o duvod min. Jinak jsem si vsimnul prilivu balicku do hlavnich repozitaru v posledni dobe.