Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
KDE.news přináší rozhovor s Brianem Alleynem, sociologem zkoumajícím KDE. Brian se jako dlouholetý uživatel prostředí KDErozhodl spojit tento svůj zájem se sociologií. Z tohoto hlediska ho nejvíce zajímá charakteristika a fungování FLOSS komunit, z nichž si vybral KDE jako vzorovou a zasahující do sociálních a ekonomických rovin vývoje a používání softwaru, v čemž vidí společenskoekonomický trend příklonu k otevřenosti a sdílení. Jeho cílem také je rozšíření obecného sociologického povědomí o hnutí FLOSS. Na KDE softwaru Brian oceňuje jeho konfigurovatelnost a vzhledovou konzistenci, líbí se mu Amarok, Nepomuk či ownCloud a naopak mu schází důkladná dokumentace.
Tiskni
Sdílej:
„Jeho cílem také je rozšíření obecného sociologického povědomí o hnutí FLOSS.“je hodně chvályhodná.
proč to má vůbec nějaký zvlášní název a učí se to ve školách, když už to každý umí?Treba fyziku take kazdy den pouzivam a v urcitem ohledu ji "umim" (napr. umim chodit). Presto nemam problem s tim, ze nekdo muze zkoumat fyzikalni jevy i trochu systematictejsim zpusobem.
mozem, aj by som velmi rad, ty takisto mozes. nie velmi ma tesi, ktorym smerom KDE ide (kopa zbytocnosti v pameti), no nemam na to cas. spominany typek zjavne ma casu vela...Ale ono je úplně jedno, kolik má daný týpek času. Co dělá ve svém volném čase je jen a jen jeho věc. A i když se ti to nezdá, tenhle výzkum může přinést i nějaké výsledky.
v čemž vidí společenskoekonomický trend příklonu k otevřenosti a sdílení.
No a nebude to tak, že lidi jsou přirozeně otevření a sdílní a jen pouze zkorumpovaní Vládci podporovali a podporují uzavřené věci pomocí IP laws atp... ?