Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Kdo ještě nezkusil něco opravdu rychlého, běžícího pouze v RAM, pak je tu Macpup. Tahle mini distribuce je derivátem Puppy Linuxu s Ubuntu LL zdroji a Mac-like vyvedeným e17 desktopem. Nabízí se použití především na starším a mini HW. Více na stránkách Macpupu.
Tiskni
Sdílej:
To nejde to sifrovani vypnout?Samozřejmě, že jde.
Sifrovat treba takovej /usr mi prijde naprosto zbytecne.Ten terorista podle atime spouštěl v okamžiku útoku nmap a aircrack! A v /usr/local má mfoc a simtrace! A ty skripty /usl/local/sbin! Ukřižovat!
Ten terorista podle atime spouštěl v okamžiku útoku nmap a aircrack!
On ještě někdo používá s modernímy kernely na desktopu/laptopu atime? Pokud z nějakého důvodu nejde použít noatime
, pak je tu přece relatime
.
A v /usr/local má mfoc a simtrace! A ty skripty /usl/local/sbin! Ukřižovat!
Ehm, $HOME/bin
, anyone?
Osobně šifruji, ale jen svůj home - odemykám po úspěšném přihlášení na svůj UNIX účet. Pokud se něco v systému pořádně pokazí, prostě lognu roota a neotevírám home partišnu.
Ano, možná by něco šlo vyčíst z /var/log, třeba wtmp, ale nic z toho nejde použít jako "důkaz". A pokud chce někdo psa bíti, hůl si klidně vymyslí.
/tmp - cache, sokety, histori terminálu, rozbalené archivy… Ve /var/log mám tracklog kudy jsem chodil půl roku dozadu (wifi sítě).
Dobře, uznávám, že neznám trendy dnešních DE. Na mém /tmp (tmpfs) bys toho moc nenašel, cache je v ~/.cache, sockety jsou při vypnutém PC na dvě věci, historie xtermu je v ~/.bash_history, archivy tar obvykle rozbaluje do PWD, wpa_supplicant pouštím ručně v rc.local, protože distribuční skripty ho pouští špatně (wpa_gui se na něj nepřipojí), takže -f
nepoužívám, proč vůbec ukládat log, který nemá smysl.
Pro mě za mě - ať si každý šifruje to, co mu připadne důležité. Pro mě to jsou data v home. Pro šifrování všeho bych musel tvořit initramfs (nemám distribuční kernel) a do toho se mi opravdu nechce .
Chtělo by to SATA ptákovinu o velikosti 2.5" disku.....obsahující hromadu RAM čipů! Strčit do noťasu jako 2. disk, při bootu přelít všechny data a hurá pracovat
Vim že jednou dobou se to dělalo do PCI-E, ale myslim že jen krátce a už se o to znova nikdo nepokusil
Tak o tom jsem nevěděl, hned jsem o něco chytřejší I když....kdyby se místo RAM zdokonalovaly EEPROM paměti, tak kdoví kde dneska jsme
Nojo, koukám na to. Netuším proč, ale pořád jsem si myslel, že má právě několikanásobně delší životnost než flash
Tak si to asi pletu s (P)ROM, pardon.
To nepřepíšu. Nějak se mi to všechno spletlo, takže odvolávám.
Mimochodem, nevíte někdo jak je to s životností EEPROM když budu data jen číst? Zapíšu klidně i jen jednou, ale budu číst milionkrát.
Nebude to podle připojení (paralelně/sériově)?
Distribuce nepřináší mnoho nového např. oproti Slaxu nebo jeho linux-live skriptům, které mají "copy2ram" funkcionalitu - prostě nakopírují squashfs image do tmpfs před mountnutím.
I kdybychom mluvili o distribuci jako zabaleném cpio obrazu, který by se použil namísto initramfs (jak jsem to dělal já se svojí mini distribucí), pořád to nepřináší praktické výhody oproti "copy2ram". Jen není potřeba řešit hledání CD při startu, bootloader vše načte.