Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Vývojář Kubuntu Jonathan Riddell oznámil, že Canonical končí s financováním Kubuntu. Kubuntu tak bude komunitní distribucí jako jiné deriváty Ubuntu, skončí i možnost placené podpory a Jonathan se nebude moct ve své pracovní době věnovat Kubuntu.
Tiskni
Sdílej:
Konecne nekdo dava najevo ze KDE je bastl neuveritelnyho ROZMERU, polofunknci, hnusny, neprehledny, neergonomicky, nestabilni betasmejd uz nekolik let. FUUUUUUUUUUUUUKde to v tom oznámení najdu? Ten důvod je úplně prozaický, stačí číst
This is a rational business decision, Kubuntu has not been a business success after 7 years of trying, and it is unrealistic to expect it to continue to have financial resources put into it.
"Mustafa, Mustafa! Ty jsi ale vul ..."Nebo tak nejak to priblizne bylo.
Otázka je: Jaký smysl má takový komentář, který kritizuje KDE, nejpokročilejší GUI na světě, ale nenabízí žádnou alternativu? Já si myslím, že konkurenceschopná alternativa není. Příznivci OS X nebo Windows si třeba myslí něco jiného, ale v rámci svobodných desktopů (a podle mého názoru i ve srovnání s těmi komerčními) nemá KDE konkurenci.
Je-li KDE opravdu tak strašně špatné, pak zkrátka musí být něco špatně s ovládáním všech počítačů obecně. Ale bez jediné zmínky o něčem, co by KDE sahalo po kotníky, je samotná kritika KDE celkem bezúčelná a nepřináší žádnou zajímavou diskusi o tom, jak by tedy desktop měl vypadat.
Protože byla ve zprávičce řeč o Ubuntu, neodpustím si dodat, že Gnome je (odjakživa) po všech stránkách horší než KDE, je to ubohost, která ve verzi 2.x mohla konkurovat leda tak Windows 98 a ve verzi 3.x zatím nemůže konkurovat vůbec ničemu, ani svým předchozím verzím.
Moje oblíbená slovní úloha: Máme okno IM programu, který se má automaticky po přihlášení spustit. Nesmí se objevit v přepínači oken ani v přepínači ploch. Musí se objevit na všech plochách, na konkrétním monitoru (na tom „vedlejším“), vždy ve stejné poloze a vždy 100% neprůhledné, bez ohledu na nastavení ostatních oken. Druhý IM program se musí s tím prvním automaticky seskupovat do jednoho okna, je-li spuštěn. Jak tohle udělám v Gnome??? V KDE je to hračka. Gnome si ani neškrtne. Pak ať mi někdo vypráví o použitelnosti!
Snad Kubuntu pofrčí dál jako komunitní projekt, protože nové KDE 4.8.0 je opravdu super a byla by velká škoda přijít o distro, které se primárně zaměřuje na KDE desktop.Kvůli výpadku jednoho (ač fulltime) developera, se distro určitě nepoloží.
Redhat a Debian pouzivam od roku cca 1997, takze jsem to peklo asi musel zazit, jen si ho moc nevybavuji.selektivní paměť je krásná věc, udržuje člověka šťastnějšího, neb ho nesere to nepříjemné, na které zapomněl ale že jsem svině, tak ti to připomenu
Sorry, ale placate nesouvisejici veci dohromady. Jedna vec je balickovaci technologie jako RPM ci DEB a druha je zprava softwarovych repositories.jsou to sice dvě věci (což myslím vcelku jasně plyne i z mého příspěvku), ale ty že nesouvisí? - ohó, to je něco jako kocovina bez chlastačky?
Ani DEB a ani RPM nebyly navrzene pro nic vice nez instalaci, upgrade a smazani balicku, plus rychly test zavislosti a pro dalsi veci se proto pouzivaji nadstavby jako yum ci apt. Zde neni mezi nimi zadny zasadni rozdil.teoreticky, teoreticky ... prakticky, takový yum byl kupříkladu přijat až do RHEL5, tedy teprv před pěti lety, v dobách dávnějších tu byly zabugovanější a věčně nechodící nástroje, zatímco třebas takový dselect se mi vždy jevil poměrně spolehlivý, i před těmi deseti a více lety
Pokud nekdo zprasi repositare, vytvori tam vnitrni konflikty a nekompatibility, ani RPM a ani DEB mu nepomuze.totéž, co výše - situaci zpraseného Debianu stable si nevybavuju (což není příliš směrodatné, jednak moje paměť, a jednak jsem se s Debianem potkával jen na cizích strojích, ale i tak to jistou nenulovou vypovídací hodnotu má); připomínám, že tehdá ještě nebylo Ubuntu, o kterém jsem již něco na téma "deb hell" slyšel takže je hezké, když si tu teoreticky řeknem, že to není vina formátu, ale pokud se reálné problémy týkaly především dister na určitý formát vázaných, resp. přímo práce s oním formátem ... těžko se zlobit na uživatele, že označuje za "rpm hell" situaci, kdy má problémy při pokusu spustit příkaz
rpm -i balíček.rpm
Vetsinou reaguji na posuky, kteri vykrikuji, ze RPM nikdy, jedine DEB, ale nejsou mi schopni *technicky* zduvodnit proc. V nejlepsim pripade argumentuji situaci pred dvanacti trinacti lety, coz je zrale pro vysetreni Chocholouskem.jasně; potom ovšem nevím, na jaké vyšetření je zralé tvrzení ve smyslu, že RPM hell neexistovalo ("nikdy jsi neměl problém", "si moc nevybavuješ") :-p že jsme na tom dneska o mnoho lépe přeci není důvod snažit se historii přepisovat do růžova - naopak, chyby bychom neměli přehlížet, ať se z nich můžem poučit co se týče oněch pošuků, pokud nechceš jen bohapustě flejmovat, myslímže lepší šance někoho přesvědčit, že by měl svůj názor přehodnotit, bude, když popravdě přiznáš, že problémy byly, a že se od té doby řešily, než když mu budeš do očí lhát, že si nějaké rpm hell jen vymýšlí
No wonder Bill Gates is a billionaire; are you autistic or just a cunt?
totéž, co výše - situaci zpraseného Debianu stable si nevybavujuDebian mel lepe spravovane repositare, souvisi to s tim jak byl organizovan od sameho pocatku.
teoreticky, teoreticky ...Znovu - najdete mi zasadni technicke rozdily mezi DEB a RPM; dokumentaci co nelze - zdrojovy kod - mate. Tvrdim, ze je to jedno, zasadni rozdily tam nejsou a oba systemy jsou rovnocene - pokud je nejaky problem, tak bych ho nehledal tam.
Jonathan has always been the only Kubuntu developer who was paid by Canonical. The rest of the Kubuntu development team are community people.