Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Con Kolivas, který se na čas vytratil z linuxové komunity, se vrací s novým plánovačem pro jádro nazvaným BFS (Brain Fuck Scheduler). Ten by měl dokázat vytáhnout maximum z horšího hardwaru a nesnažit se škálovat pro potřeby hardwaru supervýkonného. Plánovač je orientovaný na desktop s nízkými latencemi.
Tiskni
Sdílej:
a byl nemile překvapen jeho trhaností na desktopu. A to je opravdu velký problém posledních jader (2.6.28-2.26.30), tak často diskutovaný.Potvrzuji(dokonce i konzole má příšernou reakční dobu na stisky kláves). V mém případě je ovšem nějaký problém s ACPI nebo časovači.
– Are you looking at getting this into mainline?
– LOL.
– No really, are you?
– LOL.
– Really really, are you?
– No.
tyyo to je dobre jak cert. Jdu do brainfucku prepsat linuxove jadro :))
Ten programovaci jazyk je podle me postaven na chybnem predpokladu a totiz ze knihovnik je hloupe stvoreni. Pravda, verbalnim projevem zrovna nevynika, ale cist a psat umi.
Dovolim si trochu pozmenit dotaz: Kdo mi opatchuje jadro? :D
Nezni to spatne a docela bych to zkusil. Nevite nekdo, kde to stahnout?
stačilo umazat trochu adresy
A navod jak to dostat na 2.6.27 by nebyl? :)
Ja nerozumim nicemu, ale chci, aby se mi zrychlil desktop a zaroven fungovalo suspend2ram
Core Duo 1.6 GHz, 2.5GB Ram, intel GMA950. Mam Debian Lenny s jadrem 2.6.27(to jsem si kompiloval podle distribucniho, protoze mi v nem chodi suspend2ram) a porad mi to prijde nejake line :(
Proste mi to prijde line. Kdyz to necim trochu vytizim, tak uz se pomalu ani neprekresluje grafika, natoz aby slo jeste neco delat(treba psat)
A máš správný ovladač grafiky?
Grafika je: "Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller"
a v xorg.conf mam driver "intel"
Grafikou to podle me neni, protoze spustim i Compiz. Pri zatezi se ale neda nic delat. V emulatoru terminalu se obvejuvi pismenka az po nekolik vterinach, kdyz prepnu plochu, tak mi tam jeste pul minuty zustanou okna z te stare,... Kdyz je pocitac nevytizeny, tak je vse v pohode.
Otázka je, zda je fér po uživaelích chtít aby na to přišli sami a zároveň tvrdit, že linux je výkonější/lepší/etc.
Linux debian 2.6.27-rc5 #1 SMP PREEMPT Wed Sep 3 11:21:45 BST 2008 i686 GNU/Linux
Tick je na 300
Rek bych, ze tenhle planovac by se moh docela dobre osvedcit v mobilnich a embedded hrackach. S ARMem a spol. pod kapotou vas skalovani moc zrat nemusi.
to neznie ako problem planovaca - skor to vyzera na problem s grafikou alebo nedostatkom ram..
Tak jsem to nahodil a... nevim. Uvidime az nekdy budu kompilovat OO. :)
nazvaným BFS (Brain Fuck Scheduler)S takým názvom sa komerční zákazníci pôjdu potrhať.
Koukám, že už se budu muset naučit patchovat zdrojáky. Už mi dokonce laguje i terminál, sice je to zpoždění minimální ( nějaká ta desetina sekundy), ale je to nepříjemné. Obvzlášť na 4 jádru s 4 GB ram.