Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Tiskni
Sdílej:
To za celá ta desetiletí nevzniklo API X serveru pro zamykání obrazovky? Vždyť X server se průběžně vyvíjí a těch rozšíření má spoustu. Spořič by pak byl jen zdroj obrazového signálu a pokud by spadl, ničemu by to nevadilo. Stejně tak formulář pro zadávání hesla – ten by byl řízen buď X serverem nebo by musel vrátit nějakou specifickou zprávu, nemělo by stačit, aby jako proces skončil. Do té doby by X server blokoval komunikaci se všemi ostatními X klienty.
To jako screensaveru na Linuxu jeste nekdo veri? Vetsina se da snadno obejit treba tim, ze pripojite a odpojite nekolik novych monitoru. Nektery screensaver spadne, jiny se "nenatahne" a muzete fungovat na zbytku plochy.
Ono je poměrně děsivé i to, když člověk připojí třeba USB flashku a ta vyskakovací nabídka z KDE problikne přes zamykací obrazovku…
njn, to asi někdo zamykal obrazovku po probuzení a ne před uspáním (ono v GUI se to dodnes jmenuje zamknout po probuzení, ale doufám, že to není myšleno doslovně)
Dobrý šok je taky když ti po restartu problikne původní plocha… ale to je jen tím, že to zůstalo ve videopaměti a hned se to přemaže.
To mi připomíná jeden "vtipný" bug na Fedoře, kdy v okně Totemu namísto videa občas problikla část několik minut staré obrazovky. Stávalo se mi to pravidelně cca rok na stroji s NVIDIA GPU, nicméně na AMD se mi to neděje, tak snad to již opravili.Dobrý šok je taky když ti po restartu problikne původní plocha… ale to je jen tím, že to zůstalo ve videopaměti a hned se to přemaže.
app.setQuitOnLastWindowClosed(false)
. Lepší řešení by bylo, kdyby odemykající proces musel explicitně prohlásit "odemkni" a nestačilo jen slušně skončit. Je to přesně ta chyba z frameworku, o kterých píše autor XScreenSaveru.
Pád zámku opravdu ošetřený je. Při upgradu, kdy běžel starý desktop a spustil se upgradnutý zámek, se mi to nedávno stalo. Dříve taková situace odhlašovala (pokud si pamatuju dobře), teď ukazuje hezkou hlášku. KDE je jeden z mála desktopů, kde to je udělané dobře.