Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Vytvořil jsem balíček pro Ubuntu 9.10 amd64
jak je to s pluginy a s moznosti nastaveni vzhledu.Je to odlehčený prohlížeč, ne Qt klon Firefoxu.
Hlavně ten start je fofr, alespoň v KDE .... i konzole, Dolphin atd se otvírak pomalejš...tohle kliknu a okno Aroryna mě vyskočí hned po puštění tlačítka myši...a to i při studeným startu...Proto ho používám jako výchozí prohlížeč, otevřu v něm rychle všechny odkazy, nemusím čekat na start např. Firefoxu, kterej používám na serioznější prohlížení...
Přesně tak.
Firefox je prostě znehodnocen tím, že nemá „nativní“ GUI, ale abstraktní XUL, což jej na Linuxu (ne až tolik na Windows) obrovsky hendikepuje, to je opravdu příšerná režie navíc. To je utrpení používat, pokud člověk nemá nabušené dělo počítač. Firefox 3.5 není v tomto o nic rychlejí než jeho předchůdci. Prostě XUL je XUL, a dokud se ho Firefox nezbaví (nebo dokud nějakým zázrakem nepřestane být XUL na Linuxu 3x-10x pomalejší než na Windows), tak prostě rozdíl oproti jakémukoli prohlížeči s normálním GUI (Arora, Epiphany, Midori, Kezehakase) bude vždycky propastný. Třeba jsem měsíce chodil na stránku, kde vždycky vyberu nějakou položku v combo boxu. Ve Firefoxu na combo box kliknu, nic se neděje, pak se po chvíli aktivuje, pak chvíli čekám, pak se combo boc otevře, přičemž vidím, jak se vykresluje, pak v něm vyberu položku, přičemž vizuální výběr ani nestáhá následovat kurzor myši, odkliknu výběr, čekám, Firefox chvíli tuhne, pak se něco stane... Když jsem zkusil poprvé tu stránku v Aroře, úplně mě šokovalo, že ten combo box se otevřel a reagoval okamžitě, a s mnohonásobně nižší zátěží procesoru... Ten lehký pocit, to je něco úžasného. Ale to je jedna maličkost z tisíce, tímhle je prolezlý celý Firefox. Celé jeho GUI.
o trochu i rychlejší než Midori (oproti kterému je i daleko stabilnější).Já mám zkušenost přesně opačnou
A Fedora https://admin.fedoraproject.org/updates/search/arora
Kdyby měla Arora Adblock , byl by to můj hlavní a asi jediný prohlížeč. Takhle ho používám jedině tehdy, když potřebuji rychle pustit browser a nechce se mi čekat, až se načte těch několik desítek otevřených tabů ve Firefoxu, nebo když se mi Firefox zrovna kompiluje. Ne, Opera mi nevyhovuje (filozofií všechno v jednom a ne zrovna dokonale, licencí atd.) , Midori segfaultuje, dalčí prohlížeče jsou závislé na použitém desktopu (Epiphany, Konqueror) a Google CHrome není v 64 bit v Portage v nebin verzi.
qtconfig
(aspoň předpokládám, že si Arora nespravuje vzhled sama)
arora --style motif
Tiskni
Sdílej: