Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
La Quadrature du Net píše o snaze britské vlády protlačit do evropského telekomunikačního balíčku dodatky omezující internetovou neutralitu. Tyto dodatky by změnily internet v něco podobného spíše síti kabelové televize - hovoří se v nich o podmíněném přístupu a možnosti ISP libovolně omezovat uživatele, na které stránky a služby mohou, či nemohou přistupovat.
Tiskni
Sdílej:
Pokial by blokovali facebook, len dobre :)
Já se zase téším na ty fronty zdejších zlodějíčků, jak si půjdou ke svému ISP pro balíček Kradu/Torrent+. The Pirate Bay je přeci legální, že?
Je videt ze si nepochopil o co jde. Nejaky trapny torrentovani je uplne nezajimavy, co je prusvih je moznost cenzury ze strany korporaci. Vazne chces aby ti tvuj poskytovatel netu nebo kterakolik jina kurva po ceste diktovala jaky si prectes noviny nebo co uvidis z wikipedie? Ja rozhodne ne!
tvuj poskytovatel netu nebo kterakolik jina kurva
Ta sedla teda.
Je videt ze si nepochopil o co jde.
Pochopil, neboj.
Nejaky trapny torrentovani je uplne nezajimavy
Dost možná. Ale já v tom vidím prvopočátek těhdle „problémů“.
Vazne chces aby ti tvuj poskytovatel netu nebo kterakolik jina kurva po ceste diktovala jaky si prectes noviny nebo co uvidis z wikipedie?
Tyhle zmaty nečtu a nezajímají mě.
Ja rozhodne ne!
A mně je to u pr....
Mnozí ISP blokují přístup na port 25 (na všechny IP adresy kromě svého SMTP serveru)I kdyz je blokovani portu 25 poruseni sitove neutrality a tedy zlo, je to porad mensi zlo nez nechat vsechny ty zombie odesilat maily ven a kazdou chvilku se octnout na blacklistu a u NATu tim znemoznit odesilat maily uplne vsem ze stejne adresy. Osobne bych byl spis pro jen pro monitorovani provozu na portu 25 a zasahl jen pokud by uzivatel zacal posilat podezdrele velka mnozstvi e-mailu (coz je samozdrejme narocnejsi a tudiz drazsi), ale i tak povazuju blokovani portu 25 (narozdil od jinych blokovani) spise za dobrou vec nez spatnou (asi stejne, jako je amputace porad lepsi nez umrit na sepsi). V kazdem pripade by ale mel poskytovatel pripojeni umoznit odblokovani tem, kteri o to explicitne pozadaji a budou si vedomi toho, co tim cini.
a kazdou chvilku se octnout na blacklistu a u NATu tim znemoznit odesilat maily uplne vsem ze stejne adresy.
Za tento mechanismus bych střílel. Třikrát odešlu důležitý mail do školy a třikrát je mi vrácen, protože moje IP adresa se nachází na nějakém imbecilním blacklistu. Bohu dík za veřejnou, protože jinak bych ho ani neodeslal. Chci se ze školy podívat na americasarmy.cz a nemůžu, protože jsem za proxynou. Pisálci podobných aplikací by si konečně měli uvědomit, že IP adresa(alespoň ta čtvrté verze) není jednoznačný identifikátor uživatele. A kdo si to uvědomit nebude chtít, toho upálit na hranici.
Když nic jiného, tak překonfigurovávat poštovního klienta v notebooku a PDA pokaždé, když změním síťJá si razím SSH tunel; SSH server mi poslouchá na portu 443, takže jsem se připojil, i když jednu dobu byla ve škole dost restriktivní proxyna, která povolovala jenom 80 a 443, nebo třeba s Twist "Internet" Surf+. Já vím, je to workaround...
kromě P2P, ale nevím, jak to detekují
Jak? Tak.
Co jim sakra vadí, že lidi chodí na porno a čtou kritiku vlády??Ne, vadí jim, že jsou ještě zbytky neprivatizovaného veřejného (byť virtuálního) prostoru.
To co vzdy predpovidaly konspiracni teorie se pomalu vyplnuje. Proste je videt, ze nekdo to chce kontrolovat. A za pet let to tu budeme mit - absolutne kontrolovany pristup k internetu. Neco jako koukat na televizi. Pusti nam to co si mysli, ze je pro nas dobre.
1984 se sice odehravalo ve fiktivni Oceanii, jejimz centrem vsak bylo mesto (fiktivni) Londyn
To ze ISP mohou omezovat co a kam clovek muze ci nemuze neni zadna novinka, problemem by byla spis nejaka dohoda ISP o napr. zpoplatneni/zakazani urcite skupiny stranek/sluzeb, prip. pokud by tato omezeni diktoval stat. ISP je soukromy podnikatelsky subjekt ktery si muze stanovit podminky sluzeb jak chce, s jedinym omezenim, a totiz ze to nesmi odporovat zakonum zeme/eu {coz mj. znamena ze i bez tohoto zakona je cenzura od ISP pokud ne primo legalni, tak minimalne ne-ilegalni, vzhledem k faktu ze zadny zakon na toto tema neni). Pokud toto projde, je to spis dalsi signal pro ISP ze toto maji delat, a problem by mohl v tom jak sem naznacil vyse (i kdyz napr. pri dohode vsech ISP, cimz padem klient prichazi o moznost volby, by to mohl/mel byt podnet treba pro antimonopolni urad...na druhou stranu nebudme naivni). Kazdopadne, v clanku se nehovori primo o nejakem narizovani co a jak filtrovat, tudiz nikomu nic nebrani zalozit si vlastni firmu, a stat se tak poskytovatelem bez cenzury:)
Pruser je, ze se da cekat ze krok za timhle zakonem pujdou i narizeni od eu/statu, zridej se treba povinny blacklisty pro ISP atd
Kazdopadne temhle dodatkum trikrat fuj)