Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Clear Linux je distribuce vyvíjená firmou Intel; vybočuje optimalizací na výkon, pročež se používá např. k běhu benchmarků, ale také pro vývojáře či do cloudu. Recenze na Ars Technica se zaobírá použitím Clear Linuxu jako uživatel: instalace, pozorování rychlosti spouštění Gimpu, správa balíčků a instalace Google Chrome nebo konfigurace OpenZFS. Praktické nasazení mimo specializace, kde je výkon kritický, nakonec nedoporučuje.
Tiskni
Sdílej:
Larabel si s nějakou metodikou dlouhodobě hlavu neláme, jeden test bych nebral vážně. Víc testů, jak se odkazuje v tomhle blogísku, už by něco mohlo naznačovat.
That revelation comes from Michael Larabel, otherwise known as the benchmarking guru behind the cross-platform Phoronix Test Suite. Larabel has pages and pages of statistical proof that Intel’s Clear Linux is the idea Linux distribution to run on Intel CPUs when taking pure performance into account.
Ale chválu na Clear Linux jsem slyšel i odjinud než z Moronixu.
Btrfs offers most of the same features that ZFS does—but unfortunately, if you actually use the most interesting of those features, such as redundant arrays with data healing, rapid replication, or inline compression, it rapidly becomes unreliable. (Yes, really—commercial NAS devices such as Synology and Netgear's ReadyNAS use btrfs, but they layer it on top of LVM and mdraid, and they do so for good reason. See Debian's wiki for more and note Red Hat's decision to deprecate btrfs entirely in RHEL 7.4.)