Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Con Kolivas, který se na čas vytratil z linuxové komunity, se vrací s novým plánovačem pro jádro nazvaným BFS (Brain Fuck Scheduler). Ten by měl dokázat vytáhnout maximum z horšího hardwaru a nesnažit se škálovat pro potřeby hardwaru supervýkonného. Plánovač je orientovaný na desktop s nízkými latencemi.
Tiskni
Sdílej:
a byl nemile překvapen jeho trhaností na desktopu. A to je opravdu velký problém posledních jader (2.6.28-2.26.30), tak často diskutovaný.Potvrzuji(dokonce i konzole má příšernou reakční dobu na stisky kláves). V mém případě je ovšem nějaký problém s ACPI nebo časovači.
– Are you looking at getting this into mainline?
– LOL.
– No really, are you?
– LOL.
– Really really, are you?
– No.
tyyo to je dobre jak cert. Jdu do brainfucku prepsat linuxove jadro :))
Ten programovaci jazyk je podle me postaven na chybnem predpokladu a totiz ze knihovnik je hloupe stvoreni. Pravda, verbalnim projevem zrovna nevynika, ale cist a psat umi.
Dovolim si trochu pozmenit dotaz: Kdo mi opatchuje jadro? :D
Nezni to spatne a docela bych to zkusil. Nevite nekdo, kde to stahnout?
stačilo umazat trochu adresy
A navod jak to dostat na 2.6.27 by nebyl? :)
Ja nerozumim nicemu, ale chci, aby se mi zrychlil desktop a zaroven fungovalo suspend2ram
Core Duo 1.6 GHz, 2.5GB Ram, intel GMA950. Mam Debian Lenny s jadrem 2.6.27(to jsem si kompiloval podle distribucniho, protoze mi v nem chodi suspend2ram) a porad mi to prijde nejake line :(
Proste mi to prijde line. Kdyz to necim trochu vytizim, tak uz se pomalu ani neprekresluje grafika, natoz aby slo jeste neco delat(treba psat)
A máš správný ovladač grafiky?
Grafika je: "Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller"
a v xorg.conf mam driver "intel"
Grafikou to podle me neni, protoze spustim i Compiz. Pri zatezi se ale neda nic delat. V emulatoru terminalu se obvejuvi pismenka az po nekolik vterinach, kdyz prepnu plochu, tak mi tam jeste pul minuty zustanou okna z te stare,... Kdyz je pocitac nevytizeny, tak je vse v pohode.
Otázka je, zda je fér po uživaelích chtít aby na to přišli sami a zároveň tvrdit, že linux je výkonější/lepší/etc.
Linux debian 2.6.27-rc5 #1 SMP PREEMPT Wed Sep 3 11:21:45 BST 2008 i686 GNU/Linux
Tick je na 300
Rek bych, ze tenhle planovac by se moh docela dobre osvedcit v mobilnich a embedded hrackach. S ARMem a spol. pod kapotou vas skalovani moc zrat nemusi.
to neznie ako problem planovaca - skor to vyzera na problem s grafikou alebo nedostatkom ram..
Tak jsem to nahodil a... nevim. Uvidime az nekdy budu kompilovat OO. :)
nazvaným BFS (Brain Fuck Scheduler)S takým názvom sa komerční zákazníci pôjdu potrhať.
Koukám, že už se budu muset naučit patchovat zdrojáky. Už mi dokonce laguje i terminál, sice je to zpoždění minimální ( nějaká ta desetina sekundy), ale je to nepříjemné. Obvzlášť na 4 jádru s 4 GB ram.