Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Díky kombinaci Raspberry Pi, miniaturního modulárního fotoaparátu Pi a jednoduchého skriptu v Pythonu můžete snímat proměny krajiny nebo třeba východy či západy slunce.
Tiskni
Sdílej:
Shodou okolností si s časosběrem zrovna hraju, ale stačí mi na to arduino a zrcadlovka – a kvalita obrazu je někde úplně jinde
nj aj cip resp zavierka (zavisi na metode casozberu):)
D.
555 bych musel odněkud odpájet Zato arduin tu mám hodně – udělal jsem si desku s optočleny, do které stačí to arduino nacvaknout – a jindy se dá použít zase na něco jiného. Teď to má fixní interval, který se musí naflashovat z počítače – chci udělat ještě jednu desku, do které půjde nacvaknout tahle + to arduino a bude na ní displej a tlačítka – bude to autonomní a budeš si tam moci nastavit interval bez počítače
Nesbírám tím celý den po vteřinách A ta zrcadlovka už má nafoceno už mnohonásobně víc, než kolik teď naflákám hraním si s časosběrem – počítadlo 10 000 snímků se mi přetočilo už hodněkrát.
Tiež si hovorím. Mám síce spúšť schopnú cvakať v intervaloch, ale celkovo som so svojou zrkadlovkou za rok nacvakal asi 1500 záberov pričom moja uzávierka má životnosť okolo 42000 snímkov. Timelapse som skúšal akurát s malým kompaktom sony nahrávajúcim video a OpenCV (toto konkrétne video mi moc nevyšlo, pôvodne som sa chcel pohrať s OpenCV a dosť zvýrazniť blesky ... ale nakoniec žiadna búrka neprišla).
Dá se to použít i s webkamerou? Nebo jen k tou speciální k RPi?