Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
lol... to je špičkový :DDD
... tak a je to jasne, mazem Ubuntu, instalujem OpenSUSE :)
Hmm, to jo, ale kolik to zlepšení odezvy stojí je taky dobrý vědět (aby to třeba neznemožnilo to přehrávání HD videa). Imho by ale nebylo špatný mít tohle defaultně na desktopových distrech.
O video bych se nebál, třeba komprese 7zipem byla rychlejší o 7 %. Ztrátou výkonu trpí jen rychlost diskových operací.
Notebook Celeron 600 MHz, 192 MB RAm , Gentoo. S jádrem 2.6.23 a běžící kompilací nepoužitelné, jak se to seká. S jádrem 2.6.31 BFS 209 při běžící kompilaci můžu normálně používat (surfovat atd).
btw. desktop quadcore mi s BFS 211 ani nenabootuje, sekne se při USB jak něco kutí u čtečky karet. Včera jsem sosnul BFS 221, tak uvidím dnes odpoledne až se vrátím z práce.
Hmm, tak to vypadá, že má BFS pozoruhodně lepší výsledky při běhu x264, což je sice úloha náročná na cpu, ale nezdá se mi, že by byla na plánovač náročná... nepotřebuje to moc IO, jenom spoustu cpu cyklů...
Jo, jasně. Ta zmínka o IO se vztahovala k tomu, co x264 dělá: prakticky nikdy nečeká na data z disku, protože je limitována výkonem cpu... na středních a pomalých nastaveních pak podle mě prakticky už nečeká ani na RAM... (ačkoliv, nedávno si vývojář posteskl, že jim v dosažení vyšších rychlostí brání cache missy u L1 :) že tam není moc vyřešený prefetching...)
Tiskni
Sdílej: