Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Kdo ještě nezkusil něco opravdu rychlého, běžícího pouze v RAM, pak je tu Macpup. Tahle mini distribuce je derivátem Puppy Linuxu s Ubuntu LL zdroji a Mac-like vyvedeným e17 desktopem. Nabízí se použití především na starším a mini HW. Více na stránkách Macpupu.
Tiskni
Sdílej:
To nejde to sifrovani vypnout?Samozřejmě, že jde.
Sifrovat treba takovej /usr mi prijde naprosto zbytecne.Ten terorista podle atime spouštěl v okamžiku útoku nmap a aircrack! A v /usr/local má mfoc a simtrace! A ty skripty /usl/local/sbin! Ukřižovat!
Ten terorista podle atime spouštěl v okamžiku útoku nmap a aircrack!
On ještě někdo používá s modernímy kernely na desktopu/laptopu atime? Pokud z nějakého důvodu nejde použít noatime
, pak je tu přece relatime
.
A v /usr/local má mfoc a simtrace! A ty skripty /usl/local/sbin! Ukřižovat!
Ehm, $HOME/bin
, anyone?
Osobně šifruji, ale jen svůj home - odemykám po úspěšném přihlášení na svůj UNIX účet. Pokud se něco v systému pořádně pokazí, prostě lognu roota a neotevírám home partišnu.
Ano, možná by něco šlo vyčíst z /var/log, třeba wtmp, ale nic z toho nejde použít jako "důkaz". A pokud chce někdo psa bíti, hůl si klidně vymyslí.
/tmp - cache, sokety, histori terminálu, rozbalené archivy… Ve /var/log mám tracklog kudy jsem chodil půl roku dozadu (wifi sítě).
Dobře, uznávám, že neznám trendy dnešních DE. Na mém /tmp (tmpfs) bys toho moc nenašel, cache je v ~/.cache, sockety jsou při vypnutém PC na dvě věci, historie xtermu je v ~/.bash_history, archivy tar obvykle rozbaluje do PWD, wpa_supplicant pouštím ručně v rc.local, protože distribuční skripty ho pouští špatně (wpa_gui se na něj nepřipojí), takže -f
nepoužívám, proč vůbec ukládat log, který nemá smysl.
Pro mě za mě - ať si každý šifruje to, co mu připadne důležité. Pro mě to jsou data v home. Pro šifrování všeho bych musel tvořit initramfs (nemám distribuční kernel) a do toho se mi opravdu nechce .
Chtělo by to SATA ptákovinu o velikosti 2.5" disku.....obsahující hromadu RAM čipů! Strčit do noťasu jako 2. disk, při bootu přelít všechny data a hurá pracovat
Vim že jednou dobou se to dělalo do PCI-E, ale myslim že jen krátce a už se o to znova nikdo nepokusil
Tak o tom jsem nevěděl, hned jsem o něco chytřejší I když....kdyby se místo RAM zdokonalovaly EEPROM paměti, tak kdoví kde dneska jsme
Nojo, koukám na to. Netuším proč, ale pořád jsem si myslel, že má právě několikanásobně delší životnost než flash
Tak si to asi pletu s (P)ROM, pardon.
To nepřepíšu. Nějak se mi to všechno spletlo, takže odvolávám.
Mimochodem, nevíte někdo jak je to s životností EEPROM když budu data jen číst? Zapíšu klidně i jen jednou, ale budu číst milionkrát.
Nebude to podle připojení (paralelně/sériově)?
Distribuce nepřináší mnoho nového např. oproti Slaxu nebo jeho linux-live skriptům, které mají "copy2ram" funkcionalitu - prostě nakopírují squashfs image do tmpfs před mountnutím.
I kdybychom mluvili o distribuci jako zabaleném cpio obrazu, který by se použil namísto initramfs (jak jsem to dělal já se svojí mini distribucí), pořád to nepřináší praktické výhody oproti "copy2ram". Jen není potřeba řešit hledání CD při startu, bootloader vše načte.