Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny, klesla na cca 12 000 dolarů. Před měsícem byla hodnota Bitcoinu téměř 20 000 dolarů [reddit].
Tiskni
Sdílej:
porad se snazim pochopit, od ceho se jako pocitani nejakych hashu snazi odvodit svoji hodnotu a k cemu je to dobre...
Krypto je spekulativní bublina vyhnaná nahoru pump-and-dumpem a protože reálnou hodnotu může v případě ztráty zájmu o něj úplně nulovou, tak taky může až na nulu spadnout.V případě naprosté ztráty zájmu bude mít nulovou hodnotu naprosto cokoliv, ať už jsou to peníze, cenné papíry, drahé kovy, nebo ropa. Hodnota je dána poptávkou a poptávka může mít mnoho různých příčin – viz Maslowova pyramida. Byla by ropa nadále tak hodnotná, kdyby se přestala používat jako palivo a surovina na výrobu plastů? Investování by – přinejmenším teoreticky – k té stabilitě mělo přispívat, protože zatímco jedni prodávají (čímž cena klesá), druzí nakupují (čímž cena roste). U Bitcoinu problém může být s distribucí – AFAIK drtivou většinu všech mincí v oběhu drží zlomek peněženek. Druhak samozřejmě to, že jsou tu nedořešené legislativní otázky a další. A to je IMHO to, čím se to nejvíc liší od běžné měny, která prošla staletími postupného vývoje. Jinak spekuluješ úplně stejně jako investor do Bitcoinu... Nebo nedržíš žádnou peněžní hotovost a všechny vydělané peníze okamžitě utrácíš za zásoby potravin, dlouhodobě předplacený nájem apod.?
Důvěru v ten státní a společenskej systém a jeho společnou a závaznou konvenci. A ta důvěra se rozhodně nerozplyne tak snadno jako v ty hashe, ať už se fanoušové snažej kasat jak chtějí.Heh. To říkáš, jak kdyby stát byl něco extra důvěryhodného, přitom jen za minulé století se důvěra rozplynula kolikrát? 5x? 1918, 1938, 1945, 1948, 1989 jen tak z hlavy a to jsem určitě vynechal. Tohle století je zatím stabilní, ale nevsadil bych si, že to tak zůstane.
Ještě teda s tím, že na rozdíl od akcie, která je v určitém smyslu krytá tou firmou, která ji vydala, jakožto určitým souborem majetku, kterej je často nenulovej,A taky často zápornej, protože spousta firem má Total debt to assets větší než 1, nehledě na to, že se ty aktiva často velice kreativně oceňují i ve světě podle IFRS.
Ono hlavně krypto"mince" nejsou peníze, ale neregulovanej cennej papír.Minimálně finančák je jiného názoru (jinak by to znamenalo, že z tři roky držených BTC není při prodeji potřeba platit daně, což by se jim asi nelíbilo).
to chapu. Co nechapu je, ze kdyz udelam prd, nikdo ho za $10k nekoupi. Proc teda kupiji *coiny, za kterymi "nic neni"? (hmotne statky, stat, banka, ...)
Ve skutecnosti zlato nema hodnotu - k cemu je? Ma dobrou elektrickou vodivost, delaji se z neho sperky, ale jinak je k hovnu.Pozor, taky reaguje jen s relativně málo látkami. Proto se z něj dělaly zlaté zuby a proto z něj můžou být naušnice. Taky to znamená, že jen tak nekoroduje. Afaik i dobře vyzařuje teplo. To není úplně k zahození.
ale jeji mnozstvi je take omezeneTo z definice kryptoměny nijak nevyplývá, množství mincí v oběhu nemusí být omezeno, nebo se může v čase měnit prostřednictvím různých principů. Dokonce si myslím, že druhá možnost, kdy se množství měny v oběhu mení PŘEDVÍDATELNĚ na základě FUNDAMENTÁLNÍCH ukazatelů výkonosti ekonomiky prostřednictvím nějakých smart kontraktů na blockchainu je ideální řešení všech problémů současný fiat měn i kryptoměn.