Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Con Kolivas, který se na čas vytratil z linuxové komunity, se vrací s novým plánovačem pro jádro nazvaným BFS (Brain Fuck Scheduler). Ten by měl dokázat vytáhnout maximum z horšího hardwaru a nesnažit se škálovat pro potřeby hardwaru supervýkonného. Plánovač je orientovaný na desktop s nízkými latencemi.
Tiskni
Sdílej:
a byl nemile překvapen jeho trhaností na desktopu. A to je opravdu velký problém posledních jader (2.6.28-2.26.30), tak často diskutovaný.Potvrzuji(dokonce i konzole má příšernou reakční dobu na stisky kláves). V mém případě je ovšem nějaký problém s ACPI nebo časovači.
– Are you looking at getting this into mainline?
– LOL.
– No really, are you?
– LOL.
– Really really, are you?
– No.
tyyo to je dobre jak cert. Jdu do brainfucku prepsat linuxove jadro :))
Ten programovaci jazyk je podle me postaven na chybnem predpokladu a totiz ze knihovnik je hloupe stvoreni. Pravda, verbalnim projevem zrovna nevynika, ale cist a psat umi.
Dovolim si trochu pozmenit dotaz: Kdo mi opatchuje jadro? :D
Nezni to spatne a docela bych to zkusil. Nevite nekdo, kde to stahnout?
stačilo umazat trochu adresy
A navod jak to dostat na 2.6.27 by nebyl? :)
Ja nerozumim nicemu, ale chci, aby se mi zrychlil desktop a zaroven fungovalo suspend2ram
Core Duo 1.6 GHz, 2.5GB Ram, intel GMA950. Mam Debian Lenny s jadrem 2.6.27(to jsem si kompiloval podle distribucniho, protoze mi v nem chodi suspend2ram) a porad mi to prijde nejake line :(
Proste mi to prijde line. Kdyz to necim trochu vytizim, tak uz se pomalu ani neprekresluje grafika, natoz aby slo jeste neco delat(treba psat)
A máš správný ovladač grafiky?
Grafika je: "Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller"
a v xorg.conf mam driver "intel"
Grafikou to podle me neni, protoze spustim i Compiz. Pri zatezi se ale neda nic delat. V emulatoru terminalu se obvejuvi pismenka az po nekolik vterinach, kdyz prepnu plochu, tak mi tam jeste pul minuty zustanou okna z te stare,... Kdyz je pocitac nevytizeny, tak je vse v pohode.
Otázka je, zda je fér po uživaelích chtít aby na to přišli sami a zároveň tvrdit, že linux je výkonější/lepší/etc.
Linux debian 2.6.27-rc5 #1 SMP PREEMPT Wed Sep 3 11:21:45 BST 2008 i686 GNU/Linux
Tick je na 300
Rek bych, ze tenhle planovac by se moh docela dobre osvedcit v mobilnich a embedded hrackach. S ARMem a spol. pod kapotou vas skalovani moc zrat nemusi.
to neznie ako problem planovaca - skor to vyzera na problem s grafikou alebo nedostatkom ram..
Tak jsem to nahodil a... nevim. Uvidime az nekdy budu kompilovat OO. :)
nazvaným BFS (Brain Fuck Scheduler)S takým názvom sa komerční zákazníci pôjdu potrhať.
Koukám, že už se budu muset naučit patchovat zdrojáky. Už mi dokonce laguje i terminál, sice je to zpoždění minimální ( nějaká ta desetina sekundy), ale je to nepříjemné. Obvzlášť na 4 jádru s 4 GB ram.