Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Phoronix otestoval výkon nového plánovače BFS (autor Con Kolivas). Ačkoliv výsledky nejsou jednoznačné, zdá se, že BFS je přeci jen o něco výhodnější (s výjimkou zvýšení diskové latence) než CFS.
Tiskni
Sdílej:
lol... to je špičkový :DDD
... tak a je to jasne, mazem Ubuntu, instalujem OpenSUSE :)
Hmm, to jo, ale kolik to zlepšení odezvy stojí je taky dobrý vědět (aby to třeba neznemožnilo to přehrávání HD videa). Imho by ale nebylo špatný mít tohle defaultně na desktopových distrech.
O video bych se nebál, třeba komprese 7zipem byla rychlejší o 7 %. Ztrátou výkonu trpí jen rychlost diskových operací.
Notebook Celeron 600 MHz, 192 MB RAm , Gentoo. S jádrem 2.6.23 a běžící kompilací nepoužitelné, jak se to seká. S jádrem 2.6.31 BFS 209 při běžící kompilaci můžu normálně používat (surfovat atd).
btw. desktop quadcore mi s BFS 211 ani nenabootuje, sekne se při USB jak něco kutí u čtečky karet. Včera jsem sosnul BFS 221, tak uvidím dnes odpoledne až se vrátím z práce.
Hmm, tak to vypadá, že má BFS pozoruhodně lepší výsledky při běhu x264, což je sice úloha náročná na cpu, ale nezdá se mi, že by byla na plánovač náročná... nepotřebuje to moc IO, jenom spoustu cpu cyklů...
Jo, jasně. Ta zmínka o IO se vztahovala k tomu, co x264 dělá: prakticky nikdy nečeká na data z disku, protože je limitována výkonem cpu... na středních a pomalých nastaveních pak podle mě prakticky už nečeká ani na RAM... (ačkoliv, nedávno si vývojář posteskl, že jim v dosažení vyšších rychlostí brání cache missy u L1 :) že tam není moc vyřešený prefetching...)