Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
The Jem Report píše o bitvě za ovladače WiFi karet pro Linux a BSD. Mnoho moderního hardware pro svou funkci potřebuje nejprve načíst firmware, který získá od ovladače. Někteří výrobci však nechtějí povolit redistribuci tohoto firmware a dokonce k němu neposkytují ani dokumentaci. Na řadu pak musí přijít reverzní inženýrství, které je zase velmi pracné.
Tiskni
Sdílej:
Hmm, to že hardware potřebuje uploadnout kus softwaru, aby fungoval mne nepřekvapuje, ani mi to nevadí. Ale vadí mi, že idioti, tj. ti co o tom u výrobce rozhodují, omezují použití firmwaru. Jsem ochoten akceptovat omezení, že výrobcem dodaný firmware bude použit jen s jeho hardwarem k němuž je určen a nevidím v tom problém, ale ani náznakem nechápu, proč se snaží omezovat i způsob distribuce firmwaru, takže nemůže být distribuován s jiným ovladačem pro jiný OS, ačkoli do firmwaru samotného netřeba zasahovat, protože ten ovladač ho prostě jen vezme a pošle do zařízení. Kdyby to nebyli idioti, mohli by obojí distribuovat oddělitelně (wokkenní ovladač a firmware) a bylo by z velké části po problémech. Nevěřím, že by to mohlo mít něco společného s licencí GPL, protože s firmwarem netřeba nic linkovat. Takže z problémů viním pouze výrobce hardwaru.
Nebo se mýlím?
Nemýlíte, je to přesně tak až na jednu drobnost v GPL bod 2. Jestliže je binární podoba firmware šířena spolu s jádrem jako část celku, musí být celek šířen jako GPL. Tedy firmware k jádru IMHO musí být šířeny odděleně od jádra. Jinými slovy, například instalační/live CD na kterých je jádro s moduly společně s binárním firmware, tak se podle některých názorů jedná o porušení GPL. Tedy nic nebrání šíření firmware nezávisle na výrobci, pokud tomu nebrání sami výrobci. Ale nesmí se tak podle některých názorů dít zároveň s GPL jádrem, i když podle mého názoru poslední odstavce bodu 2 GPL to výslovně povolují (firmware dle mého názoru určitě, výše uvedená výtka se může vztahovat maximálně na binární částí ovladače v jádře).Nebo se mýlím?
Já vím, právě proto jsem napsal protože s firmwarem netřeba nic linkovat.
Firmware nema nic s GPL. Kde mate napisane, ze nemoze mat na jednom CD komerny aj GPL software spolu?Viz bod 2 GPL třetí odstavec odspodu, mohl by se k tomu vztahovat, naštěstí to ty další povolují.
Firmware sa nijak nelinkuje s ovladacom. GPL sa vztahuje na odvodene dielo. Firmware bezi v procesore HW (napr karty). Ovladac potom nejakym sposobom s tym HW komunikuje. To je ako keby ste tvrdili, ze vyrobca komercneho www servera musi zverejnit zdrojaky lebo s nim po sieti komunikuje prehliadac, ktory je pod GPL.Blablabla. Hmm, a jak to s tím souvisí?
Firmware s GPL nic nema. Pokial by platilo to co ste napisali tak by nehohla existovat ziadna distribucia Linuxu, ktora by obsahovala iny SW ako pod GPL.Ale má právě tu společnou distribuci. Strč si na CD co chceš, ale pokud by to GPL zakazovala, tak tam prostě nic pod GPL dát nemůžeš. Naštěstí se to netýká tohoto případu právě díky upřesnění na konci bodu 2 GPL. Jenže ty se na to s přehledem vykašleš a bez čtení té licence to prostě víš. Bravo. Jen tak dál.
Blablabla. Hmm, a jak to s tím souvisí?Presne ten, ze ten firmware nema priamo s GPL kodom ovladaca nic spolocne, lebo sa nejedna o odvodene dielo. Pokial si GPL precitate este niekolko krat tak na to pridete co je to odvodene dielo a aky ma suvis s GPL. Obdivujem Vasu odvahu pisat, ze som GPL necital, ani neviem ako ste na to prisli, ze som ju necital, budis Vas nazor Vam neberiem mate na neho pravo (pre Vasu informaciu som ju prvy krat cital pred viac ako 10 rokmi, od vtedy som to neratal). Vzladom na to, ze za tych nejakych viac nez 10 rokov som nejaky ten SW pre Linux napisal (povatsine komercny, vratane niekolkych minidistribucii pre niekolkych mensich ISP, ale aj nejake upravy SW pod GPL by sa nasli, plus jeden port ovladaca jednej pcmcia karty z jadra 2.4.20 na radu 2.6.11 a vyssie. ktorej sa tyka prave problem sirenia firmware) nepokladam za nutne zakazdym si tu licenciu citat, aby som vedel co umoznuje a co nie. Ale dakujem za Vas vyklad GPL, ktory potvrdzuje to co som tvrdil. PS: pokial by ste si precitali aj ostatne moje prispevky v tejto diskusii zistili by ste, ze som sa snazil ziskat povolenie od Qualcommu prave na to aby som mohol redistribuovat ich firmware spolu s ovladacom takze velmi dobre viem o com hovorim aj bez toho aby som si znovu kvoli tejto diskusii musel citat GPL.
No, problém to je v okamžiku, kdy se fimware rozbalí spuštěním exáče s instalátorem. Pakliže stačí zkopírovat jeden soubor a použít ho, tak by to určitě problém nebyl, zvláště pokud by ho výrobce přímo nabídl ke stažení na svém webu. Spouštění instalátoru pro Wokna už není o zmlsanosti linuxáků, ale dost nechutnej wopruz ze strany výrobce. Tím se pro řadu linuxáků takový ovladač stává nedostupným a zařízení nepoužitelné.