Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Komunitní vývojová větev Compiz - QuinnStorm (web již nefunkční) OpenGL okenního správce Compiz, kde se odehrával v poslední době velký vývoj (nové pluginy, nový CGWD window dekorátor, nový konfigurační systém, ...), bude přejmenována na Beryl. Projekt se tak zcela osamostatní, především z důvodu obtížné komunikace s Davidem Revemanem (autorem Compizu) a velkého vzdálení se od původního kódu.
Tiskni
Sdílej:
Všechno o čem si psal jde nastavit.No schválne ako vypnem to to posunutie plochy do zadu pre prepínaní virtuálnych plôch. (CTRL+ALT+ŠÍPKA VPRAVO/VĽAVO)
Nikdy nerikej nikdy.No bylo by výborné, kdyby to bylo dříve
Da se tohle nekde potvrdit, jako treba link na to, kde to rika? Me se to tak nejak s Googlem nepovedlo.Zmiňovala se o tom ve fórech na Compiz.net. Teda nejsem si jistý jestli přímo napsala, že je uživatelkou KDE (i když mám za to že ano), ale rozhodně psala (a to hned několikrát), že se jí přístup KDE líbí mnohem více než přístup GNOME. Byl to také jeden z důvodů, proč Compiz forkla. Né že by ho chtěla přepsat do Qt či tak něco, ale prostě nelíbí se jí filosofie a GNOME-centričnost původního Compizu...