Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
H-Online informuje, že v Linuxu (konkrétně v implementaci protokolu RDS) byla nalezena vážná bezpečnostní chyba, která útočníkovi umožňuje získat práva roota. Systémy, které RDS nevyužívají, postiženy nejsou. Chybu obsahují verze kernelu 2.6.30 až 2.6.36-rc8, nicméně vývojáři již vydali patch.
Tiskni
Sdílej:
Systémy, které RDS nevyužívají, postiženy nejsou.RDS je Reliable Datagram Sockets - používané volaniami recvmsg(). Tipujem, že také volanie sa používa celkom často, nie? V tom prípade by bolo skôr pravdepodobnejšie, že systém je zraniteľný, než naopak.
rds
.
$ cat /boot/config-2.6.35-22-generic | grep RDS CONFIG_RDS=m CONFIG_RDS_RDMA=m CONFIG_RDS_TCP=m # CONFIG_RDS_DEBUG is not set CONFIG_HISAX_MAX_CARDS=8 $ lsmod | grep -i rds | wc -l 0
zgrep
.
Co to máš za křáp? Na mém výkonném počítači Intel® Atom™ to je na hranici měřitelnosti.
| wc -l
" uplne zbytocne .. a usetri cely fork
| wc -l
trvá napsat o více než o 100 ms déle než -c
.
Tahle chyba málokoho postihne (navíc je to variace na starou trapnou chybějící kontrolu user space adresy).
Zajímavější je tato v dynamickém linkeru glibc, kde si můžete udělat roota na počkání na téměř jakékoliv distribuci. Měně zábavné je, že správce glibc o ní ví již několik let, ale nepokládal za nutné ji opravit.