Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Řídící výbor Fedora Engeneering během svého IRC zasedání rozhodl, že ve Fedoře 16 "Verne" bude použit jako výchozí souborový systém Btrfs. Podmínkou k tomuto přechodu je dostupnost softwaru pro kontrolu a opravy systému Btrfs. Pokud tato podmínka nebude do vydání Fedory 16 (říjen tohoto roku) splněna, bude přechod na Btrfs odložen do Fedory 17.
Tiskni
Sdílej:
cp --reflink=auto
umoznuje udelat kopii souboru, kterou je mozne neomezene menit, aniz by se toto dotklo puvodniho souboru a pouze rozdil mezi nimi skonci na disku. Takze v praxi napriklad na snapshoty virtualnich disku, ci jinych velkych souboru.
Bezproblemove zmeny velikosti: je mozne btrfs podle potreby resizeovat, nahoru i dolu. A to i online.
Takové disky patří výrobcům omlátit o hlavu, a ně pro ně dělat podporu ve FS.hele, asi nechápu, co znamená "handle flush requests correctly", nicméně přijde mi, že disk má docela "právo" pokundit data, přijde-li o napájení během zápisu ...
Ty snapshoty a vse okolo nich, to je muj sen
Ale no tak.
Pro tazatele: Ubuntu je linuxová distribuce stejně jako Fedora, takže v zásadě stačí, aby Canonical (společnost stojící za Ubuntu) povolila možnost použití Btrfs a neměl bys problém. Zatím je ale Btrfs stále příliš nový filesystem a vzhledem k absentujícímu nástroji na jeho opravu by jakákoliv restaurace poškozeného filesystemu byla nad síly typického uživatele, na kterého je distribuce typu Ubuntu cílena.