Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Tiskni
Sdílej:
To za celá ta desetiletí nevzniklo API X serveru pro zamykání obrazovky? Vždyť X server se průběžně vyvíjí a těch rozšíření má spoustu. Spořič by pak byl jen zdroj obrazového signálu a pokud by spadl, ničemu by to nevadilo. Stejně tak formulář pro zadávání hesla – ten by byl řízen buď X serverem nebo by musel vrátit nějakou specifickou zprávu, nemělo by stačit, aby jako proces skončil. Do té doby by X server blokoval komunikaci se všemi ostatními X klienty.
To jako screensaveru na Linuxu jeste nekdo veri? Vetsina se da snadno obejit treba tim, ze pripojite a odpojite nekolik novych monitoru. Nektery screensaver spadne, jiny se "nenatahne" a muzete fungovat na zbytku plochy.
Ono je poměrně děsivé i to, když člověk připojí třeba USB flashku a ta vyskakovací nabídka z KDE problikne přes zamykací obrazovku…
njn, to asi někdo zamykal obrazovku po probuzení a ne před uspáním (ono v GUI se to dodnes jmenuje zamknout po probuzení, ale doufám, že to není myšleno doslovně)
Dobrý šok je taky když ti po restartu problikne původní plocha… ale to je jen tím, že to zůstalo ve videopaměti a hned se to přemaže.
To mi připomíná jeden "vtipný" bug na Fedoře, kdy v okně Totemu namísto videa občas problikla část několik minut staré obrazovky. Stávalo se mi to pravidelně cca rok na stroji s NVIDIA GPU, nicméně na AMD se mi to neděje, tak snad to již opravili.Dobrý šok je taky když ti po restartu problikne původní plocha… ale to je jen tím, že to zůstalo ve videopaměti a hned se to přemaže.
app.setQuitOnLastWindowClosed(false)
. Lepší řešení by bylo, kdyby odemykající proces musel explicitně prohlásit "odemkni" a nestačilo jen slušně skončit. Je to přesně ta chyba z frameworku, o kterých píše autor XScreenSaveru.
Pád zámku opravdu ošetřený je. Při upgradu, kdy běžel starý desktop a spustil se upgradnutý zámek, se mi to nedávno stalo. Dříve taková situace odhlašovala (pokud si pamatuju dobře), teď ukazuje hezkou hlášku. KDE je jeden z mála desktopů, kde to je udělané dobře.